Mitől lesz valóban energiatakarékos az otthonunk?

A 21. században egyre fontosabbá válik, hogy otthonunk energiatakarékos legyen, hiszen ez nemcsak a környezetre, hanem életminőségünkre is pozitív hatással van.

Az energiatakarékosság azonban sok utánajárást és akár életmódbeli változtatásokat is igényel. A környezetbarát otthon kialakítása nem lehetetlen, legyen szó akár most épülő, akár már álló ingatlanról, hiszen a betonsablonok és az energiatakarékos eszközök mellett számos berendezés segítségünkre lehet.

energiatakarekos_antropos

 

Az energiatakarékos otthon előnyei

Az energiatakarékos ingatlanok által óvhatjuk a környezetünket. Bár ezt elsősorban később fogjuk megérezni, mindenképpen megéri foglalkozni a kérdéssel, annál is inkább, mert minél több energiatakarékos otthon épül, annál hamarabb kapunk megnyugtató adatokat környezetvédelmi kérdésekben. Bár az ilyen otthonok kialakítása nem olcsó, hosszabb távon a pénztárcánk is meghálálja a beruházást, s ingatlanunk értéke is növekszik ezáltal.

Természetesen nemcsak a lakáson belül, hanem a kertben is találkozhatunk olyan energiatakarékos és környezetkímélő megoldásokkal, mint a betonsablon vagy a napelemmel működő kis kerti lámpák, az energiatakarékos otthon elsősorban a házon belül kezdődik.

 

Így lesz energiatakarékos az otthonunk

Ha nem építkezünk, nehezebb dolgunk van az energiatakarékos otthon kialakításával, mert így a telek fekvése és a kert mérete adott. Mindennek ellenére így sem vagyunk lehetetlen helyzetben, mert apró lépésekkel is közelebb kerülhetünk célunkhoz.

 

Ajtók és ablakok

Sokat segíthetünk otthonunk hőmérsékletének megtartásában azzal, hogy ha az ablakokat és ajtókat rendesen szigeteljük, mert így kevésbé kell igénybe vennünk a fűtést. Ennek értelmében érdemes duplaüvegű ablakokat beszereltetni.

 

Fényszigetelés

A szigetelés nem csak a szél és a levegő tekintetében fontos, hiszen télen és nyáron egyaránt a lakásban tarthatjuk a hőt azáltal, hogy redőnnyel borítjuk az ablakok külsejét. Ha kívül van a redőny, az üveg is kevésbé veszi át a külső hőmérsékletet, így eredményesebben bent tartva a hőt. Ezzel a módszerrel akár klíma nélkül is átvészelhetjük a nyarakat, és télen is kevésbé kell fűtenünk.

 

Sok kicsi sokra megy

Több olyan technikai eszköz és háztartási gép van, amit napközben nem veszünk igénybe. Természetesen a hűtő vagy a fagyasztó nem tartozik ezek közé, de a televíziót, a számítógépet vagy a kávéfőzőt kihúzhatjuk arra az időszakra amíg nem használjuk. Ez a szokás villanyszámlánkon nem lesz kimagaslóan látványos, mégis érdemes kipróbálni!

 

Odafigyelés a konyhában

Főzés közben is tehetünk arról, hogy kevesebb gázt vagy áramot fogyasszunk. Ha vizet forralunk, mindig annyit melegítsünk fel a forralóban, amennyire szükségünk van. Ezáltal hamarabb készen lesz a teánk, ráadásul sokkal kevesebb energiát kell használnia a forralónak. Ha ételt melegítünk, próbáljunk meg két adagot betenni a mikrohullámúba, ezáltal is időt és pénzt spórolva. Az is sokat segíthet, hogy ha az ételt fedő alatt főzzük. Ezzel a módszerrel hamarabb elkészül az ebéd, és az elpárolgott vizet sem kell olyan mennyiségben pótolni alatta, mintha fedő használata nélkül főztünk volna.

 

Fokról fokra

Az őszi időszakban be-beindítjuk a fűtési rendszert, télen pedig jószerivel reggeltől estig fűtünk. Ha csupán egy fokkal visszavesszük a fűtést mi magunk nem fogjuk érezni, hogy hidegebb van, de a számlánkon látható lesz a változás. Ha termosztátunk van, nappal tarthatjuk 18 fokon az otthonunkat, és beállíthatjuk úgy, hogy mire hazaérünk kellemes hőmérséklet várjon.

 

Energiatakarékos háztartás

Mielőtt megveszünk egy háztartási gépet, érdemes megnézni, hogy milyen energiafogyasztási kategóriába tartozik. Ezt a berendezésen látható címkéből tudhatjuk meg: betűkkel és színekkel jelzik, hogy mely kategóriában van egy-egy elektronikai eszköz. Az A-tól G-ig terjedő jelöléseken az A minősítésű, azaz legkörnyezetbarátabb darabokat zölddel jelölik, a G felé haladva pedig fokozatosan pirossá válik a jelzés. A színkódokból megtudhatjuk, hogy az éves energiafelhasználás szempontjából mennyire környezetbarát berendezéssel van dolgunk.

 

LE(D) vele!

A hagyományos villanykörték nem energiatakarékosak, ráadásul sok esetben a fényük sem a legjobb. Nem így a LED-világítás, ami sokkal kevesebb energiát fogyaszt, mint elődjei, ráadásul a fénye is kellemesebb.

 

Lakberendezés

Rendkívül sokat számít otthonunk berendezése is: ne takarjuk el a fűtőtesteket bútorokkal, és tetejüket se fedjük le, mert így csökkentjük hatékonyságukat. Ágyunkat vagy dolgozósarkunkat ne az ablak mellett alakítsuk ki, mert ezeken a helyeken jobban érződik a külső hőmérséklet, és mivel itt sok időt töltünk, hajlamosabbak lehetünk többet fűteni. Fontos ezenfelül, hogy a szőnyegnek nem csak dekorációs célja van: egy jól kiválasztott darab kiválóan szigetel, így védve bennünket és otthonunkat is a kinti hőmérséklettől.

 

Mit tegyünk, ha házat építünk?

Amennyiben mi építjük otthonunkat, már a telek kiválasztásánál fontos döntéseket kell meghoznunk: szeretnénk-e beruházni hőszivattyúra vagy szélturbinára. Ezek fajtától függően nagyobb helyet is igényelhetnek, így fontos, hogy elférjenek a kertben. A telek fekvése is fontos lehet, ha a későbbiekben napelemet tervezünk. Gondoskodjunk a megfelelő szigetelésről úgy a nyílászárók, mint a falak és a tető tekintetében!

Az energiatakarékos otthon kialakítása és építése nem olcsó, de évek alatt megtérül a beruházás, ráadásul jócskán megemeli ingatlanunk értékét, ha modern technikával ruházzuk fel!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére