Top10 legjobb jazz-rock lemez

A hatvanas évek végéig kellett várni arra, hogy megszülessen az egyik legforróbb zenei hibrid, a jazz meg a rock fúziója.

A folyamat kétirányú volt, rockzenészek indultak el a jazz felé és jazzisták a rock felé. Az idő sarát végül inkább az utóbbiak alkotásai állták ki, a jazzbe hajló rockerek közül egyedül talán Frank Zappa mondhatja el magáról, hogy legendásat, maradandót alkotott a két stílus közötti senkiföldjén.

A hibrid stílus, a fúziós zene a hetvenes években virágzott, de a hullám kitartott az kilencvenes évekig. Az új évezredben fordult legközelebb nagyot a világ. Ekkor a technikás metálosok találták meg maguknak a jazzt, és ők létrehoztak egy újfajta fúziós vegyülete, de velük most ebben a cikkben nem foglalkozunk. Lássuk a klasszik jazz-rock legjobb 10 albumát.

 

10. / Don Ellis Orchestra – Electric Bath (1967)

A pionír lemez. Don Ellis jazztrombitás volt és zenekarvezető. Ez volt az első lemeze saját nagyzenekara élén, és ő egyből meglátta a lehetőséget a rock n rollban, és az elektromos hangszerekben, amiket sok jazz-zenész még a hatvanas évek közepén is lenézett. Ezzel pár évvel megelőzte a fúziós hullámot. Az Electric Bath-t az év lemezének jelölték a Grammy-n. Akkoriban senki se szólt úgy, mint ők. Úttörők voltak.

 

 

9. / Tony Williams Lifetime – Emergency (1969)

Amikor a lemez megjelent, a kritikusok padlót fogtak, Williamset pedig sokan minden idők legjobb dobosának kiáltották ki. A Rolling Stone magazin szerint ezzel a lemezzel kezdődött el az igazi jazz-rock. Ezen a lemezen került reflektorfénybe a stílus talán legnagyobb gitárosa, John McLaughin.

 

8. / Allan Holdsworth – Atavachron (1986)

Holdsworth ott tudott újítani a nyolcvanas évekre már kissé megfáradt stíluson, hogy a progresszív rock és a komolyzene felé kacsingatott. Ez a negyedik lemezére, az Atavachronra kristályosodott ki. A cím amúgy a Star Trekből jön, az egyik idegen faj időgépét hívják így.

 

 

7. / Tribal Tech (1991)

A Tribal Techet a gitáristen Scott Henderson vezeti. A Tribal Tech saját magáról elnevezett lemeze már a 4. volt. Ezen az albumot kicsit dallamosabbra váltottak, mint amilyenek korábban voltak. Persze azért zúzás és impro is van rendesen.

 

 

 

Fotó: wiki

 

6. / Chick Corea – Return To Forever (1972)

Corea lemeze azért volt nagy szám, mert máshogy állt neki fúziós zenét gyártani, mint a többiek. Elektromos zongorával játszott latin-amerikai ütemekre, amiket nem csak egy dobos, hanem egyéb egzotikus ütősök is fűtöttek alulról.

 

5. / Soft Machine – Third (1970)

A Soft Machine pszichedelikus hippi rocknak indult, akik egyre többet kacérkodtak a jazzel. A 3. albumukkal fordultak végérvényesen a fúzió és a jazz felé. A Third dupla nagylemez, mindkét lemez mindkét oldalán egy-egy gigantikus dal terpeszkedik.

 

4. / Weather Report (1971)

Egy saját magáról elnevezett albummal indult el a Weather Report útja. Clive Davis, a Columbia elnöke azt mondta egyszer: „Kétféle zenész van, az egyik alkot, a másik utánoz. A Weather Report alkot. Kevés ilyen van.”

 

 

Fotó: wiki

 

3. / Mahavishnu Orchestra – The Inner Mounting Flame (1971)

A dalok nagy része John McLaughlin szerzeménye ezen az albumon. A Digitaldreamdooor nevű zenei portál szerint minden idők legtechnikásabb bandája volt a Mahavishnu akkori felállása. A You Know You Know című dalt azóta már sokan használták sample-ként, pl. a Massive Attack, Mos Def vagy a Black Sheep.

 

Fotó: wiki

 

2. / Miles Davis – Bitches Brew (1969)

A Btiches Brew fordulópont volt a modern jazz történetében. Davis addigra már becsicsktott mindenkit 2 jazz stílusban is (modális jazz, cool jazz). Ezek után jött a fúziós zene. Duke Ellington azt mondta, hogy Davis a jazz Picassója.

Számos magazin kiáltotta már ki minden idők legjobb jazzlemezének. Érdekesség, hogy Tom Yorke azt mondta, ez a lemez volt a fő inspiráció a Radiohead legendás OK Computeréhez. Az In A Silent Way volt Miles nagy váltása a fúziós zenére. A Bitches Brew egy éven belül érkezett, és már egy kicsit fogyasztóbarátabb volt (de csak egy kicsit).

 

 

1 / Miles Davis – In A Silent Way (1969)

Fantasztikus mű, de el kell ismerni, hogy elmélyülést kívánó, nehéz cucc, ami nem adja meg magát az első néhány meghallgatás alatt. Annak idején megosztotta a kritikusokat, de ma már ezt tartja Davis legjobb lemezének mindenki, aki számít.

Hihetetlenül kreatív anyag, ráadásul tényleg középen van a két stílus között. Tutira nem jazz, és nem is rock.

Kapcsolódó cikkek:
Top10 legjobb jazz-harsonás Volt idő, amikor a pozanosok voltak a trendszetterek a jazzben. TOP10 VIDEÓ!
Top10 legjobb blues-koncertfelvétel A blues a gyökér, a többi zenei stílus pedig a gyümölcsök - mondta Willie Dixon, és mi elhisszük neki. Itt a Top10!
Top10 legjobb album 1980-ból 1980 izgalmas év volt a zenében. Egy tragédia csak megerősítette a keményrockot, tombolt a bolondos-groteszk new wave, gyorsult a metál...
Eminem vagy Justin Bieber? - Youtube Top10 YouTube az online videók legnagyobb gyűjteményével rendelkezik, vessünk egy pillantást minden idők legnépszerűbb videóira. 2010-ben melyik nyert?
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére