Nemsokára kész a La Sagrada Família

2014. 11. 02. 20:46 - Covic Anna
Az egyik leghíresebb bazilika a világon, monumentális és kicsit elnyúlt az építése. De most megnézhetjük milyen lesz ha elkészül!

A Sagrada Família az egyik leghíresebb bazilika a világon, amit nem csupán monumentalitásának és szépségének köszönhet, hanem a hosszan elnyúló építkezésnek és még mindig befejezetlen állapotának is. Sok szóbeszéd kering, de mi is a története valójában egy ilyen különleges építménynek?

Kevés dolog van a világon, ami még mindig befejezetlen, de máris olyan történelemmel rendelkezik, mint a Sagrada Família. A hatalmas épületet, ami elkészülése után a világ legnagyobb bazilikája lesz, már 132 éve építik, és még további 12 év munkálatait helyezték kilátásba a tényleges felavatásig. Valószínűleg a leggyakrabban elhangzó kérdés, hogy miért is tart az építkezés ennyire sokáig? Jól látható, hogy a bazilikának rengeteg nagyon aprólékosan kidolgozott részlete van, de ez lenne-e a valódi ok arra, hogy ilyen hosszan elhúzódjanak a munkálatok? A háttérben természetesen indokok sora fedezhető fel. Lássunk hát néhányat!

Fotó: facebook.com/BasilicadelaSagradaFamilia

Önmagában a tény, hogy a munkálatok ilyen hosszan elnyúltak, és emiatt többször változott a vezető építészek személye, sejteti, hogy előfordultak kisebb hullámvölgyek a sebességet illetően. Fontos azt is tudni, hogy a bazilikát alapvetően rábízták a magánemberektől származó adományokra, és az ebből befolyó összegből finanszírozzák az építkezést, mivel maga Gaudí is azt vallotta, hogy a Sagrada Família éppen úgy a köznép kezében kell, hogy legyen, mint Isten kezében, és az által fog visszatükröződni a fontossága az emberek lelkében, hogy a felhúzásában ők is komoly részt vállalhatnak. Ezen túl a munkálatokat igencsak visszavetette az 1936-ban kitörő polgárháború, ami miatt nem csupán egy szünet állt be az építkezésben, hanem a már elkészült elemek nagymértékű károsodást szenvedtek, amikor katalán anarchisták estek neki az építménynek. Azonban nem csak a bazilikát rongálták meg, de Gaudí eredeti terveit és modelljeit is, így a szakemberek kénytelenek voltak néhány kissé megpörkölődött vázlat és emlékezet alapján hosszas rekonstrukciós munkálatokat végezni, hogy egyáltalán folytathassák a félbe maradt építkezést. Természetesen az így kialakított tervrajz már új elemeket is tartalmaz, melyeket a mentést végző építészek adtak hozzá. Nem egyszerű tehát a helyzet, de a nehézségeken túl pillantsunk most vissza a kezdetekhez, hogy honnan is indult ki ez a lassan másfél évszázados történet.

A Sagrada Família ötlete valójában nem egy építésztől, hanem egy jómódú könyvkereskedőtől származott, José María y Bocabellatól. Ő vásárolt egy telket az akkori Barcelona szegény negyedében, és az volt az álma, hogy egy olyan templomot építtessen, ahova a gazdagok és nincstelenek egyaránt eljárhatnak. 1882. március 19-én, Szent József napján tették le az alap első köveit, de csak egy évvel később, 1883-ban vonták be Antoni Gaudít – akinek neve mára már összefonódott a Sagrada Famíliával –, és kérték fel a tervrajz elkészítésére. Ő az élete további részét a bazilikának szentelte, és egészen haláláig, 1926-ig dolgozott rajta, amikor az egész projektnek nagyjából még csak a 15-20%-a volt készen. Azóta már építészek kisebb csoportja adta kézről-kézre a munkát, és még csak mostanában érkeztek el arra a pontra, hogy nagyjából belátható időn belül reménykedni lehessen az építmény elkészülésében.

Kivételes dolog, hogy a még el nem készült gótikus és szecessziós stílust ötvöző építményt már felvették az UNESCO Világörökségi Listájára. Sőt, 2010 novemberében XVI. Benedek Pápa felszentelte, és bazilikává avatta a csodálatos épületet. Befejezetlen állapota ellenére a Sagrada Família rengeteg látogatót csábít évről-évre Spanyolországba, és már most látványos szépsége mellett talán pont a hosszú évek óta tartó munkálatoknak köszönheti a varázsát.

Az utóbbi időben is volt azonban néhány nagyobb port kavaró esemény a bazilika körül, ami szintén nem gyorsította az építkezés folyamatát. 2010-ben komolyabb tüntetéseket szerveztek egy nagy sebességű vasútvonal alagútjának kiépítése ellen, mivel tartottak tőle, hogy ez megingatná a Sagrada Família alapjainak stabilitását. A Francia- és Spanyolország közötti vasút azonban mégis elkészült 2013-ra, és azóta még szerencsére nem jelentettek semmiféle problémát a bazilikát illetően. Emellett szintén nagy felháborodást keltett, hogy 2011-ben egy gyújtogató lángba borította a sekrestyést, amit csak nehezen, több mint háromnegyed óra alatt tudtak eloltani, és természetesen kénytelenek voltak kiüríteni a teljes épületet mindeközben. Helyreállíthatatlan kár ugyan nem keletkezett, de így is visszavetette kissé a munkálatokat, amíg rendbe nem hozták a tűz által megrongált részeket.

A jó hír pedig az, hogy ennek a 132 éve tartó építkezésnek már lassan kezd látszani a vége! Nem régen hirdették ki, hogy 2026-ra, azaz Gaudí halálának 100. évfordulójára be szeretnék fejezni a Sagrada Famíliát, azonban számítanak arra is, hogy ez nem fog sikerülni, így a 2028-as időpontot is feltűntették, mint lehetőség. Mindenesetre a bazilika már most is monumentális méretű a 90 m-es hosszával és 60 m-es szélességével, amihez már jelenleg is 8 torony tartozik, bár ez további 10-zel fog gyarapodni, mire az épület eléri végleges formáját. Utolsó megdöbbentő adatként még elengedhetetlen feltűntetni, hogy a tervezet szerint a főtorony 170 m-es lesz, ami ténylegesen elképesztő magasságba fogja emelni az egyébként is egyedülálló Sagrada Famíliát. Azt hiszem, könnyedén kijelenthetjük, hogy ezt mindenképpen látni kell!

1897 Barcelona / Fotó: facebook.com/BasilicadelaSagradaFamilia

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére