Mit mutat ki egy Covid antitest teszt?

(x)
Az antitest vizsgálat egy igen hatékony módja annak, hogy felfedjük immunrendszerünk védelmi szintjét a koronavírus ellen.

Viszont nem csupán arra jó, hogy a fertőzés után kimutassa a védettségünk fokát. Többféle esetben is indokolt lehet az elvégzése. Nézzük tehát, mit is mutat ki ez a teszt pontosan.

 

Immunrendszerünk védekezőképessége

Egy Covid antitest teszt a vírus ellen kialakult védettség mértékét képes kimutatni. Az antitestek kialakulása, az antigénnel ellentétben – ezt gyakran keverik – egy másodlagos immunválasz, amely már a test saját ellenanyaga a vírussal szemben. Míg az antigén egyfajta azonnali immunreakció, addig ez a fajta fehérje, amit hivatalosan IgG – vagyis Immunoglobulin G-nek neveznek – már a testünk saját éles fegyvere a vírusok ellen. Ennek kialakulásához viszont idő kell. Tehát a fertőzés korai kimutatására nem alkalmas. Azonban a betegség későbbi szakaszaiban, a kór lefolyása vagy védőoltás beadatása után jól mutatja védettségi szintünket. Többnyire azonban a fertőzés utáni állapotot látjuk, mivel a tünetek enyhüléséig az ellenanyag sem jelenik meg testünkben. Ennek ideje változó lehet. A pár napos intervallumtól egészen az egy hetes időszakig. Viszont nagyon jól mutatja, hogy milyen hatékonysággal vette fel a harcot immunrendszerünk a vírussal szemben. A magas antitest anyag szám ugyanis erős védelmet jelez, míg alacsony gyengébbet. Nem mindegy viszont, hogy mikor nézetjük meg ezeket az értékeket.

01ccccc

 

Változó antitest szám

Immunrendszerünk antitestjei pontosan úgy működnek, mint egy ország hadserege. Amíg háború zajlik, addig a teljes sereg a frontvonalon harcol. A veszély elmúltával viszont a seregek is visszavonulnak. A biztonság kedvéért egy darabig fenntartják a készenléti állapotot, csakhogy ez idővel egyre csökken, majd megszűnik. Ezt a két állapotot képes mérni egy antitest teszt: a fertőzés utáni készenlétet, illetve a betegség alatti ellenállás mértékét.

 

Oltások hatékonysága

Az antitest teszt tökéletesen alkalmas lehet arra, hogy kimutassa az oltások védelmi hatékonyságát. Nem mindegy viszont, hogy melyik antitestet tesztelik a szervezetben – mivel ezekből is többféle akad. Amennyiben mRNS alapú vakcinákkal oltattak minket, úgy a tüskefehérjékre reagáló antitest tesztet kell elvégeztetnünk. Más oltóanyagokhoz viszont már teljesen másféle antitest mérés lehet megfelelő. Ezért aki az oltása védettségét kívánja vele ellenőrizni, az mindenképp tájékozódjon erről! Érdemes továbbá azt is észbe tartani, hogy az oltások után sem azonnal alakulnak ki az antitestek. Legalább 1-2 hét szükséges ahhoz, hogy azok mérhetőek legyenek – ez persze vakcinafüggő is.

 

Mikor találkoztunk a vírussal

Az antitestek jelenléte persze azok mértékétől is függ. A globálisan elismert érték 50,0 AU/ml – az ilyen vagy ettől magasabb érték számít pozitívnak számít, vagyis igazolja a védettséget. Az ennél alacsonyabb érték viszont azt is jelölhetni, hogy bár találkoztunk a vírussal, mégsem mostanában. Aki rendszeresen csináltat ilyen típusú tesztet, az akár nyomon is követheti az esetleges fertőzöttsége és a tünetei közötti összefüggéseket. Érdekes következtetésekre juthat ezáltal saját immunrendszerünk illetően.

 

A védettség hiánya?

Fontos megemlítenünk, hogy negatív teszt esetén is lehetünk viszont védettek. Ha testünk emlékszik a vírusra, akkor az antitesteket bármikor képes előállítani, mikor újból találkozik vele. Azonban az antitestek száma aktív fertőzöttség nélkül folyamatosan csökkenni fog – tehát a vírus jelenlétének hiányában egy idő után a teszt nem mutat majd pozitív értéket.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére