Hogyan lehet valóban energiatakarékos az otthonunk?

(x)
Az energiatakarékos, környezettudatos otthon kialakítása egyre könnyebben hozzáférhető és elérhető bárki számára.

Számos nagyszerű vonzata van amellett, hogy megóvja Földünket a túlfogyasztástól és a magas károsanyag-kibocsátástól, hiszen a rezsiköltségünk is jóval kevesebb lehet általa. A jövő ingatlanjainak tekintélyes része már környezettudatos megoldások alkalmazásával épül fel, de már meglévő épület esetén is sokat tehetünk, hogy minél zöldebben szolgálja ki a lakókat.

 

A környezettudatos otthonok fajtái

Passzívházak

A passzívházak még a viszonylag alacsony energiaigényű épületeket is lekörözik, ha energetikai szempontokról van szó. Érdemes tudni, hogy a hagyományos fűtési és hűtési rendszert szinte teljes mértékben nélkülözik, a fűtés ugyanis a Nap és a visszanyert belső hő segítségével történik. Így akár 70-90%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, kímélve ezzel a környezetet.

A passzívházak főhomlokzata dél felé néz, hogy a napsugárzásból minél több energiát nyerhessen ki. Mivel különleges, mechanikus szellőztetőberendezéssel is ellátják a passzívházakat, a hő visszatermelése rendkívül hatékony. A külső szerkezeti részek magasfokú hőszigetelő tulajdonsággal bírnak, a külső burkolaton pedig nem szökik ki a hő, így kellemes hőmérsékletet élvezhetünk bent télen is.

 

Ökoházak

Az ökoházak építése során számos környezetvédelmi alapelvet szükséges betartani. Például nagyon fontos, hogy természetes alapanyagok felhasználásával történjen a ház felhúzása és hogy az épület gépeket mellőzve, élőmunka segítségével készüljön el. Emellett az ökoháznak úgy kell kialakításra kerülnie, hogy a helyi éghajlati viszonyokat igénybe véve használja a Föld természetes energiáit, például a nap- illetve a szélenergiát.

 

Napelemes házak

A napelemek a Naptól érkező fényt alakítják át hasznos villamos energiává, amely elegendő áramot biztosít az otthonban lévő háztartási készülékeknek. Mivel Magyarországon is magas a napsütéses napok száma, a napelemek évente legalább 8 hónapon keresztül képesek előállítani a szükséges energiamennyiséget. A legelterjedtebb napelemtípusok a kristályos, valamint a vékonyrétegű napelemek, amelyek élettartama akár a 35-40 évet is elérheti, ezért igazán környezetbarát megoldásnak számítanak.

 

Hogyan lehet már meglévő otthonunk környezetbarátabb?

Bolygónk szinte minden pillanatban hatalmas mennyiségű károsanyag-kibocsátást szenved el a gyárak, a járművek és a háztartások fűtése és hűtése miatt. Nem is gondolnánk, milyen nagy szerepet játszanak a korszerűtlen fűtőberendezések, valamint a megfelelő hőszigetelés hiányában történő állandó működtetésük.

Amennyiben fűtő- és hűtőberendezés cseréjére, beszerelésére van szükségünk, mindenképpen válasszunk korszerű és környezetbarát alternatívákat. Az elektromos fűtés során a villamosenergia hővé alakul át, melynek következtében nem kerül a levegőbe káros anyag vagy gáz. Napelemes rendszerrel összekötve pedig még gazdaságosabb és zöldebb végeredményt érhetünk el, amiért a Föld is nagyon hálás lesz.

A másik fontos tényező a megfelelő hőszigetelés, amely jó esetben rendkívül alacsonyan tartja a fűtésszámlát. Egy hatékonyan hőszigetelő épület során az energiavesztés minimalizálható, így a károsanyag-kibocsátás is kevesebb. Érdemes természetes anyagokat felhasználni a munkálatok során, ezzel is jelentősen óvva a Földet.

 

Jó választás lehet a természetben hatalmas mennyiségben előforduló kőzetgyapot szigetelés, amely vulkanikus tevékenységének köszönhetően képes az újratermelődésre. Hőszigetelő tulajdonsága mellett remek páraáteresztő és zajszűrő képességgel is rendelkezik. Híres nagyszerű tartósságáról, és szinte teljes mértékben éghetetlen, ezért biztonságos is. Főleg homlokzati, álmennyezeti, tetőtéri, padlás- és magastető-szigeteléseknél alkalmazzák, de nem ritka az sem, ha a padlóhoz használják fel.

Milyen életmódbeli apróságokra figyelhetünk még oda?

A környezettudatosság egy kis lépéssel kezdődik, ám hatalmas köveket mozgathat meg, ha mindannyian egyformán cselekszünk a Föld megmentése érdekében. Számos országban szinte már kötelezőnek számít a szelektív hulladékgyűjtés minden háztartásban és közösségi helyen, ezért érdemes követni ezt a nagyszerű példát!

A hulladék újrahasznosításával rengeteget segíthetünk a szemétmennyiség csökkentésében, és a Földet sem fosztjuk ki teljesen erőforrásaiból. Törekedjünk a lebomló és újrahasznosítható műanyagok használatára, ha pedig megoldható, inkább textil anyagból készült bevásárlótáskát használjunk a mindennapokban. A palackos víz helyett vásároljunk saját kulacsot, és szereljünk fel hatékony vízszűrő berendezést az otthonunkba!

Rengeteget tehetünk annak érdekében, hogy még gyermekeink és unokáink is élvezhessék csodálatos bolygónk adottságait. Érdemes tehát a kisebb lépésektől elkezdve a nagyobb beruházásokig végiggondolni, mi mindennel járulhatunk hozzá a környezettudatos élethez. Hiszen ki tudja, lehet hogy ma nem kérünk műanyag zacskót a boltban, holnap pedig már kőzetgyapot szigeteléssel, vagy épp korszerű vízszűrő berendezéssel látjuk el otthonunkat!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére