Chakra Hacker: Blood hit parade

[NarRator Records]
Mintegy négy évvel ezelőtt alakult a magyar zenei élet eme igen sajátos színfoltja, s rögvest utat talált az ezredforduló óta burjánzó alternatív közegbe. Zenéjüket éppoly nehéz leírni, akárcsak valóságtartalmat tulajdonítani a "magyar Boban Markovic Orchestra" kezdetű kósza kijelentéseknek. Persze, van benne Balkán, de még ezer más is... Nyerd meg a lemezt!

Bujdosó János gitáros, perkás, billentyűs, zeneszerző 2002-ben már kiadott egy filmzenéket tartalmazó lemezt Yolk of freedom címmel, a Chakra Hacker formáció bemutatkozó lemeze azonban szuverén egész és hét kiváló muzsikus (+vendégek) együttes alkotása. A fentebb említett délszláv úriember talán a helyenként vastag fúvós orkán és a feszes talpalávaló miatt ködlik fel, bár a lemezen sok helyütt előforduló keleti hangulatok és keleti hangszerek (Trixi Superdark – tabla, Said Tichiti – bendir, qarqaba, darbuka) inkább a Besh’o’drom zenéjéhez közelítenek. Mindez azonban túl dzsesszes, hogy alter vagy világzene legyen, viszont kellőképpen ragadós ahhoz, semhogy öncélúvá váljék. Természetesen mindenki messze átlagon felül teljesít (Lukács Gábor – szaxofon, Abbas Murad – pozan, Szőnyi András – billentyűs, Hevesi Nándor – basszer, Halmos András – dobos, Gál Zoltán – perkás), a középpontban mégis Bujdosó János virtuóz gitárjátéka áll, ezernyi hangulati váltással, régvolt idők felidézésével. De lehet, hogy csak számomra…

A kilenc tétel némelyike csupán többszöri hallgatás után nyílik meg, s van benne egy csipetnyi a boldog békeidők levegőjéből, sőt néha a 1960-as évek olyan neves gitárcsapatai is felütik fejüket, mint a Shadows vagy Spotniks. Nyugati-parton játszódó szörfös filmekben lehet hallani hasonlót, sokkal több torzítással. Nyitó tételként a Bondage of Buildings száműz sosemvolt mozikba latinos lépésekkel, melyet meg-megszakítanak harsány esztrádfuvallatok, mondjuk a Mambo kingsből. Ragyogó tétel ez, simogató basszussal, a végére kiteljesedő latin táncházzal. A Cause I Cannot Sleep már hűvösebb tájékra evez, a leginkább dzsesszes/alteros szám, melynek vannak szép hagyományai hazánkban. Hirtelen megtörik a lendület, s az egyik legszebb dal nyűgöz le: Blood Hit Parade. Laza bossa egy más országban, talán más időben vagy más életben, s alig hiszem, hogy ne lennének tömegek, akiknek bejön ez a játékos, fülledt atmoszféra. Még nálunk is. Sajnos csak négy és fél perc…
A szörfös, bringásrendőrös életérzés a Lotto Rozalival visszapenderíti a móló felé kacsingató párokat, s méltóan egy időtlen pszichedelikus táncesthez, drámai váltással máris a 1970-es évek progresszív vizeire értünk. E dal második fele egy savas őrület, Mars Volta rajongóknak ajánlott. Megérkezünk a közel-keleti szektorba a Highest Garden in Paradise nyomában, s mielőtt elnyelne a kavalkád, még betérhetünk az erre kirendelt helyiségbe egy kis katot rágcsálni. Egyébként a világzenei utazást néha megszakítják nyugati rakkenroll és/vagy filmzenés futamok, ez nagyjából az album egészére igaz. Instrumentális produkció lévén érdemes figyelmet fordítani a kiváló dalcímekre. Is.
A Blood Hit Parade egy minden klasszikus és modern tánctrendet tartalmazó, de nem loopokból összeollózott, igényes jazzrock/world/stb eklektikus lemez, óriási szólókkal, merengő és fékevesztett, elegáns és vásári, koncerten pedig biztos üt.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére