Az inverter elhelyezése: fő szempontok a felszerelés előtt

(x)
A környezettudatos szemlélet nagyban elősegíti a tiszta energia iránti igényt. Éppen ezért évről évre növekvő tendenciát mutat a napelemes rendszerek telepítése a háztartásokban is.

Nagy előnyük, hogy pár éven belül visszahozzák a telepítés költségeit és az áramszámla miatt sem kell többet aggódni. Emellett a szolgáltatóktól való függetlenedés is megoldható velük. A napelemes rendszerekben két főbb egység van: a feszültséget előállító panel és az egyenáramot váltóárammá konvertáló inverter. Az inverter esetén azonban fontos körültekintően meghatározni a telepítés helyét és a körülményeket, hiszen a hatékonysága és az élettartama is függhet ettől. Nézzük is meg, hogy mi mindenre kell odafigyelni!

napelemmelszerelthazteto

Hová érdemes telepíteni az invertert?

A napelemes rendszer fontos része az inverter, melynek elhelyezése növelheti vagy csökkentheti az élettartamát és a hatásfokát. A szakemberek ezért kellően odafigyelnek arra, hogy a megfelelő szempontok szerint telepítsék a készüléket. A környezeti elemek, a háztartásban lévő hőhatások vagy vegyszerek ugyanis károsíthatják a berendezést. Emellett a telepítés fizikai helye sem elhanyagolható kérdés.

Mivel az inverter nem éppen könnyű darab, ezért fontos, hogy csak megfelelően stabil és függőleges falra kerüljön. Lehetőleg a környezetében ne legyen semmi, ami akadályozná a megfelelő légáramlást és szellőzést. Az inverter maga is hőt bocsát ki működés közben, ezért hűtésre, szellőző helyre van szüksége. Emellett érdemes figyelni arra is, hogy ne legyen a közelben hőleadó eszköz, mert akkor nem teljesül a hűtési követelmény. 

A napelemből összegyűjtött egyenáram vezetékeken keresztül érkezik az inverterbe. Az áram átalakítása után pedig már váltóáramként távozik a készülékből a hálózatba. A folyamat teljesen automatizáltan működik, ráadásul a rendszer képes bizonyos biztonsági és felügyeleti eljárásokra is. Ilyen például a napelemek megfelelő működésének ellenőrzése, a teljesítmény és a feszültség monitorozása és szabályozása. Emellett a rendszer képes vezérelni a közüzemi hálózatba érkező frekvenciát és feszültséget is.

 

Kültérre vagy beltérre érdemes elhelyezni?

Kialakításának köszönhetően kültérre és beltérre egyaránt telepíthető a berendezés. Az inverter szigetelése ugyanis segít megbírkózni a külső környezeti elemekkel is. Ilyen például a hőmérsékleti változás, a pára, a csapadék, a szél és a napsütés. A szigetelés ellenére azonban érdemes úgy elhelyezni a készüléket, hogy ne legyen kitéve a környezeti ártalmaknak. Emellett nem árt, ha védve van a gyermekektől, valamint illetéktelen személyektől is.

Amennyiben beltérre szeretnénk telepíttetni az invertert, úgy fontos, hogy jól szellőző, vegyszerektől és portól mentes helyiségben helyezzük el. A poros környezet, a vegyszerek és a sók párolgó gőzei rossz hatással vannak a készülék teljesítményére és élettartamára is. Mindemellett arra is érdemes figyelni, hogy a zajhatásai miatt a lakótérben se helyezzük el az invertert.

 

Milyen szabályozások vannak érvényben az inverterek elhelyezésére?

A szabályozások pontos leírásai elérhetőek a TvMI 7.4:2020.01.22., az MSZ 1600-1, az MSZ HD 60364-5-51 és az MSZ HD 60364-7-712 szabványokban. Az alábbiakban egy közérthetőbb változatban mutatjuk meg a szabályozások lényegét.

A biztonságos elhelyezés és működés elsődleges szempont az inverter telepítése során. A hely megválasztásánál figyelembe kell venni az elosztótáblák és a készülék könnyű és veszélytelen elérhetőségét. Nagy jelentősége van ennek például a tűzeseti lekapcsolás késlekedés nélküli végrehajtásánál.

A beépítés során figyelni kell a DC-nyomvonal hozzáférhetőségére és lekapcsolhatóságára is. Amennyiben az meghaladja az öt méteres hosszt vagy akár több szinten vagy idegen tulajdonon is áthalad, úgy kézzel kell lekapcsolhatóvá tenni a DC-nyomvonalat.

A berendezés elhelyezése során fontos, hogy csak a készülék kezeléséhez férhessen hozzá a nem szakképzett személy. A berendezés további, feszültség alatt álló részeihez pedig még véletlenül se férhessen hozzá a környező eszközökkel. Szakképzett személy esetén pedig a hozzáférés veszélymentesen történhessen meg.

A villamos szerkezet, a villamos kábel, a vezetékhálózat és a napelemes rendszer egésze könnyen és biztonságosan hozzáférhető és karbantartható legyen. Emellett az inverteren szükséges feltüntetni annak műszaki adatait a típusazonosítás és ellenőrzés érdekében.

Napelemes rendszer telepítéséhez és az inverter megfelelő elhelyezéséhez keressen fel minket elérhetőségeink egyikén! Az Aleron Energia többéves tapasztalattal és szakértelemmel segít minden kérdésben. A tervezéstől a kivitelezésig vállaljuk a napelemes rendszer telepítését! Ha pedig állami támogatásra lenne szükség, a pályázatírásban is segítünk!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére