Így készült a Vízraktér: GALÉRIA

Véget ért a móka a Hegedű utca 3. szám alatt: a tűzzsonglőrök, az egykori tornaterem koncertjei, a bentlakásos alkotóközösségi élet vagy a spontán bukfenc a kerthelyiség lépcsőin két nagyfröccs után. A Tűzraktér bámulatosan peches évei után egy hajtűkanyarral Pestről Budára vette az irányt, és a tűzből is jócskán visszavett; így lett a tűzből víz, sőt gőz is az új befogadó intézmény révén. A Fő utcában trónoló Király fürdő épületében kezdett el még tavasszal dolgozni az egykori Tűzraktér csapata, ahol már egészen finish-közeli állapotok uralkodnak - ide toppantunk be egy korai felmérő riportra. Lássuk hogy készül az új kulturális központ a víz jegyében!

Buda II. kerületében, történetesen annak legrégebbi utcájában, a Fő utcában épült fel a XVI. században a Király fürdő a jó török Arszlán budai pasa kezdeményezésére. Az utca akkori szintje lényegesen alacsonyabb volt 1565-ben, mint most, így a kupolás fürdőépületet a járdáról pár lépcsőfokot megtéve érjük el, és jutunk egyenesen a főbejáratig, mintha egy nagyobb fürdőmedencébe másznánk bele.

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

Belépve nem az a törökös fílinggel átitatott, Arszlán pasa-féle menedék fürdő tárul a szemünk elé. Ennek két oka van: a török idők után a König család vette birtokba a fürdőt, s építette át, majd a II. világháborúban jócskán megrongálódott, az ’50-es években állították helyre az aktuális korízlés szerint, és most is ezt az állapotot láthatjuk. Bár karakterében természetesen még hordoz középkori iszlám jegyeket, mint gőzfürdő természetes fényt adó kupolája vagy a közlekedő vaskapuja. Az ’50-es évek óta nem is történt korszerűsítés, „pedig már igazán ideje volna, és öt éven belül fel is kell” – teszi hozzá a fürdő igazgatóhelyettese, akit a belső udvarban találtunk napozóágyak, öngyilkos gesztenyék és egy rézszobros szökőkút társaságában. De ekkor már szinte feltaláltuk magunkat az épületben.

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

Első blikkre azonban a bejárattól balra találtunk belépni a közösségi kávézóba. A színes kerti székeket és egy homokozót idéző kertecskét hátrahagyva nyitottunk be az Artstation kerámiacsempékkel és falazóanyaggal uralt, még kicsit félig kész birodalmába.

 

A galéria megtekintéséhez kattints a képre! 

Vincze Márton és Jahangír Matboo képviseli a céget, mely a Hegedű utcában a vizesblokkok dekorációját készítette el, így kerültek most Vízraktér kávézójába. „Eredeti másolat készül” – mondja Marci egy hosszúkás téglalap alakú, bütyökben végződő kerámiát elhelyezve.

 

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

Semmiféle stílusbesorolás szerint nem fognak dolgozni, a cél csupán az volt, hogy felújítsanak, helyreállítsák az eredeti környezetet és visszaidézzék az 1500-as években épült törökfürdő hangulatát a saját korszerű felfogásukban. Ehhez támogatást is kaptak a Budapest kerámiától, egyedi csempék képében, melyekkel az oszlopfőket és a falakat dekorálják. A csempék között pedig fodrozódó vizet idéző kék-fehér hullámminták lesznek – mutatja a kerámiák közé húzott és formába kanyarított maltert mélyítve. Közben Jahangír a maga készítette török mintákat rajzolja a falra; ezek még festésre várnak.

 

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

Elhagyva a kávézót, túránk az udvarra vezet, ahová hamarosan a cirkuszi is sátor megérkezik. Itt a ponyva alatt kintornások, akrobaták mellett színes gyerekprogramok, kulturális események bontanak szárnyat délutánonként.

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

Az új környezetben egy lakóház, egy iroda és egy hotel áll a szomszédságban, akiket tisztességgel végigjártak a szervezők. De van még bőven látnivaló – vetíti előre Szandra, a bennfentes szervező, és már arra biztat minket, hogy vegyük le a cipőnket, tűrjük fel a nadrágunkat, mert bemegyünk a gőzfürdőbe.
Végigtrappoltunk a vizes folyosón, keresztül egy lábszárközépig érő kis medencén, egyenesen a gőzfürdő óriási kupolája alá érve. Ide is légtornászok települnek majd be bizonyos előadások alatt, akik a kupola adottságait kihasználva fognak attrakciózni, és őket nézve merülhet el a publikum az 50 fokos gőzben, melynek fáradalmait a lépcsőn felkaptatva tudja kipihenni egy bordásfallal, műanyag hencserekkel teli, kicsit még szanatórium-szerű hallban. Ide kis pihenősarkokat, estére programhelyszínt álmodtak.

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

A Vízraktérben a pihenés, a szórakozás és a kultúra hármasa lesz mérvadó: az eredetileg adott fürdőzés-funkció és az újonnan érkező kulturális programok mellé az a koncepció társult, hogy napközben beugorhat az ember feltöltődni, vagy dolgozgatni a számítógépén, tanulni, írogatni, és ha elfárad, átadhatja magát a termálvíznek, esetleg ellazul a gőzben vagy a szaunában, este pedig megnézhet egy előadást, hogy kieressze a gőzt. De a szombati nyitásig, van még munka bőven… Ne is zavarjuk őket tovább.

A galéria megtekintéséhez kattints a  képre!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Gasztró

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére