Harlemi fenegyerekek a Sportarénában

Harlemi fenegyerekek a Sportarénában – június 2-án újra Magyarországon a Harlem Globetrotters!

Megbabonáz a kosárlabda? Akkor megtaláltuk a neked való programot! Pattogó labda és beszólások, akrobatikus elemek, komédia, színház és sport egy pályán – ez a Harlem Globetrotters.

A csapat, mely mára attrakcióvá nőtte ki magát, eredetileg Chicagóból származik. Az alapító tagok egytől egyig a Wendell Phillips Gimnáziumba jártak és innen indultak a húszas évek végén. Harlemet azért lett a névadó városuk, mert ez az afroamerikai kultúra bölcsője. Viszont nem futottak rögtön oda játszni – a Harlem Globetrotters először 1968-ban, azaz négy évtizeddel az alakulásuk után lépett pályára a névleg hazai terepen. A csapat kitűnően szerepelt ezen a meccsen is, akárcsak szinte az összes addigi és azutáni mérkőzésen.

Harlem Globetrotters

Nemzetközi sikereket is elértek, méghozzá nem is akármilyeneket. 1959-ben kilenc meccset játszottak le Moszkvában, ahol a Lenin-rend kitüntetést is kaptak és személyesen találkoztak Nikita Hruscsovval. Természetesen a vörös nagyhatalom csapatával bohóckodni elég túlzó lépés lett volna még az ötvenes évek legvégén is, így szokásukhoz híven a Globetrotterek saját ellenfelet vittek. Bár ez nem a megszokott Washington Generals csapat volt, hanem a San Francisco Chinese Basketeers.

Bár a meccsek elég furák voltak, tekintve, hogy a szovjet nézőközönségnek idő kellett ahhoz, hogy rájöjjenek, amit látnak, az inkább műsor, mint mérkőzés. A Pravda fifikásan rá is világított egy cikkében, hogy „Ez nem kosárlabda, túlságosan is tele van trükkökkel.” Azonban a kapitalizmus fényeiben tündökölni vágyó nagyhatalom meg lehetett elégedve a látottakkal, hiszen mérkőzésenként 4000 dollárnak megfelelő összeggel jutalmazták a csapatot. Bár ezt a jelentős gázsit csak Moszkvában költhették el.

A csapat versenyszinten is annyira jó volt, hogy amikor az ötvenes években az NBA úgy döntött, hogy színesbőrű játékosokat is a soraiba enged, akkor az első afroamerikai, aki leszerződött velük, a Globetrotters színeiben játszó Nat „Sweetwater” Clifton volt. Őt vette át ugyanis a jó humorú labdazsonglőröktől a kosarazást sokkal komolyabban vevő New York Knicks.

A Globetrotters is komoly kosárcsapatként indult, a showelemek csak lassan épültek be a játékukba. Az egész Reece „Goose” Tatumnak köszönhető, aki 1941-ben igazolt le a csapathoz. Az ő érkezése után fokozatosan átkerült a hangsúly a játékról a szórakoztatásra. Egyre akrobatikusabbakká váltak a passzok, gyakoribbak a lenyűgöző labdapörgetések és kifinomultan bonyolulttá a lövések.

A móka persze mindig akkor kezdődött, ha a csapat toronymagasan vezetett. Lassan ráébredtek, hogy a közönség rettentően élvezi a humoros közjátékot. Ezt támasztják alá a számok is – összesen 122 országban több mint 26.000 alkalommal játszottak eddig, jelenleg is évente 4.500 meccsel növelik az amúgy is csinos mutatót, három csapatra oszolva. A Globetrotters nemcsak közkedvelt, de nagyon nyitott is. Tiszteltbeli csapattag többek között II. János Pál, 2015 óta Ferenc pápa, Nelson Mandela, Henry Kissinger és Whoopi Goldberg is.

És nemsokára – ha ugyan csapattagok nem is leszünk – mi is részesei lehetünk az őrületnek, hiszen június 2-án újra fővárosunk vendége lesz a Harlem Globetrotters. Szóval aki egy a pápákat is elbűvölő, de közel sem liturgikus élményre vágyik, annak a Papp László Sportarénában a helye!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére