Ákos hogy lett ikon?

Még mindig talpon! Nem is talpon, még magasabban, akár egy igazi ikon. Jah, Ákosnak még mindig ragyog a napja. De hogy meghozzuk azok kedvét is, akik nem elvetemült Ákos-drukkerek, tekintsük át, hogy miért is van az, hogy Ákos a magyar pop-élet tagadhatatlan királyává vált.

Ahogyan arról már hírt adtunk, Ákos idén mindössze három fesztiválon teszi tiszteletét Magyarországon a 2012-es szintirockjával. Most viszont már sokkal okosabbak vagyunk, ugyanis nem csak a fesztiválok névsora van meg, hanem az időpontok is, úgyhogy Ákos-rajongók hegyezzétek fületek, nyissátok nagyra szemetek, mert itt vannak a részleteke:

Ákos TURNÉ 2012, VOLT Fesztivál, Sopron, 2012. június 29.

Ákos TURNÉ 2012, Balaton Sound, Zamárdi, 2012. július 11.

Ákos TURNÉ 2012, Sziget Fesztivál, Budapest, 2012 augusztus 7.
Bővebben az idei koncertekről ITT!

De hogy meghozzuk azok kedvét is, akik nem elvetemült Ákos-drukkerek, tekintsük át, hogy miért is van az, hogy Ákos a magyar pop-élet tagadhatatlan királyává vált.

Kezdőrúgásként ott volt a Bonanza Banzai, amellyel vitathatatlanul behozták nyugatról az elektronikus zenét. 1987-ben hiszitek vagy sem, de a banda a Pesti Műsor újság “Csillag születik” című tehetségkutatóján villantotta meg magát, ott ugyanis a harmadik helyig jutottak. Úgyhogy ezen alappillérről elrugaszkodva ott vagyunk, hogy reszkessen Magyarország, mert 20 év múlva Tabáni István lesz az ország legnagyobb pop-ikonja…

Node ne kalandozzunk ennyire messzire: az 1989-es debütáló albummal együtt összesen 7 lemezt, 2 koncertalbumot és 2 válogatás lemezt jelentettek meg. Ami nem kis teljesítmény tekintve azt a tényt, hogy 1994-ben a zenekar már a búcsúkoncertjét adta a zsúfolásig megtelt Budapest Sportcsarnokban.

Tudni lehetett, hogy Ákos zenei karrierje itt még nem ér véget, ugyanis a BB-al párhuzamosan 1993-ban jelentette meg első önálló szólóalbumát “Karcolatok” címmel. Az album pár hét alatt elérte az Aranylemez minősítést. Innentől kezdve Ákos bármilyen kiadvánnyal is jelentkezett, nem telt bele egy hónap és már arany- illetve platinalemez státuszban díszelgett a korong. Persze a zenéje, ahogyan ő maga is, lemezről lemezre változott, de mindig van egy biztos pont, amellyel nemhogy megtartja a rajongókat, hanem folyamatosan bővíti is lelkes közönségbázisát: ez az egy dolog pedig a szöveg. Úgy gondolom, kicsit személyes hangvételt is beleszőve a cikkbe, hogy nincs ma még egy olyan előadó Magyarországon, akinek versei ekkora hatással lennének a hallgatóságra. Nem hiába, több verses-kötetei is megjelent már Ákos bácsinak. És hiába énekli az Irigy hónaljmirigy róla, hogy “Egyszerre Tarzanból hogy lettem katona? Voltam már depeches és rézbőrű dakota.”, ez is csak annak bizonyítványa, hogy Ákos ezerarcú előadóművész, aki bármihez is nyúljon, az sikeres lesz.

Most, 2012-ben, a mai trendekhez igazodva, egy hamisítatlan, szinte csak elektronikát felvonultató új dallal jelentkezett “Előkelő idegen” címmel. A dal klipje hűen tükrözte a hangzásvilágot: futurisztikus, csilli-villi, elektronikával túlfűtött videót kaptak a rajongók Kálloy-Molnár Péter főszereplésével. (aki egyébként maga is zseniális verseket ír, gondoljunk csak a legutóbbi lemezére, a “Pesti álom”-ra!) Hogy az új lemezből mi fog kisülni, azt még elég nehéz lenne megjósolni, ugyanis Ákos most az élő megjelenéseire koncentrál, de 100%-ig biztos vagyok benne, hogy boszorkánykonyhájában folyamatosan gyúrja az új dalokat annak érdekében, hogy a 2010-ben megjelent, hatalmas sikert aratott “A katnoa imája” egy méltó folytatást kapjon. Ákost ismerve ezzel nem is lesz gond.

Visszatérve az élő fellépésekre: attól, hogy Magyarországra csak ezen a 3 fesztiválon jut el a szintirock program, attól még Londonban és Amszterdamban már nagy sikerrel bemutatkozott a show. Ebből is látszik, hogy Ákos már rég kinőtte Magyarországot. Törekvések voltak már régebben is, ugyanis az 1994-es bemutatkozó albumtól kezdve minden lemezről pár nótát angolul is felénekelt a művész, hogy a nyelvi kérdés ne korlátozza be a művészi sikereket, de a 2000-es “Hűség” albumtól inkább már csak a magyar nyelvvel törődött, ugyanis az angol eladások nem hozát a várt eredményeket.

Ezzel is bizonyítható két dolog:
1. Ákos versei az anyanyelvén, magyarul az igaziak, hiába a bármilyen profi fordítás.
2. Ákos rossz helyre született, ugyanis ha alapvetően angolul írna, már rég Sting szintjén is állhatna.

A művész elismeréseiről igazából egy komplett weboldalt lehetne nyitni, annyi arany- és platinalemezt nyert, annyiszor volt már év énekese, év előadója, év zenésze, év zeneszerzője, szinte minden lemeze az év albuma lett valamilyen díjkiosztón, életműdíjjal, Kossuth-díjjal, Comet-gömbökkel, Fonogram díjakkal ismerték már el a munkásságát. Igazából felsorolni sem lehet, hogy milyen sokszínű és változatos díjakat zsebelhetett már be Ákos bácsi. És a mókuskerék természetesen nem áll meg, készül az új lemez, az új kislemez, folyik a turné…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére