2006. október 6.

Nemzeti Gyásznap

Az 1848-49-es szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, akik a bukást követően kerültek osztrák fogságba. Így a nemzet vértanúi lettek. Ki a hős? Ki a vértanú? Egyáltalán mit takarnak ezek a szavak? Szemetek. Kinyírták őket. (ez nagyon megérintette az ANTROPOS.hu főszerkesztőjét is (KoPé-t), ugyanis dédnagymamájának unokatestvére volt Knezić Károly - aki állítólag egy kicsit török is volt)

Persze én kis csaj vagyok, nem csoda, hogy nem tudom beleélni magam ebbe a vértanú dologba. Létezik még olyan ember, aki egy eszméért, hitért áldozza életét, "vérével tanúskodik hite, eszméi mellett"? A tántoríthatatlan, áldozatos, önmagát feláldozó hős? Ki a hős? Hétköznapi hősöm van, persze. De hogy a hazáért? Eltűnt az értéke ennek a szónak, mondanám, hogy SAJNOS, de én sem érzem ennek az értelmét. Kiirtották ezt a hazafias érzelmet, amiről csak tanulmányaim során hallottam. De ki irtott ki és mit is… ?
Magyarország újkori történetének meghatározó eseménye volt a szabadságharc, a nemzeti identitás egyik alapköve. Nemzeti identitás… Öntudat. Önállóság. Sose volt. Szerves része volt az 1848-as európai forradalmi hullámnak, azok közül viszont lényegében egyedül jutott el sikeres katonai ellenállásig. Eredményességét mi sem mutatja jobban, hogy csak a cári Oroszország beavatkozásával lehetett legyőzni. Vajon minek kellene történnie, hogy ma az emberek csatába menjenek, az önállóságért? Költői kérdés, de ha van kedved a fórumban indíts egy témát.
A történetet ismerjük, aminek a végén, 1849. augusztus 13-án Világosnál a magyarok az orosz csapatok előtt letették a fegyvert. A tábornokok úgy hitték, hogy az oroszok megvédelmezhetik őket a vérszomjas Haynautól, de csalódniuk kellett. Augusztus 22-én az oroszok elvették fegyvereiket, majd másnap átadták őket az osztrákoknak. Augusztus 25-én érkeztek Aradra, s még aznap megkezdődtek a kihallgatások. Mindegyikük két kihallgatáson vett részt, s ezt követően lehetőségük nyílt írásban utólagos beadványt intézni a hadbíróságnak. Bár a bécsi kabinet augusztus 20-án a közkatonáknak amnesztiát adott, ez nem jelentett büntetlenséget: sokakat a császári seregbe soroztak be, a magasabb rangú tiszteket, tisztviselőket és képviselőket hadbíróság elé állították. A határozat végrehajtásával a kérlelhetetlenségéről ismert Haynaut bízták meg, és az ő kezébe adták a halálos ítéletek jóváhagyásának jogát is. Haynau szemét volt, autokrata és kegyetlen. Már a titulusa és vérlázító: Magyarország teljhatalmú kormányzója. Igazság sem volt soha.
A császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon kivégezték a magyar honvédsereg 12 tábornokát és egy ezredesét, 1849 október 6-án. A tizenkét nemzeti vértanú: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knezić Károly, Lahner György, Lázár Vilmos ezredes, Leiningen – Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly. Pesten ezen a napon végezték ki Batthyány Lajos volt miniszterelnököt, akit csak 1870 június 9-én temethettek el nyilvános tiszteletadással, majd 1874. május 26-án helyezték el a Kerepesi temető mauzóleumában.

Forrás: http://oktober6.linkcenter.hu/index.php

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére