Olimpia Magyarországon?

Különösen hangzik, meg kell hagyni; Magyarországon Olimpia? Valószínűleg csordultig telne büszkeséggel minden magyar szíve, ha ez a merész ötlet hazánkban megvalósulhatna. Méghozzá egy olyan tradíció, ami több ezer évvel ezelőtt kezdődött, a számunkra mesésen hangzó Olümpiában. Az ókorban minden görögöt négyévente lázba hozó eseménynek a gyönyörű és hatalmas völgy adott otthont - összesen négy helyszínen zajlottak - , és ahol több száz ezer ember tombolta végig az olimpiai játékokat.

1 | 2 | 3


A Földközi-tengertől a Fekete-tengerig mindenhonnan özönlöttek a látogatók és áldozatot mutattak be a hatalmas Zeusznak. Az olimpiai krónikák szerint az első játékok hivatalos dátuma Kr. e. 776-ra tehető és Kr. u. 394-ben ért véget, amikor a keresztény Nagy Theodosius császár örökre betiltotta a pogány ünnepséget. Ezen atlétikai viadalok mindig valamely istenség kultuszához kapcsolódtak. Olümpiai játékokban való részvétel hatalmas kiváltság volt az istenek előtt, egyszerre kellett megfelelni fizikailag és erkölcsileg is. Ezen játékokban az ókori görög életforma tükröződik. A versenyzőknek elképesztő elvárásoknak kellett megfelelniük, hiszen a test tökéletes arányainak kiművelése együtt járt a kiválóság követelményével. A győztes pedig A bajnok, akiben a legmagasabb fokon testesülnek meg a görög polgár erényei. A bajnokok jutalmul egy olajágat kaptak (szent olajfáról) és hatalmas lakomákat rendeztek számukra. Hírnevük örökre fennmaradt az utókor számára (Milóné, Xenophóné) és szobruk Zeusz szentélyében díszelgett.

Az olimpiák ebben a korban eleinte egy nap alatt zajlottak, majd négy-öt napra bővült az időtartam. A játékok közt nem szerepelt egyetlen csapatsport sem, sőt Kr. e. 728-ig (13. Olimpia) egyetlen versenyszám a futás volt. Kr. e. 708-ban megjelenik a pentathlon az öt küzdőnemével: diszkoszvetés, távolugrás, gerelyhajítás, dromosz (versenyfutás) és birkózás; ezekhez társult később az ökölvívás. Kr. e. 689-re tehető az első lovas kocsik versenye.

Az ókori olimpiák „leépülését” az eredményezte, hogy a versenyzők egyre több kiváltságot kaptak a várostól, ezért sokan eladták magukat annak, akik többet ígértek értük. Végül Nero császárnak is köszönhetően többek között a játékok egyfajta véres, közönséges szórakozássá fajultak (pankráció élet-halál harccá vált vagy az állatok elleni küzdelem). I. Theodosius betiltása után egy évvel, Kr. u. 395-ben a gótok lerombolták Olümpiát, később árvíz és földrengés tette a pusztítást teljessé. Az egykori játékok színhelyét 1829-ben fedezték fel német és francia régészek.


1 – Olimpia Magyarországon?
2 – Az olimpiai játékok újjászületése
3 – Tibet körül az élet

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére