Az elsők az interneten

Valakinek el kellett kezdeni
Belegondoltál abba, hogy kik és mik voltak az úttörők a neten? Hogy mi volt az első kép, vagy bejegyzés, ami megjelent?

A legtöbb embernek, akinek szerencséje volt, és nem egy eldugott csendes-óceáni kis szigetecskére, vagy a fekete kontinens egy végtelen szavannájára született, ma már magától értetődő az internet napi szintű használata. Sőt, sokan képtelenek lennének nélküle élni, közülük legtöbben pedig a különböző közösségi oldalak és felületek aktív böngészésében találták meg a megvilágosodásukat. De vajon belegondolnak-e ezek az emberek abba, hogy kik és mik voltak az úttörői szeretett weboldalaiknak? Hogy mi volt az első kép, vagy bejegyzés, ami megjelent az adott felületen? Nem hisszük, szóval készítettünk egy kis segítséget.

 

Az első Youtube-videó

Tetszik vagy sem, a Youtube is egy közösségi oldal, csak itt a szerelmes idézetek, vagy a nagyi tökfőzelékének fényképezése helyett, a különböző hosszúságú, témájú, minőségű videók megosztása a fő mozgatórugó. Ezek közül is az első, egy ‘Me at the zoo’ (Én az állatkertben) névre hallgató csoda, ami 2005. április 23-án került fel az oldalra. Az alig húsz másodperces pixelorgiában Jawed Karim, a Youtube egyik kitalálója áll a kamera előtt, San Diego egyik állatkertjének elefánt-részlegénél.

A videót jelenleg 12,5 millióan látták és több mint 103 ezer lájkot kapott, annak ellenére, hogy a megtekintők nagy részének valószínűleg fogalma sincs arról, hogy miről beszélhet szerencsétlen Karim a felvételen.

 

Az első Facebook-profil

Ha már említettük az idézeteket, akkor jöjjön a depressziós tinilányok és a feltűnési viszketegségben szenvedő srácok fellegvára, a kék-iwiw, a világ legnépszerűbb közösségi oldala, a Facebook.

Itt nem árulunk el túl nagy titkot, az első profil nem takar mást, mint Mark Zuckerberget, a cég alapítóját. Ami azonban még érdekes, hogy régebben a közösségi oldalon található profilok URL-címében meg lehetett találni a sorszámot, mely alapján megalkották őket, így pedig az is kiderült, hogy a főnök profilja valójában csak a negyedik volt. De, hogy az első három ki(k)hez tartozott, az rejtély. Akik nem hisznek az összeesküvés-elméletekben, azok azt gondolják, csupán teszt-profilok voltak.

 

Az első Instagram-fotó

Valószínűleg a modern kori történelem egyik legkevésbé érthetetlen ténye lesz, hogy habár az első Instagramra felkerülő képen semmiféle gasztronómiai tárgy, vagy utalás sincs, utána mégis ez vált az oldal fő irányelvévé. Az említett fotón egy kutya és egy emberi lábfej érthetetlen kompozíciója figyelhető meg, a műremeket pedig a cég egyik alapítójának, Kevin Systromnak köszönhetjük. (a lábfej pedig az ő barátnőjétől származik) A kép egyébként egy Codename nevű applikáción keresztül került fel a honlapra, megjelenése után három hónappal, pedig a nagyközönség számára is elérhetővé vált a feltöltés.

Mindez nagyjából három évvel ezelőtt történt, 2010 októberében. Azóta már képek milliói kerültek fel az Instagramra a jellegzetes, “retró” effekt köntösében.

A photo posted by Kevin Systrom (@kevin) on

Az első Tweet

Vannak akik sokat szeretnének és vannak akik a kevéssel is beérik, ez pedig a social media különböző területeire is igaz. A rövid, velős üzenetek igazi zászlóshajója a Twitter, ahol a kedves felhasználóknak csupán 140 karakter áll rendelkezésére, hogy megosszák világmegváltó gondolataikat a követőikkel. Az első ilyen üzenet nem meglepő módon, az oldal egyik kitalálójától származik. Jack Dorsey automata, “just setting up my twttr” tartalmú posztjával ugyan nem hiszem, hogy a nagy, keleti bölcseket levette volna a lábáról, de ez talán megbocsájtható, tekintve, hogy még bőven tesztelés alatt állt az oldal. (az első saját kézzel írt bejegyzésében pedig felhívja rá a figyelmet, hogy éppen invitálja az oldalra a kollégáit)

Az igazán megdöbbentő nem is az üzenet maga, hanem hogy mindez hány évvel ezelőtt történt.

 

Az első Wikipedia-bejegyzés

A Wikipedia talán egy picit kilóg a felsorolásból, de olyan szempontból mégsem, hogy az oldalon található szövegek szabadon szerkeszthetők, így tulajdonképpen egy magánemberektől-magánembereknek alapú tartalomszolgáltatásról van szó.

Az első bejegyzésben túl sok érdekesség nem volt, Jimmy Wales, az oldal kitalálója köszöntötte a világot (“Hello, World!”) benne. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a Wikipedia egy Nupedia nevű, szintén Wales úr által készített projektből származtatható, azon pedig egy német akadémikus, Christoph Hust közölt először bejegyzést. A 2004-ben történt nagy váltás, és a Wikipedia hivatalos elindulása miatt, a régi cikkek azonban elvesztek.

Egyébként Wales köszöntője sem érhető már el, de a Wikipedia még mindig a szerethetőbb (és a könnyebben nyomozható) internetes oldalak közé tartozik, mert legalább saját maga is vezeti történelmét, amit az alábbi címen meg is tekinthetünk.

 

Az első blog

Egy újabb tágabb téma, hiszen rengeteg különböző blogfelület van, rengeteg különböző motorra építve, elég csak a WordPress és a Tumblr nagy harcára gondolni.

Ha azonban mindenképpen meg akarunk említeni valami/valaki úttörőt a témában, akkor az Justin Hall legyen. Az úriember egy amerikai szabadúszó újságíró, mellesleg pedig ultra-hipszter, elvégre már akkor elkezdett blogolni, amikor még nem is létezett ilyen szó. Weboldala a Justin’s Links from the Underground névre hallgatott, és gyakorlatilag egy internetes napló volt: mindent megosztott az életéről, legyen szó párkapcsolatokról, hobbikról, tervekről, vagy életcélokról. 1994-ben kezdődött a kaland, amikor még egyetemre járt a srác.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére