Ki az az alt-J?

Bizarr énekhang, hipszter háromszög és instant dallamtapadás – ez az alt-J. Aug. 12-én, SZERDÁN a Sziget 2015 fesztiválon!

2007-ben az angliai Leedsben nagyon jó dolog történt az indie rockzenével – megalakult az alt-J nevű formáció. A banda kicsit másképp áll a zenéhez, mint a mai előadók jó része, tekintve, hogy a négy alapító tagból hárman képzőművészetet tanultak az egyetemen, a billentyűsük pedig angolt. Innen már lehet sejteni, hogy a főként indie-nek és kísérleti rocknak titulált muzsikájuk valóban művészeti értéket akar közvetíteni.

00

Ez nem is megy nekik rosszul, tekintve, hogy 2012-ben elnyerték a brit Mercury Prize-t az An Awesome Wave című albumért. A díjat egyébként 1992 óta zenészek, újságírók és zenei szakemberek ítélik oda az elmúlt év legjobb brit és ír lemezének. Szóval nem mondhatja a tisztelt konzervatív és szkeptikus nagyérdemű, hogy csak a fülbemászó dallamoktól elcsábult laikusok kedvelik a banda egyedi hangzásvilágát.

Ezek felül a szépművészetet is sikeresen népszerűsítik, hiszen a Tessellate című szám klipjének kiindulási alapjául Raffaello Athéni iskola című festményét használták fel. Az alapkoncepciót ezután feldíszítették gettósztereotípiákkal és kupola körül úszkáló kevéssé szimpatikus cápákkal. A dal címe egy mintaalkotási mód, a tesszaláció igévé ragozása, melynél kétdimenziós síkon geometriai formát vagy formákat ismételnek átlapolás és rések nélkül. A videót youtube-on majd’ 18,5 milliószor tekintették meg, ami valljuk be, lenyűgöző eredmény tekintve, hogy egy valamire való gumibugyis twerkelést sem tartalmaz.

A zenekar alapító tagjai az énekes-gitáros Joe Newman, a billentyűs-vokalista Gus Unger-Hamilton, a gitáros-basszusgitáros Gwil Sainsbury, és a dobos Thom Green, aki egy ritka genetikai zavar, az Alport szindróma hatására mára elvesztette hallásának körülbelül 80%-át. A zenészek az egyetemen kezdtek el alkotni, ami máig érződik különleges hangzásvilágukon – mivel kollégiumban próbáltak, nem csaphattak nagy zajt, így nem használhattak se basszusgitárt, se basszus dobot, se cintányért. A koliszobát azóta a legnagyobb fesztiválok színpadaira cserélték, de a stílust szerencsére megtartották.
2014-ben Gwil Sainsbury kivált a zenekarból. Ezt, ahogyan a modernitás megköveteli, Twitteren jelentették be, és biztosították a rajongókat arról, hogy bár a basszeros távozik, barátsága a banda tagjaival töretlen maradt, és többiek folytatják a zenélést. Az üresen maradt posztot az idei évtől Cameron Knight tölti be.

Az együttes neve eredetileg Daljit Dhaliwal volt, amit egy brit híradós hölgytől kölcsönöztek. Ezután váltottak, és Filmsnek hívták magukat, azonban könnyes búcsút kellett venniük ettől az elnevezéstől is, hiszen The Films néven már tevékenykedik egy banda az USA területén. Így jutottak el a mostani szimbólumukhoz, és annak Apple számítógépeken való legépeléséhez. Ugyanis abban az esetben, ha az almás pc-ken megfelelő billentyűzet beállításokkal lecsapkodjuk az Alt+J kombinációt, egy görög ∆ (delta) betűt kapunk, ami a matematikában, fizikában és informatikában a változás/különbség jelölésére szolgál.

A zenekarra nem csak a lelkes youtube-erek és a szakma figyelt fel, hiszen a Buffalo című dalukat beválogatták a Napos oldal filmzenéi közé. Ezen kívül a BBC 2 állomásazonosítója volt több daluk, például a Something Good és a Fitzpleasure is. Az utóbbi a Nancy ül a fűben című szatírasorozat nyolcadik évadában is felcsendül egyszer. Meg persze 2013-ban a Nokia Lumia 925-ös mobil európai reklámjaiban.

 

A korábban már említett Tessallate pedig a nálunk is népszerű amerikai sorozat, a Kemény motoroson egyik betétdala. Ugye, hogy ismerősek voltak a dallamok?

Ha már sorozatoknál tartunk, akkor meg kell említenünk, hogy a zenekar nagy rajongója a Breaking Bad sztárja, Aaron Paul. Egyik vicces Twitter-csiripjében még arra is megkérte a srácokat, hogy játsszanak a házában.

 

A honfitársukat, Ellie Gouldingot sem hagyta hidegen a zenéjük, ő a Tessallate (igen, már megint ugyanaz a nóta) feldolgozását készítette el. Ha mindez azonban nem lenne elég, a Fleece nevű kanadai zenekar két tagja szárnyaló hangulatú videóban demonstrálja mindenkinek, hogy hogyan is kell összedobni egy valamire való alt-J számot.


Ha meg akartok ismerkedni közelebbről is az ajt-J mélyenszántó és különleges munkáival, akkor az eddig megjelent két albumuk, az An Awesome Wave (2012) és a This Is All Yours (2014) áll rendelkezésetekre.

Ha viszont élőben szeretnétek találkozni a zenekarral, azt augusztus 12-én, SZERDÁN megtehetitek, hiszen a banda fellép a Sziget nagyszínpadán.

Kapcsolódó cikkek:
Sziget 2015 / szerda Ma beindul a Sziget: Soerii & Poolek, Kiscsillag, Jaguar Skills, SBTRKT, alt-J, Koolstrae... és Varieté minden nap a Magic Mirrorban!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére