Biztos, hogy mindent megteszel a betegségek elkerülése érdekében?

Vajon ki teszi védetté magát, ki parázza túl, és ki az, aki alul biztosítja magát?

Az elmúlt egy évben mindenki maximumra járatta a fertőzésekkel szembeni megelőzést – legalábbis így gondoljuk. A pandémia hatására egyesek még a boltban vásárolt árucikkek csomagolását is gondosan fertőtlenítik, mások a ruhájukat hazaérve a szennyesbe dobják, és vannak, akik dupla maszkot húznak meg gumikesztyűt a tömegközlekedésen. Vajon ki teszi védetté magát, ki parázza túl, és ki az, aki alul biztosítja magát?

 

Mit tettünk a betegségek ellen a covid-19 előtt?

A koronavírus járvány előtt maximum az influenzától féltünk, de leginkább a téli időszakban. Ha jött egy madárinfluenza vagy száj- és körömfájás járvány akkor ismét összerezzentünk, de ezek hamar lecsengtek. És most itt a pandémia, látszatra pedig nagyon nem akar elvonulni. Nehéz kiszűrni, hogy mi a valóság, mennyi a fertőzött, kik haltak meg valóban a vírus szövődményeiben.

A covid előtt a fertőzések jöttek-mentek, szedtük a C-vitamint, vagy egyéb immunerősítőket, és ha valakiről azt hallottuk, hogy rákban ment el, akkor pár percre elszomorodtunk.

Pedig a koronavírus mellett továbbra is súlyos betegségek sújtják a lakosságot, a civilizációs ártalmaknak köszönhetően. Sem a magas vérnyomás betegek, sem a cukorbetegek, sem a pajzsmirigy problémásak, sem a szív-érrendszeri betegségben szenvedők, és a daganatos betegek sem lettek kevesebben. Sajnos a covid kórokozója az ő szervezetüket méginkább veszélyezteti, hiszen így sincsen egyensúlyban az immunrendszerük.

És, mit tettünk a pandémia előtt? A fertőzéseket legyőztük gyógyszerek és ágynyugalom segítségével, a komolyabb betegségek esetén pedig remélhetőleg változtattunk az életmódunkon, erősítettük az immunrendszert és kerültük a stresszt.

 

egészség nő otthon tél betegség

Mit tehetünk a koronavírus ellen?

Biztos válaszok továbbra sincsenek, hiszen a tudomány is elismeri, kevés az ismeretük, de szerencsére az oltásokból már több fajta elkészült. Szép lassan ezekkel talán megkaphatjuk az immunitást, vagy legalább egy időre, ez majd kiderül. Abban is bíznak a kutatók, hogy ha a lakosság nagy része oltott lesz, akkor kialakul egy védettségi szint, és a koronavírus nem tud majd annyira agresszívan terjedni. Az újabban megjelenő mutálódott törzsek miatt viszont azt lehet feltételezni, hogy a covid köztünk marad, és az influenzához hasonlóan időszakosan felüti majd a fejét. Emiatt nem árt felkészülni arra, hogy végleges biztonságot kell találnunk, mert csak arra van garancia, amit mi magunk teszünk meg az egészségünkért. Az állandóan változó környezetet, természetet nem tudjuk befolyásolni. Felelősséget kell vállalnunk magunkért és egymásért, ha azt szeretnénk, hogy ismét félelem nélkül járhassunk-kelhessünk a világban.

 

Amit mindenki megtehet, és, ami mindenkinek hasznos lehet

Legyen szó koronavírusról, influenzáról, a nátha vírusáról, egy rota vírusról vagy bármilyen emberről emberre cseppfertőzéssel terjedő kórokozóról, azt, hogy hogyan is reagál rá a szervezet, nagyban befolyásolja az immunrendszer állapota. Egészséges immunrendszert természetesen el lehet érni a sok vitamin szedésével, de ez önmagában kevés.

Az immunrendszer nem lesz elég erős pajzs, ha a többi szervrendszerünk nincs jól. A testet, tehát komplexen kell vizsgálni. Fontos, hogy mit eszünk, milyen állapotban van az emésztőrendszer – ott élnek a hasznos baktériumok és a védekező sejtek egy része. Fontos, hogy mozgunk-e bármennyit is, hiszen csak a mozgás katalizál bizonyos folyamatokat, és csak ez által termelődnek bizonyos hormonok. Fontos, hogy mennyire szorítjuk vissza a káros szenvedélyeket, melyek az immunrendszer munkáját nehezítik. És végül nagyon fontos, hogy miként ápoljuk a lelkünket, figyelünk-e a stresszkezelésre. Csak mindezeket észben tartva lehetünk biztosak abban, hogy a testünknek megteremtjük az ideális feltételeket a védekezésre!

Hasznos tanácsok:

  • Sokat tartózkodjunk a friss levegőn, mozogjunk minél többet!
  • Táplálkozzunk egészségesen, törekedjünk a teljes értékű étrendre. Kerüljük a túlzott cukor és szénhidrát fogyasztást! Az elhízás egy jó csomó betegségnek ágyaz meg.
  • A vitaminok közül a C- és méginkább a D-vitamin a fontos, melyet ebben az időszakban dupla mennyiségben is szedhetünk.
  • Kerüljük a tömeget, a maszk kötelező, viseljük a magunk és mások védelmében, főleg zárt közösségi terekben!
  • Egészségügyi intézményt látogatva nem árt, ha latex kesztyűt, nitril vagy egyéb orvosi kesztyűt viselünk. Ezzel számos kórokozó ellen védjük magunkat.
  • Figyeljünk a gondos kézmosásra, fertőtlenítésre, de ne essünk túlzásokba. A bőr természetes védőréteggel is rendelkezik, amit, ha folyton sikálunk, lejön.
  • És a legfontosabb: szűrjük az információkat, ne rettegjünk feleslegesen, és ne keltsünk másokban sem félelmet. Inkább hangsúlyozzuk mások felé is, hogy mi az, amit megtehetnek az egészségükért. A stressz kezelése, a belső béke megőrzése pedig nagyon is ilyen dolog! Töltsünk több időt a szeretteinkkel, a valóságban – ne virtuálisan. Áldozzunk a hobbinknak, alkossunk, nevessünk sokat!

Ha az elménk és a lelkünk egészséges, akkor az a testünkre is nagy befolyással bír! Legyünk tudatosak, segítsünk magunknak és másoknak, törekedjünk a valódi értékek megtalálására!

egészség nő otthon tél betegség

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére