Budapest Bár: klezmeralbum, koncert Győrött és a MOM-ban

Klezmerlemezt készített a Budapest Bár. A népszerű zenekar ezúttal megszokott énekesei nélkül rögzítette Klezmer című anyagát, amely az együttes hatodik lemeze. A bemutató május 7-én Győrött, június 4-én pedig a fővárosi MOM Kulturális Központban lesz.

A Budapest Bár zenekar tavaly májusban a győri Öt Templom Fesztiválon a szervezők felkérésére egy egészestés klezmer produkciót mutatott be a Győri Zsinagógában, majd szeptemberben a Zsidó Nyári Fesztiválon a budapesti közönség is hallhatta a műsort. Ezen a koncerten lépett először színpadra a zenekarral Bangó Margit, aki a hamarosan megjelenő Klezmer című lemezen is énekel, akárcsak Fekete László, a Dohány utcai Zsinagóga főkántora, valamint a Budapest Bár állandó énekesei közül egyedül Mező Misi, a Magna Cum Laude frontembere – közölte a menedzsment az MTI-vel.

“A zsidóság és a cigányság sorsa több szempontból nagyon hasonló Kelet-Európában. Közös a múltunk, a tragédiánk, és a zenénk is számtalanszor összefonódott. Korábban rendszeresen vendégszerepeltem a Pannónia Klezmer Bandben, ott megtapasztaltam, hogy a klezmer zene lüktetése, zeneisége, lelkülete nem áll távol egy cigányzenekartól” – mondta Farkas Róbert zenekarvezető.
Az új albumon olyan népszerű szerzemények szerepelnek, mint a Misirlou, amit a Taxi vagy a Ponyvaregény című filmből is ismerhet a közönség; ez volt az első klezmer száma a Budapest Bárnak. Helyet kapott a lemezen a Havah Nagilah, a Hegedűs a háztetőn című musicalből ismert Bordal Mező Misi előadásában, az Ősz hajú asszony (My Yiddishe Momme) Bangó Margit énekével, valamint instrumentális kompozíciók is szerepelnek.

“Édesapám, Farkas István, aki a 100 tagú Cigányzenekar szólamvezetője és brácsása volt, vendégként gazdagítja játékával a zenéket. Ez az első alkalom, hogy én is játszom brácsán, a Szól a kakas már című ismert zsidó népdalban” – idézte fel Farkas Róbert.
A klezmerszámok mellett egy spanyol eredetű szefárd szám (Adio Querida) is felkerült az anyagra, illetve egy dal egy vidám rabbiról (Der Rebbe Elimelech), ezeket a Dohány utcai zsinagóga főkántora, Fekete László adja elő. Farkas Mihály, a Budapest Bár cimbalmosa Fábri György emlékére írta A Memory of Shoa című kompozíciót, amit szólóban játszik. “Ebbe a zenébe sűrítettem milliók elpusztításának fájdalmát, a zsidóság és cigányság közös tragédiáját, és a reményt, hogy soha többé nem ismétlődik meg ártatlan életek kioltása sehol a világon”.
A közlemény kitér arra, hogy a Budapest Bár lesz az egyik szereplője Anthony Bourdain világutazó séf Parts Unknown (Nem séfnek való vidék) című, a CNN-en futó sorozata Budapest-filmjének, amelyet június 7-én vetítenek először.

A zenekar május 7-én Győrben az Öt Templom Fesztivál keretében, Budapesten pedig a MOM Kulturális Központban június 4-én mutatja be a lemez anyagát. Utóbbi helyszínen közreműködik Bangó Margit és Fekete László.

A Budapest Bár zenekarban Farkas Róbert (hegedű, brácsa), Farkas Mihály (cimbalom), Farkas Richárd (nagybőgő), Ökrös Károly (harmonika) és Kisvári Ferenc (dob, ütőhangszerek) szerepel.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére