Lázálom

Linkin Park – The Thousand Suns
Az egy évtizede még minden tini kedven együttese, most valami teljesen más arcát mutatja. A kezdeti hatalmas sikerek (Hybrid Theory és Meteora) után egy másik aspektusból ismerhettük meg a zenekart. Az erős nu-metál elemeket leváltották a tiszta riffek, a bő gatyát a bőrdzseki. Az Minutes to Midnight egy más irányba nyitott, úgy éreztük beértek. Ám a mellékelt ábra mutatja, hogy fiúk nem álltak le, továbbra is keresték önmaguk és zenéjük igazi esszenciáját.

A Minutes to Midnight óta a három hosszú év viszonylagos csöndben telt. Aztán hirtelen megjelent a The Catalyst c. klipp. Az eddigi stílussal teljesen összeegyeztethetetlen és kirívó, így gyorsan magára vonta a figyelmet. A The Thousand Suns albmhoz sajnos használati utasítást nem mellékeltek, pedig a kezdeti problémákat könnyeden orvosolhatta volna. Első hallásra nem tudtam, hogy ez egy mestermű vagy életem legrosszabb albuma. Rémület a tetőfokon. Másodikra kezdtem megérteni a miérteket, majd harmadikra már képes voltam élvezni is.

Az egymásba folyó számok hatására kezdtem azt érezni mintha egy a végtelenbe tartó szörnyű és kegyetlen tripbe csöppentem volna. Az elején megcsavar, nem tudod, mi történhet még, aztán rájössz. Ez még csak a kezdet. Ahogy belendült úgy veszett ki a világból minden szép és barátságos. Még a körbe ölelő falak is fenyegetően fürkészték minden tettem. A „semmihez sem hasonlítható” lerágott közhely itt tényleg értelmet nyer. Túlhúzott és széttorzított énekek, az összetákolt beatek, a gyors váltások. De a nyomasztó lázálomnak még mindig nincs vége. A fenyegető masszává összeálló számok egymásutánja néha már unalmas ismétlésbe torkollik, majd mikor kezdjük érezni a lábunk alatt a talajt valami ismét történik.

A képzelt kis sötét világunkat mintha lehúzták volna a wc-n. Komolyan. A lassacskán megszokott amorf és beteg feelinget átveszi valami irtózatos nyáladzás. A szó rossz értelmében. Már-már annyira hogy a jó ízlés határát súrolja. A megélt sokk után pár (Blackout, Wrectches And Kings), a régi vadságot idéző szám következik. Uszító, tökös, áthatja a düh és az energia. De már ez sem olyan, mint rég. Érezhetően kinőtték azt a stílust, amivel nevet és elismerést szereztek maguknak.

Az album tényleg kuriózum, csak kérdés, hogy a renget kísérletezés és belefektetett energia megérte e. Első nekifutásra a puszta végighallgatás is felért egy kisebb tragédiával, majd a cikk elején említett metódus ment végbe. Az elektronika és élő hangszerelés nem túl szerencsés keveréke találkozik két kivételes énekhanggal. Mindenesetre formabontó a végeredmény.

Summa summarum, többszöri hallgatásra sem tudok még biztosan állást foglalni. Lehet ez egy olyan lemez amire én, személy szerint még nem vagyok felkészülve…Az biztos, hogy nem szabad egyből lemondani róla. Időt kell neki adni, hagyni, hogy leülepedjen az élmény.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére