Tíz nap a design jegyében

Október első tíz napjában rendezik meg a Design Hetet, amit idén hetedik alkalommal szervez a Design Terminál. A bő egy hét során számos bemutató, előadás, kiállítás és persze vásár várja az érdeklődőket, akiknek természetesen rengeteg lehetősége lesz kreatívkodni is a programok során.

Sokan még manapság is azt gondolják, hogy a design csak valami jól hangzó, drága és fölösleges léhaság, egy luxus, ami csak olyanoknak való, akik nem tudják, mit kezdjenek a pénzükkel. A Design Hét szervezőinek célja az, hogy bebizonyítsák, ez nem így van, ezért az idei rendezvénynek a Design – Élj vele! alcímet adták. Azt próbálják megmutatni a tíz napig tartó programok során, hogy a design az életünk, hétköznapjaink része, nem valami haszontalan, unaloműző időtöltés, hanem éppen ellenkezőleg, gazdasági és társadalmi szempontból is hasznot hajt. A design-ra jellemző folyamatos megújulás nemcsak a gazdasági életben ösztönöz folyamatos fejlődésre, hanem a hétköznapi életminőséget is javítja, hiszen nem mindegy milyen környezetben, milyen épületek és tárgyak között töltjük a mindennapjainkat. A szervezők ezenkívül a design problémamegoldó szerepére is szeretnék ráirányítani a nagyközönség figyelmét, megmutatva például, hogy egy (szó szerint) örökzöld témában, a környezetvédelemben is jobbnál-jobb megoldásokat kínálnak a különböző területeken működő tervezők.

Mint mostanában minden fesztiválon és egyéb megmozduláson, a környezettudatosság a Design Hét során is kiemelt szerepet játszik. A fesztiválindító megmozdulás, az Erzsébet téri volt buszpályaudvar épületében megrendezésre kerülő Design az élhető jövőért című kiállítás ünnepélyes megnyitója már helyből erre a témára irányítja a figyelmet. A kiállítás célja, hogy bemutassa a design szerepét a környezettudatos gondolkodásban, alternatív anyagokat, energiaforrásokat és újfajta technológiákat ismertessen meg az érdeklődőkkel. Így aztán láthatjuk újrahasznosított, valamint környezetvédő anyagok (pl. organikus, lebomló bioműanyag, biocement, bioüveg, biotextil és mindenféle egyéb bio) felhasználását a mindenféle tárgyak készítése során és az építészetben, megújuló energiaforrások (nap, szél, mozgás, stb.) alkalmazását a tárgytervezésben, például napenergiával működő telefontöltők, lámpák vagy éppen autók formájában. De találkozhatunk különböző energiatakarékos módszerekkel, napelemekkel, szélturbinákkal és hőszigetelő növénytakarókat bevető ökodiszkókkal vagy felhőkarcolókkal is. A kiállításon kívül még számos környezettudatos programmal készülnek a szervezők: megszemlélhetjük az újrahasznosítás millió különböző módját a Recycling Tradition című kiállításon, a Medence Csoport jóvoltából pedig a korábbi workshopjaikon kreatívkodók alkotásaikkal a Redesign Divatbemutató részeseivé válnak, és persze megint lesz alkotóműhely azoknak, akik esetleg kedvet kaptak egy következő divatbemutatón szerephez jutni.

A fesztivál egyik legfőbb programpontjának kikiáltott Design az élhető jövőért kiállítás szomszédságában több kisebb kiállítás is nyílik. A Gödör Terasz Galériájában láthatjuk a Design Börzét, ahol gyártóra váró, még meg nem valósult ötleteket (egyetemi tervezési feladatok, diplomamunkák, pályázati anyagok vagy éppen fiók alján porosodó, elfelejtett tervek) mutatnak be. Lesz itt minden: ide-oda alakítható bútorok, futurisztikus, hátulról felrakható napszemüveg, asztmások életét könnyítő spéci kütyü és gyönyörű, napfogyatkozást idéző lámpatestek. Emellett lesz ugyanitt egy sokkal hétköznapibb, sokak számára ismerős dolgokat felvonultató kiállítás is, ugyanis kis hazánkban való megjelenésének huszadik évfordulóját ünnepli az Ikea egy interaktív tárlattal.

A kiállítások mellett számos divatbemutatót, performanszot és előadást láthatnak az érdeklődők. A Természetes Vészek Kollektíva a maga sajátos módján már korábban is tett egy-két kirándulást a divat világába, most pedig a Deign Hét első estéjén a Trafóban mutatja be diszfunkcionális divatszínház fedőnév alatt futó, Por-Hüvely című új produkcióját. A Duna másik oldalán elhelyezkedő Millenáris Teátrumban is lesz egy ősbemutató a hét során: október 6-án Demcsák Ottó (a Győri Balett alapító tagja), Szépvölgyi Viktória és Zságer Balázs közös produkcióját, a Moholy-Nagy László munkái ihlette Negatív varieté című táncelőadást láthatjuk, amihez kapcsolódik egy ugyanerre a névre hallgató fotóinstalláció is, amit a Mai Manó Házban tekinthetnek meg az érdeklődők. Ha pedig ruhákat lehet alternatív módon bemutatni, akkor ékszereket is, legalábbis az Eventuell Galéria tervezői szerint akik a Góbi Rita táncos társulatát, a GoBe Társulatot hívták seítségül „Ékszerképzet 4″ című különleges bemutatójukhoz.

Hagyományosan a Design Hét része a Magyar Formatervezési Díj és a Design Management Díj átadása, ami persze idén sem maradhat el. A 2010. évi pályázatokat és a nyertesek munkáit a Néprajzi Múzeumban szemlélhetjük meg az október 4-i ünnepélyes díjátadó keretében.

Tavaly indult és nagy sikert aratott a Nyitott Stúdiók kezdeményezés, aminek keretében számos designer titkos szentélyébe nyerhettek betekintést a kíváncsiak. A program idén is folytatódik, a meghatározott látogatási napokon 14 stúdió kapui nyílnak meg a nagyközönség előtt. A divatrajongóknak a Dresscode, az Esztill Műhely, a Kamchatka Design, a Nati 100% Pureidea és a Kepp Showroom nevű helyeket érdemes célba venni, az építészet iránt érdeklődők helye az Artfront műteremben van (itt akár Skype-on keresztül is lehet nézelődni, ha valaki nagyon nem ér rá személyesen megjelenni), míg a kristálycsillárok titkait tudni kívánókat a Manooi stúdióban várják. A műhelyekben bepillanthatunk a alkotófolyamat különböző fázisaiba, megtudhatjuk, mit is csinál egy designer egész nap, és akár ki is próbálhatunk ezt-azt, például szitanyomó eszközöket a Printa Akadémián vagy az üvegcsiszolást Görömbei Luca üvegműhelyében.

A designer mellett van egy másik rejtélyes foglalkozás, a stylist ami bár egyre elterjedtebb, még mindig sokak számára megfoghatatlan. A Code-Decode Showroom Stylist névjegyek című programján végre megismerkedhetünk a szakma képviselőivel, megtudhatjuk, kik ők, és mit csinálnak, a Merlin Színházban megejtett Rapid Randi során pedig minden érdeklődőnek rendelkezésére áll az a bizonyos tizenöt perc, amikor minden stílustanácsadó és lakberendező figyelme csak rá és esetleges kérdéseire irányul.

Igazán jelentős esemény nem múlhat el külföldi sztárvendég nélkül, így a Design Hét szervezői is rendre meghívnak egy-egy nemzetközi hírű tervezőt, aki ebben az évben nem más, mint Paola Navone építész, formatervező, lakberendező, és még ki tudja mi. Az olasz származású hölgy nem először jár nálunk, korábbi látogatásainak emlékét őrzi egyik alkotása, a Baxter Budapest nevezetű gigantikus kanapé is. Látogatása alkalmából a Roomba Home Culture nagyszabású kiállítást szervez, amelyen korábbi munkái mellett az Evergreen nevű, újrahasznosított kollekció is látható lesz, a művésznő előadását pedig október 8-án hallgathatják meg az érdeklődők a Moholy Nagy Művészeti Egyetem Auditóriumában. Rajta kívül még számos külföldi tervező képviselteti magát a fesztiválon: láthatjuk dán divattervezők és olasz grafikusok munkáit, megismerkedhetünk az utcai művészet svájci képviselőivel, az Iparművészeti Múzeumban pedig egészen november közepéig tart a Mercedes-Benz Design különleges, autó-formatervezést bemutató kiállítása.

Rengeteg kiállítás, előadás és bemutató közül válogathatunk tehát, workshopokon és a város különleges épületeit bemutató design túrákon vehetünk részt, na és persze sok-sok vásárlási lehetőséggel, valamint 72 különböző üzletbe érvényes kedvezménykuponnal (megtalálható a város rengeteg pontján beszerezhető programfüzetben) buzdítanak minket a hazai designerek támogatására.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére