Zalai Richard: A végén mindenki úgy érzi, hogy nyert [INTERJÚ]

„Teret adok a pillanat, légkör inspirálódásának”
2023. 03. 24. 11:16 - Kovács Zsófi
Egy nem mindennapi művész, akit a hangszerei, a közönség, egy illat, vagy egy pillanatnyi érzés inspirál.

Zalai Richard, egy nem mindennapi művész, akit a hangszerei, a közönség, egy illat, vagy egy pillanatnyi érzés inspirál. Ahogy a gyermekei születéséhez kapcsolódó érzések visszaköszönnek úgy az űrutazás gondolata is visszaköszön előadásiban – akár a kamerák előtt, akár a színpadon.

Zalai Richardot kérdeztük művészetéről, inspirációiról és terveiről. Legközelebb 2023.03.26-án hallgathatjátok meg a zenészt a Piano Day 2023 keretein belül.

Antropos.hu: – A zenei szcéna teljesen átalakulóban van. Más élményt nyújt egy improvizatív koncert, mint egy előre megkomponált zenei élmény. Hogyan működsz te? S hogyan alakult az utóbbi időszakod?

Zalai Richard: – Nálam az improvizáció egyrészről a saját magam szórakoztatását jelenti, ahol olyan vizekre kalandozhatok, ahol előtte nem jártam. Jobban leköt alkotóként és előadóként is, ha nem századszorra játszom el ugyanazt ugyanúgy, hanem teret adok a pillanat, légkör inspirálódásának. Szerintem a hallgató is tudat alatt jobban tud kapcsolódni egy ilyen típusú zenei ka-landozáshoz.

Antropos.hu: – Legújabb EP-d, a „Deeper in The sea” bemutatásakor a közönség részese volt az akotás születésének. Ilyen módon befolyásolója is? Hogyan kapcsolódnak össze az energiák ilyekor? Mi a belső megélésed?

Zalai Richard: – Igen a közönség maga, az időjárás, a helyszín mind-mind más irányba tudnak elvinni egy ilyen live session-t. Ezt szeretem benne a legjobban. Az adott koncert reggelén még én sem tudom hogy milyen dinamikákat viszek bele a zenébe, az adott részek milyen hosszúak lesznek, hol lesznek a csúcspontok. Belül egy játéknak élem meg, ahol én alakíthatom a szabályokat és a végén remélhetőleg mindenki úgy érzi, hogy nyert az egésszel. Minél komfortosabban érzem magam egy adott közegben annál messzebbre merek elmerészkedni a játék során.

Antropos.hu: – Milyen elemek azok, amikkel előre fel tudsz készülni egy ilyen előadásra? Nagyon organikus a produkció, remek, hogy Youtube-on is elérhető. Abszolút egységben érzem a zenét és a vizuális látványt. Mi volt a közös koncepció?

Zalai Richard: – A hangszerek adottak, nagyrészt mindig ugyanazokon játszom. Ez ad egy biztonságérzetet mivel ismerem őket eléggé, hogy miből mit lehet kihozni. Ez a hangzást nagyban meg is határozza. Úgy van minden összeválogatva, hogy ezt a célt szolgálja és a hallgató számára egy egységes hangzást tudjon jelenteni.

Antropos.hu: – Hogyan indult az Anna Amelie-vel közös munkátok?

Zalai Richard: – Annával mikor először találkoztunk és láttam a munkáit élőben szinte rögtön éreztem, hogy passzolni fogunk egymáshoz. A beszélgetéseink során kiderült mennyire hasonlóan gondolkodunk a művészetekről, világról stb. A végeredmény ebben meg is erősített és a visszajelzések is ezt mutatják.

Antropos.hu: – A „Deeper in The sea” a „Travel the Unknown” folytatása, mindkét produkciót a szülővé válás inspirálta. Az elszigeteltség és a szülővé válás örömeinek vegyes érzelmei ihlettek. A legújabb EP-dben viszont már az űr is megjelenik. Kozmikus hatása van, így mégis inkább az egység az, ami eszembe jutott, különösképpen, mivel több művészeti ág bevonásával történt az előadás. Honnan jött számodra ez a téma? Milyen mélységekben foglalkozol vele a zenén túl?

Zalai Richard: – Az űrutazás mindig is foglalkoztatott, függetlenül attól, hogy se Star Wars vagy Star Trek rajongó nem vagyok. Mikor a dalokat írtam, szembejött a hír, hogy újra magyar fog az űrbe eljutni és őszintén szólva eljátszottam a gondolattal, hogy mi lenne, ha én lennék. El is olvastam a jelentkezés feltételeit, az expedíció folyamatát és a hosszú kiképzés részleteit. Sajnos jelenleg két kisgyerek mellett nem férne bele, hogy fél évre elmenjek otthonról, így letettem a dologról egyelőre. Viszont annak örülök, hogy egy volt évfolyamtársam az egyetemről a végső 4 jelölt közé jutott. Természetesen neki szurkolok. :)
A zenélés élménye hang nélkül nem tudom milyen lehet a Holdon, de inspiráció szempontjából biztos óriási élmény lehet.

Antropos.hu: – Mesélsz kicsit a La Boum Fesztivál élményeiről?

Zalai Richard: – Nagyon örülök, hogy ilyen befogadó közönséggel találkoztunk, akik nyitottak voltak egy ilyen előadásra. Külön köszönet Kamának és az egész La Boum csapatának, hogy bizalmat szavaztak nekünk. A tópart csodálatos helyszín volt körülötte az emberekkel. Ha előtte megkérdezel, hogy milyen környezet lenne a legideálisabb számomra egy ilyen produkcióhoz, álmodni se tudtam volna jobbat.

Antropos.hu: – Láthatunk még performansz jellegű előadásokat tőled? Izgalmas, hogy a hangzás a modern hangszerelés ellenére mégis zsigerileg hat, valamilyen nagyobb erő felé húz, természetközeli élményt ad. Min dolgozol most és hol tudunk meghallgatni?

Zalai Richard: – Örülök, hogy a Hangfoglaló Program legjobb idei induló előadói közé választottak. Ennek köszönhetően idén készíthetek egy nagylemezt, amely fizikai formában is meg fog jelenni. Ezeken a dalokon dolgozom jelenleg, illetve készülök az év első koncertjére is, ami a Piano Day 2023 keretein belül fog megvalósulni ezen a héten vasárnap. Májusban Balkán turnéra indulok, nyáron pedig rengeteg fesztiválon fogok játszani. Sűrű időszak ez, de nagyon élvezem.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére