Vidámparki mókás órák

Felnőtt játékok

„Anyu! Ha nagy leszek vidámparkom lesz! Olyan jó, hogy itt mindenki nevet!” – Ezt a kedves beszélgetés foszlányt sikerült elcsípnem, a Vidámparkban a vattacukros előtt. Igen, végre egy hely a városban, a legnagyobb aggodalmat az generálja, hogy fejjel lefelé megpörgetnek!

Szombat délelőtt úgy döntöttünk, hogy elmegyünk játszani és megnézzük, milyen most a Fővárosi Vidámpark. 10 éve a majdnem átperdülő óriás hajó keltette a legnagyobb izgalmat, hát most ez a hajó, már át is perdül. Hihetetlen, hogy néhány év alatt mennyire megújult a park játékkészlete. Mintha csak külföldön lennék. Rémisztőbbnél, rémisztőbb szórakozási lehetőségeink akadtak. Bevallom, nem mertem átpördíteni magam a hajóval. Eklatáns példája a Vidámparknak ez a játék. Ugye az megszokott, hogy sikítozás van a hullámvasúton. A hajón nincs sikítozás. Kuss van. Na, nem azért mert smafu, hanem mert annyira félelmetes, viszont a menet után: mindenki vigyorog. Elgondolkodtam, hogy vajon örülnek, hogy túl vannak rajta vagy felszabadultak? Azt hiszem mindkettő. Nem akarok a közhelynek számító, adrenalin robbanással jönni, de nyilván ez a legkézenfekvőbb oka a vigyornak.
Nézzük miért: A szerveztünk cukrot szabadít fel, hogy testünk elég energiához jusson és szárnyaljunk, akár a repülő sárkány… Na, igen de ez a repülő sárkány nagyon le tud lohadni, például a Szellemvasúton. Javaslom a Vidámpark játékaiba befektetni vágyóknak, hogy nézzék meg a Gépész című spanyol filmet és merítsenek ötleteket az ottani Szellemvasútból, vagy irány Amszterdam, a Horros Múzeum, ahol már a jegyvétel előtt, taszigál minket egy hatalmas hangú ember, ráadásul bárddal! Brrrh… Ötleteim nekem is vannak!
Nézzük sorjában. A Budapesti Vidám Park Zrt. mai formájában 1950. májusa óta működik. Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy csupán 50 éves múltra tekint vissza az ország legnagyobb állandó szórakoztató parkja: elődei közül a Vurstli már az 1800-as évek eleje óta, az előkelő Angol Park pedig csaknem 100 éve létezik. Már akkor tömegesen vonzotta a látogatókat, szórakozni vágyókat a Ligetbe. Ezt a kort idézte meg Molnár Ferenc is Liliom című színművében. A főszereplő alakját az író a Vurstli jellegzetes figurájáról, a hintáslegényről mintázta.
A Vidámpark fél évszázaddal ezelőtt a Vurstli és az Angol Park összevonásával jött létre, így menekülhetett meg a fenyegető kitelepítéstől és a teljes hanyatlástól. A viszontagságoktól sem mentes időszakot szerencsére számos század eleji létesítmény túlélte. Például még ma is működik – felújítva, régi pompájában – az 1906-ban épített Körhinta, vagy az 1922 óta üzemelő, folyamatosan megújuló Hullámvasút – mára műemlékké nyilvánították.
A Budapest Vidámpark jelenleg 6,5 hektárnyi területen üzemel. 40 játéka színes választékot kínál a vendégek számára. A bejáratnál a látogatók ingyenesen hozzájuthatnak a Vidámpark brosúrájához, amely a park büszkeségeit ábrázoló fotók mellett magyar, angol és német nyelvű térképet is tartalmaz, melynek segítségével minden fellelhető.
Az elmúlt években a társaság nagyszabású megújulási folyamatba fogott, melynek egyik részeként a szórakoztató berendezések sorának bővítését említhetnénk. Az egyik legnagyobb sláger, a Looping Star, a Skóciából érkezett átfordulós hullámvasút. A Gólkirály nevű, interaktív góllövő játék és a Lézerdodzsem a 2004-es év újdonsága volt. A világ legnagyobb és Európa egyetlen ilyen berendezése hamar látogatók egyik kedvence lett.
A Vidámpark ugyanakkor nem feledkezik meg a régi játékokról, valamint a műemlék-létesítmények rekonstrukciójáról sem, és további feladatai között tartja számon a parkosítást, a régi tó visszaállítását, valamint a díszburkolat kiépítésének folytatását az Angol Parki jelleg megőrzése érdekében. Külön említést érdemel a Gyermekkert, a 10 éven aluli gyermekek szórakozóhelye.
A Vidámparkot évente átlagosan 1 millióan keresik fel. A társaság minden évben számos rendezvényt, érdekes programot is kínált látogatóinak. Ugyanakkor a park nemcsak közcélú, hanem jótékonysági programjaival is élen jár, hiszen a hátrányos helyzetű és mozgáskorlátozott gyerekeket minden tavasszal vendégül látja.
Már csak az a kérdés, hogy meddig várja ezen a helyen a Vidámpark a vidámkodni vágyókat? Budapest vezetőségének középtávú tervei között szerepel, hogy a parkot elköltöztetik, mert az Állatkert nagyobb lesz, a Felvonulási tér – vagy milyen tér is ez most? – alá mélygarázs költözik, megújul a Széchenyi fürdő, szóval a Vidámpark sem maradhat érinthetetlen. Csak akkor mi lesz a műemlékekkel, a Hullámvasúttal, a Körhintával? Az elmúlt időszakban több kósza hír is felröppent, sőt egy sajtótájékoztató alkalmával, amikor a játszótér új csodálatos játékairól esett szó, szinte konkretizálták, hogy esetleg elköltözhet a Vidámpark, a Népligetbe, vagy Rákos rendezőre, de az is lehet, hogy marad, ahol van. Szóval konkrétumok még nincsenek, de az év végére minden kiderül. Egyelőre mesés a Vidámpark, költözik is a és nem is, ad is ajándékot meg nem is.
Addig is: menjetek sikítozni, napijegyért.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Gasztró

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére