Légy boldog, hogy megőrizd az egészséged!

(x)
Sokan talán csak lemondóan legyintenek egyet a fenti mondatra, gondolván: mi köze a kettőnek egymáshoz?

Miért lennék attól egészségesebb, hogy boldog vagyok? A helyzet viszont az, hogy nagyon is van összefüggés közöttük, ezt pedig már több tanulmány is alátámasztja.

 

Érzelmeink befolyásolják az immunrendszerünk állapotát

Az immunrendszer a szervezet első számú védelmi vonala, egy olyan összetett, bonyolult működésű rendszer, ami képes legyőzni a kórokozókat, ezáltal megelőzni vagy kigyógyítani minket a betegségekből. Ehhez viszont kifogástalan állapotban kell lennie.

A természetes immunerősítés, a vitaminok fogyasztása, a rendszeres sportolás és az egészséges táplálkozás mind hozzájárul az immunrendszer támogatásához, viszont az érzelmek jelentőségét sem szabad elhanyagolni.

Bebizonyosodott ugyanis, hogy a nevetés fokozza azoknak a hormonoknak a termelődését, melyek erősítik az immunrendszert, csökkentik a stresszt és a fájdalmat. A pozitív érzelmek (például öröm, izgalom, hála) serkentik a prefrontális agykéreg működését.

 

myrobalanmed.com - 2022 október - LinkMarketing - 4

 

Boldogsággal a betegségek ellen

A Wisconsin Egyetem egyik tudósa, Richard Davidson professzor kísérleteket is végzett ennek alátámasztására. A vizsgálaton részt vevő 57 és 60 év közötti nőknek az volt a feladata, hogy életük legrosszabb vagy legboldogabb élményéről kellett beszámolót írniuk öt percen keresztül.

A feladat végrehajtása előtt és után is rögzítették az agyuk tevékenységmintáit. Ebből kiderült, hogy azoknál, akik a pozitív élményeiket vetették papírra, az agy prefrontális kéregének bal oldali, míg akiknek a negatív tapasztalataikat kellett leírniuk, azoknál a jobb oldali terület aktiválódott.

A kísérlet azonban itt még nem ért véget; minden résztvevő kapott egy influenza elleni védőoltást, majd több hónapon keresztül vizsgálták a vérükben lévő ellenanyagszintet. Itt ismét jelentős különbségeket tapasztaltak: akiknél a bal oldali agykéreg volt aktívabb (tehát a pozitív élményeikről írtak), azoknak a vérében több antitest volt, mint a kontrollcsoportéban.

Ezek az eredmények végérvényesen alátámasztották azt a feltételezést, hogy az érzelmeink hatással vannak az egészségi állapotunkra.

 

Endorfin, avagy boldogsághormon

Az emberi test egyik csodája, hogy képes olyan hormonokat előállítani, amelyek csökkentik a fájdalmat, és eufórikus hangulatot okoznak. Ez jellemzi az endorfint is, amit sokan csak boldogsághormonként emlegetnek.

Akik rendszeresen járnak futni vagy más, intenzívebb sporttevékenységet végeznek, azok már jól ismerik a működését: a fizikai aktivitás hatására a szervezetben nagy mennyiségű endorfin szabadul fel, ami elnyomja a fájdalmat és a fáradságot, a helyébe pedig megmagyarázhatatlan boldogságérzet lép.

Ugyanezt a hatást előidézhetjük meditációval vagy örömteli események vizualizációjával is. A boldogság és az egészség kulcsa tehát ott van bennünk; csakis rajtunk múlik, hogy megtaláljuk, és engedjük, hogy minden egyes porcikánkat átjárja.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére