20 év-20 szám: a Planet Mu történet Mike Paradinas szerint

A 20. születésnapját ünneplő Planet Mu lemezkiadó vezetője, Mike Paradinas, a kerek évforduló kapcsán visszatekintett a múltba...

A 20. születésnapját ünneplő Planet Mu lemezkiadó vezetője, Mike Paradinas, a kerek évforduló kapcsán visszatekintett a múltba, és összegyűjtötte azokat a számokat, melyek az elmúlt két évtizedben a kiadó életében meghatározóak voltak.

Amikor 1995-ben megalapították a Planet Mu-t, Virgin Record részeként elsősorban a µ-Ziq zenéivel, vagyis Mike Paradinas-sal foglalkozott. 1998-ban vált önállóvá, Mike vezetésével egészen tág körből kezdte el válogatni az előadókat, úgy mint jungle, glitch hop, beats, dubstep, vagy grime.

A 20. születésnapra készülve 50 felvételből álló, 3 CD – nyi terjedelmű összeállítást kerül majd napvilágra a legfőbb előadók eddig még meg nem jelent felvételeiből. A CD-k mellé egy 110 oldalas könyv is jár majd, mely a kiadó történetét meséli el az elektronikus zenei újságíró, Rory Gibb által.

A kiadó ugyanilyen érdeklődéssel fordul a jövő felé is: hamarosan érkeznek az új albumok Ital Tek-től, Yearning Kru-tól és Hervatól.

 

Most pedig következzen az a 20 szám, amely az elmúlt 20 évet jellemezte, Mike Paradinas szerint, az ő szavaival:

1/ µ-Ziq Balsa Lightning (1995)
Kezdetben a kiadó az én zenéimet adta ki, mondhatjuk, hogy gyakorlatilag nekem hozták létre. Azokban az időkben a nagy kiadók megengedhették maguknak, hogy újdonságokkal kísérletezzenek, ezek voltak az igazán izgalmas idők. Photek és a Source Direct leszerződött a Science-el, Dave Boyd és a Hut Records a szomszédos szobában működött, mind együtt voltunk egy helyen, nagyon barátságos hangulata volt az egésznek. A Balsa Lightning az első Planet Mu-s albumon található. Ez azokra az időkre emlékeztet, amikor minden rendben volt, és minden úgy ment, mint a karikacsapás.

2/ Mike & Rich: Giant Deflating Football (1996)
1996-ban egyáltalán nem jelent meg album. Azonban, nemsokára jön ki egy Mike& Rich (Mike Paradinas és Richard D. James együttműködése) album, amin néhány, eddig kiadatlan felvétel is rajta lesz. A Giant Inflating Football még a Balsa Lightning előtt lett megírva, az 1994-es Világbajnokság idején. Szerintem éppen meccset néztünk, iszogattunk és zenéket szereztünk. Kicsit oldódtak a gátlásaink, így gyorsan nagy mennyiségű anyag gyűlt össze.

3/ µ-Ziq Hasty Boom Alert (1997)
A Hasty Boom Alert mindig is a kedvencem volt. A Squarepusher inspirálta, 1996-ban láttam egy koncerten, nem sokkal azután, hogy az új album kijött. Gyakran előfordult, hogy koncertek inspiráltak számok megírására. Nagyon ütős lett a dob részekkel, és van benne egy egészen Squarepusher-szerű rész is, biztos vagyok benne, hogy ennek nem örült igazán, amikor hallotta. Ezt a számot imádták a rajongók. A legemlékezetsebb mégis az 1997-es tokiói fellépés volt. Sohasem játszottam még Japánban korábban.

4, Slag Boom Van Loon- Light of India (1998)
A Slag Boom van Loon nevű formációban Speed J-vel dolgoztam együtt. Korábban már mindketten kipróbáltunk dolgokat, amire rájöttünk, hogy hogyan is tudnánk együttműködni, melyik az a csapásvonal, amelyen el kell indulnunk. Light of India volt a neve annak a gyorsétteremnek, ahol ettünk, amíg Rotterdamban dolgoztunk. Nagyon élveztem a vele való munkát, és mindig is az egyik kedvencem maradt.

5/ Jega Unity Gain (1999)
A Jega album volt az első, amelyik megjelent a Planet Mu-nál, miután kivált a Virginből. A Unity Gain a Spectrum album amerikai verziójáról származik. Jega szobatársam volt, az 1990-es évek elején egyetemen. Többek között azért is tartottam fontosnak a kiadó létrehozását, hogy az ő zenéjét megjelentessem. Jó barátok voltunk, sok időt töltöttünk együtt. Most Los Angeles-ben lakik, és egy merőben más iparágban dolgozik, de még így is tartjuk a kapcsolatot.

6/ Capitol K Pillow (2000)
Capitol K szintén a korai megjelenések egyike volt. Egy Londonban lakó fiatals srác, Kristian zenéje. 1999-ben jelent meg az első albuma, a Sounds Of the Empire. A Pillow volt a következő kislemez az album után. A rádió is nagyon felkapta, így ez volt az első igazi rádióslágerünk. Capitol K-t hallgatni olyan, mintha az ember magnószalagot hallgatna, amikor leállítod a szalagot, az lelassul. A lassú és gyors részeket kitűnően váltogatta, így az egésznek egyfajta hipnotikus hatása lett. Ezt a különleges stílust, amelyben énekel, a Pillow-ban pop verzióban oldotta meg, így ez lett az egyik legnagyszerűbb pop számunk.

7/ Venetian Snares &Speedranch Fire Beats (2001)
Ez volt az első Venetian Snares album, és nagyon meglepte az embereket. Nagyon sok olyan visszajelzés érkezett, miszerint ez a legzajosabb album, amit valaha is hallottak. Nagyszerű album volt. Időközben a Venetian Snares az egyik legnagyobb előadónkká nőtte ki magát.

8/ Hrvatski Gemini (Revision) (2002)
Hravtski Keith Fullerton Whitman álneve. Ezt a nevet használta a breakbeat feldolgozásokhoz. Ez a szám az album japán verziójáról származik, egy hosszabb verzió, az eredetiben csak elektromos zongora volt, majd hozzáadott dobszólót is, és ez lett a végeredmény. Abban az évben ez volt az egyik legkedvesebb dallamom.
Nagyon kedves és intelligens fiúnak ismertem meg, segített a µ-Ziq albumon is.

9/ Remarc Sound Murderer (2003)
Remarc volt az egyik hősöm a jungle zenészek közül, és mivel igen nehéz volt a lemezeit beszerezni, ezért gondoltam, hogy megjelentetjük. Éppen 10 év telt el jungle 1993-as megjelenése óta, ezért döntöttem úgy, hogy itt a megfelelő idő. Remarc mindent jól csinált, nagy volt az érdeklődés a lemez iránt, és jók voltak az eladások is, mégsem tudtunk olyan profitot csinálni belőle, amilyenre számítottunk. 5 éves szerződést kötöttünk, sajnos, utána már nem engedhettük meg az együttműködést.

10/ edIT Ants (2004)
2004-ben jelent meg az edIT album. Az Ants volt a demo, amit kaptam korábban tőlük. Emlékszem, éppen a konyhában főztem, amikor meghallgattam. Gyorsan tárcsáztam is a számot, ami a CD-n volt. Ekkor vette kezdetét a glitch hop időszaka. Egészen különleges elektronikus hangzása volt.

11/ Vex’d Pop Pop VIP (2005)
2004-ben jelent meg az első grime lemez, Mark One’s One Way-e. Majd ahogy lenni szokott, jöttek szépen sorban a demok, és a Vex-é volt az, amiben tényleg valami igazán érdekeset találtam. Azt gondoltam: „Wow, végre valami különlegesség. Ez nem az a megszokott dubstep volt, amit ismertem korábban.” Felvettem velük a kapcsolatot és azt mondtam: „ „Gyerünk, csináljunk egy albumot.”Nagyon egyszerű volt együtt dolgozni Jamie-vel és Roly-val, nagyszerű emberek.

12/ Pinch Qawalli (2006)
Ez a szám viharként söpört végig a klubokban miután megjelentettük. Éppen a legjobbkor, hiszen a dubstep 2006 környékén feltörekvőben volt.

13/ Luke Vibert Brain Rave (2007)
A 2007-es évből Luke Vibert-et választottam, mert eddig még nem szóltam róla. Az album, amiről ez a kislemez való a „Chicago, Detroit, Redruth” címet viselte. A Brain Rave egy nagyszerű szám lett a jellegzetes dallammal és a szójátékkel a címben. 1994 vagy 1995 óta ismertem Luke-ot, Richardon keresztül. Már az első lemeze is nagyon tetszett, pedig annak merőben más volt a hangvétele.

14/ Starkey Dark Alley (2008)
2007- re elértünk addig a pontig, hogy valami újra és különlegesre vágytunk. Habár, folyamatosan adtunk ki lemezeket, mégis szükség volt az újításra. Starkey keltette fel ekkor a figyelmemet. Ő elsősorban a grime területén mozgott, de ugyanakkor a dubstep kedvelők is szerették. Egy kicsit színesebbre és érdekesebbre vágytam a dubstep után. Ez az első Starkey album tele van nagyszerű dallamokkal.

15/ Floating Points K&G Beat (2009)
Ez a kislemez még mindig nagyon jó eladási arányt mutat. A Floating Points-ot még Myspace-en hallottam, három vagy négy számot találtam meg az oldalán. Soul-t és hip-hop-ot játszott elsősorban, ami engem annyira sohasem ragadott meg, de az ő előadásmódja mégis nagy hatással volt rám. Ezt az egy számot készítette nekünk, amiért nagyon hálásak vagyunk.

16/ DJ Nate Turn Back Time (2010)
2009-ben, hét évvel ezelőtt hallottam először a footwork-ről. Volt egy blogpost, amiben éppen egy Youtube videóról beszéltek, és úgy gondoltam, hogy ez érdekes lehet. Úgy hangzott, mint az elektronikus zene, emberekkel, akik az utcán táncolnak. DJ Nate szám volt. Nagyon izgalmas volt végigkövetni és kinyomozni, hogy vajon ki tölthette fel. Emlékeztetett ritmusában a jungle-re, ugyanakkor hardcore és Chicago house elemek is voltak benne. Sok időbe telt mire megtaláltam DJ Nate-et, és választ kaptam tőle, és elkezdhettük a közös munkát. Sajnos azonban nem aratott olyan nagy sikert, mint amilyenre számítottunk.

17/ Kuedo Ant City (2011)
Ant City volt az egyik legkedvencebb számom az albumról, mindig ezt hallgattam a kocsiban ülve. Nagyon érzelemdús szám. Egy történetet mesél el, és többek között ezért is volt az album olyan sikeres.

18/ Traxman Footworkin On Air (2012)
A Traxman album egy kicsit a drum’n’bass világnak arra a részére emlékeztet, amit Simon Reynolds ’artcore’-nak hív, vagyis amikor az előadó maga kerül a középpontba. Traxman eszméletlenül jó abban, hogy zenei alapokat kutasson fel, és összevágja őket.

19/ John Wizards LEUK (2013)
Megint egy teljesen más stílus. A banda Cape Town-ból, Afrikából származik, először Soundcloud-on hallottam őket. Feltettek egy mixtapet Soundcloudra amiről később írtak is. Egy pár nappal később küldtem emailt. Nagyszerű volt az afrikai hangzásvilág egy csipetnyi elektroval körítve. A producerük már hallott a Planet Mu-t, ezért igen mondott a felkérésre. 2012 közepén kezdtünk el dolgozni, és az album valamikor 2013 szeptember környékén jött ki.

20/ Mr. Mitch Night (2014)
A Night volt a második szám, ami kijött az albumról. Nosztalgikus hangzásvilága van.

2015 és ami utána jön Klin Unknown Tongues (2015)
2011 óta dolgozom együtt Jlinnel. Már régóta készültünk mi is, hogy kiadjunk albumot, azonban a két footwork album próbálkozás után egy ideje semmi új nem jött ki. De most abszolút ő következik. A zenéje olyan, mintha Berlinből származna.

00

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére