2006. május 14.

Méhes György gálaest

Nemzeti Színház (Budapest)
2006. május 14-én a Nemzeti Színházban került megrendezésre Méhes György 90-ik születésnapi gálaestje. Kaszás Attlia műsorvezetése mellett még közreműködött a Kaláka és a Sebő együttes, Sebestyén Márta és Selmeczi György, zongorán. A Kossuth-díjas Méhes, napjaink egyik legelismertebb erdélyi meseírója, regényírója, színműírója és műfordítója. Az ő tiszteletére adóztak versekkel, előadással és muzsikával ezen az estén.

A nagy mesemondó Jókai után a "nagy mesélő" jelzőt kapta ajándékba Méhes György! Keresd a keresztrejtvényekben!
Méhes György 1916-ban született, tehát sejthetjük nem volt könnyű dolga mint erdélyi költőnek. Hiszen írói karrierjének nekifutása a diktatúra idejére esett, amikor is egy költő választhat: vagy elnémul (s véletlenül kificamodik írói vénás csuklója), vagy vállalja a következményeket. Méhes és a totalitárius cenzúra úgy döntött, vállalja ezeket, így elbocsátották főszerkesztő-helyettesi pozíciójából (a Napsugár című gyermeklaptól). Méhes egyedi bátorsággal adott szót társadalmi bírálatának, mégis kénytelen volt ezeket abban az időszakban elbűvölő meséibe rejteni, ekkor készültek a "Gyöngyharmat Palkó", Szikra Ferkó, …és még tucatnyi meséskönyve. Így mondta a költő: "imádom a meséket, nagyon fontos, hogy az életben mindig vidámak tudjunk maradni!"
Nehéz időt vészeltek át feleségével ez időtájt, amikor is csak párja tanítói keresete és a műfordítások adtak anyagi támaszt.
Azonban csodálatra méltó kaméleonitással merült el szinte minden műfajban élete során, így koszorúzták többek között drámaírónak a 60-as évek után. Ezek főként a korabeli társadalmi-történelmi kifacsartság groteszk drámái voltak, amelyeket nehéz vizsga árán engedélyezhettek a színházakban. Erről megtudthatunk pár titkot is a Méhes dokumentumfilmből, milyen szimpatizmus szerencséjével sikerült színpadra vinni ezeket gúnykritikákat…
Majd a 70-es évektől a regény világában ejtőzött nem kis sikerrel írónk. ("Mindenkinek nehezebb mint másnak" "Kolozsvári milliomosok" és a költő életútikönyeként tekintendő: "Bizalmas Jelentés egy fiatalemberről".) Ma már nincs mellette felesége, életét a reá való emlékezés tölti ki, és szomórúan cseng a mondat amit erről gondol: "Az életem értelme az volt, hogy a feleségem férje lehettem".
Méhes múltja volna ez 2 percben, pályája pedig idén a 90. évet érte el, amelyet egy gálaest keretében ünnepelt meg a tisztelő gárda.
Az est folyamán régmúlt gondolatokat elevenítettek meg a költő irományaiból, és kortársainak, róla szőtt véleményeiből. Így többek között előtűnt Faludy György, Méhes személyes jóbarátja, Sütő András, aki úgy valotta: "Ott járt ő bizony a mesemondással Benedek Elek tiszta levegôju magaslatain. Máig is élő és eleven hatással."
Személyesen megjelent még továbbá Csoóri Sándor és Szőcs Géza is.
A Sebő és a Kaláka együttes felváltva, amolyan irodalmi töltelékként muzsikált különböző versadaptációkat.
A dallamok fénypontja akkor volt, amikor a Szamos partján versike 5 különböző előadásmódban hangzott el.
A versek, részletek, dalok és vetítés kompozíciójába foglalt kalapemelős zsúr egyébként nem lépett túl a nyájasság magas határán. Rövid ámbár nagyon kedves emlékekből ollózták össze, a teljes egészében jól megszerkesztett előadás folyamatát. Az apró részletekből az előadás végére megmutatkozott Méhes György élettörténete és szellemisége.
A költőről készült dokumentumfilmből is vetítésre került néhány részlet.
"A párhuzamosok az öregségben találkoznak" Tudhattuk meg a filmből a feledhetetlen megállapítást a bölcs Sütőtől.
Az előadás első fele az ünnepelt virágköszöntésével fejeződött be, amikor is ő egy általa sokszor ismételgetett 15. századi idézetecskében foglalta össze érzelmeit:

"Élek, s hogy meddig, nem tudom,
meghalok, bár nem akarom,
megyek s egész utam titok:
csoda, hogy jókedvu vagyok"

Állófogadás követte az első "felvonást" a sajtóhadsereg kedvére, majd amikor az ellátogató Orbán Viktoron is végigpásztázott a teleobjektív, folytatódott az est. Földi Istenek című játék részlete került felolvasásos színpadi előadásra, Básti Juli, Blaskó Péter és Jordán Tamás szereplésével. Emlékezésből is kapott aki ott volt, kellemesen eleget és nagyon frappáns ötlet volt a könnyed szórakozást jelentő kiselőadás.
Méhes György, saját hazáját táplálta élete során, mind regényeivel mind drámáival és mesekincseivel. Bátor emberként beszélnek róla, aki nem tántorodott meg a totalitárius diktatúra idején sem. Méltán elismert, mély ítelettel teli drámákkal, erdélyi történelmi leírásokkal, társadalomrajzban gazdag regényekkel bővítette az irodalmi hagyományokat.
Méhes György, Kiskereszt érdemrendes, Kossuth-díjas költőnk jelenleg is dolgozik az olvasók előtt még titokban álló új művén, amely remélhetőleg hamarosan megérik és le lehet aratni!
A nagy mesemondó egy jellemző mondata saját magáról:
"Jókedvű voltam és az is leszek utolsó leheletemig"

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére