A zene nem ismer határokat

Multikulturális album a Budapest Bártól
Bizonyára sokaknak nem kell bemutatni a Budapest Bár formációt, ami a Besh o droM zenekar egyik alapítójaként és a Kistehén zenészeként is ismert Farkas Róbert kezdeményezésére állt össze 2007-ben, Zeneakadémiás muzsikusokból. Ahhoz, hogy aktuális, mai hangzást és valami igazán egyedit hozzanak létre, a magyar könnyűzene ismert és elismert, főként underground körökből jövő énekeseit kérték fel. Nemrég jelent meg harmadik albumuk, ami eltér a megszokottól...

Az alkalmi zenekarként, eredetileg egy lemez erejéig létrejött zenekar végül kis alkotóközösséggé nőtte ki magát, amit teltházas koncertek és két, nemzetközi mércével is színvonalasnak mondható lemez bizonyít. Az egyedi hangzásvilágú zenekar régi magyar filmslágerek, táncdalok modern feldolgozásával vált ismertté és hatására ma már a tizenévesek is kívülről fújják a Szívemben bomba van, a Nékem csak Budapest kell vagy akár a Halálos tavasz szövegét. A Budapest Bár koncertjein eleinte az énekesek voltak előtérben, de mára annyira kiforrott a zenekar hangzásvilága, hogy önmagában is nagy érdeklődésre tarthat a számot.

Farkas Róbertet és zenekarát újabban más oldaláról is megismerhetjük. A tagok az elmúlt években sokféle izgalmas helyen jártak a világban, s mindenhonnan egyre gazdagodó zenei inspirációval tértek haza. Főként az utazgatások, különböző kultúrák megismerése során szerzett tapasztalatok eredményeként született meg a Volume 3 című duplalemezes CD, ami kétségkívül multikulturálisra sikeredett. A magyar zenészek mellett skót zongorista, brazil gitáros és amerikai hegedűs játékát is hallhatjuk. Az album főként bossa nova, brazil szamba, szving, argentin tangó, cigánydallamok ihlette klasszikusok és jazz olvasztótégelye.

A zenekar azért nem szakított teljesen a jól bevált hagyományokkal, így a régi magyar slágerek közül több is felkerült a lemezekre. Az első korong kezdő dala a Meseautó- az azonos című, 1934-ben készült kultikus magyar film betétdala- instrumentális verziója, ami a hangszerelése miatt egészen újszerűnek hat. Ezt követi a Deed I Do című jazz standard, aminek hangulatát a híres New York-i énekesnő, Mazz Swift karakteres éneke fokozza. A különböző műfajokat ötvöző szólóprojektjeiről is ismert énekesnő a következő, I’ve got the right to sing the bluesban és a spanyol nyelvű Luiza-ban is lenyűgöző, de a Szomorú Vasárnapban a legszebb, ahol a világklasszis zongorista, Brian Kellock kíséri. A régi magyar slágerek közül az A még néhány perc és éjfélt üt az óra is megtalálható a lemezen, instrumentális verzióban. A Gee Baby egy igazén eklektikusra sikeredett feldolgozás, melyben a kezdeti jazzes ritmust -Illés Ferenc gitárjátékának beindulásával- egy váratlan zenei fordulat töri meg és viszi el más irányba. Mindenképp érdemes meghallgatni az eredeti dalt és utána ezt az ötletes, Budapest Bár interpretációt! A sokszínűség még ennyiben sem merült ki, hiszen a zenekar George Gershwin Porgy és Bess operájának egyik dalát is átdolgozta, és minden idők egyik legnagyobb gitárosa, Jimi Hendrix Little Wingjéhez is hozzányúlt. Utóbbiban a cimbalom és harmonika dominál, ami sokadik hallásra is szokatlan, ám nagyon szép az átvezetés a Kaszárnya, kaszárnya című tradicionális magyar népdalba, amiben Ferenczi György énekel, s ami stílusos lezárása a lemeznek.

A második CD két Piazzola darabbal indul, ami a zenekarvezető Buenos Airesben töltött heteit idézi. A Milonga del Angel egy lágy, érzelmekkel teli tangó, míg az Escualo egy zaklatott felvétel, ami az argentínok tüzes, temperamentumos világát eleveníti meg. Ezek után valami egészen más következik: Haydn Gypsy rondo c. szerzeménye, amiben a Kossuth-díjas kiváló magyar jazz zongorista, Szakcsi Lakatos Béla játszik. Régi magyar dalokban ezen a korongon sincs hiány, a mélyen és sötéten induló Hullámzó Balaton előadásmódja fergeteges, a Repülj fecskémben pedig Mazz Swift, énekhangja helyett hegedűtudását villantja fel. Eric Satie csodaszép Gymnopedie No 1 szerzeményét Farkas Mihály cimbalma szólaltatja meg, a Kiskece lányom pedig egészen új, sejtelmes értelmezést kap a zenekar feldolgozásában, már-már a balladai homály érzetét keltve a hallgatóban.
A bónusz track a hagyományos brazil choro műfaj egyik jellegzetes dala, a könnyed Carinhosoa, ami egyfajta levezetése a nagyobb elmélyültséget kívánó második korongnak.

A Budapest Bár tagjai: Farkas Róbert (hegedű, gitár), Farkas Mihály (cimbalom), Ökrös Károly (harmonika, zongora), Farkas Richárd (bőgő)
Vendégszereplők: Mazz Swift (USA – hegedű, ének), Brain Kellock (UK – zongora), Jõao Egashira (BRA – gitár), Szakcsi Lakatos Béla (zongora), Frenk (dob), Ferenczi György (ének, szájharmonika), Illés Ferenc (gitár)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére