Ezeket gondold át, mielőtt lakást vásárolsz

(x)
Pontosan mire is érdemes figyelni egy ingatlan vásárlása előtt? Mutatjuk!

Az ingatlan adásvétel gyakran hosszadalmas és stresszes folyamat, mégis sokan vágnak bele akár már fiatalon is, hiszen egy saját lakás óriási biztonságot nyújthat a jövőben. Az albérlettel ellentétben a lakásvásárlással hosszú távra kötelezzük el magunkat, így érthető, ha nem szeretnénk kompromisszumokat kötni. De pontosan mire is érdemes figyelni egy ingatlan vásárlása előtt? Mutatjuk!

 

Az ingatlan adásvétel menete

Tegyük fel, hogy már megvan a kinézett lakás, és láttuk élőben is. Már rendelkezésünkre áll a vételár összege, vagy legalábbis tudjuk, hogyan fogjuk előteremteni és szóban már meg is állapodtunk a tulajdonossal. A folyamatnak itt még nincs vége, inkább csak most kezdődik igazán.

 

Couple with real-estate agent visiting house for sale

 

1.        Írásbeli megállapodás a felek között

Amíg nincs minden lepapírozva, bármelyik fél visszaléphet az egyezségtől, ezért erre érdemes minél hamarabb sort keríteni. A megállapodásnak tartalmaznia kell:

  • a szerződő felek adatait,
  • a vételárat,
  • a fizetési határidőket és azok ütemezését,
  • a birtokbaadás menetét.

A szerződéskötéshez minden esetben ügyvédi ellenjegyzés szükséges, akit érdemes már az adásvétel legelején bevonni a folyamatba.

 

2.     Az ingatlan tulajdoni lapjának ellenőrzése

Ezt a lépést nem szabad kihagyni semmilyen esetben. Sajnos ugyanis sok csaló játszik a vevők jóhiszeműségére, és vannak olyan átverések, amikor valaki nem is a saját ingatlanát próbálja értékesíteni. A kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében érdemes elkérni a lakás tulajdoni lapját az illetékes földhivataltól.

Ebből számos dolog kiderülhet, például: perfeljegyzések, végrehajtási jogok, a haszonélvezők személye, a terhelési és elidegenítési tilalom vagy az esetleges jelzálog is.

 

3.     A foglaló átadása

Sokan már a szerződéskötés előtt kérik, de ha van rá mód, érdemes megvárni vele a papírmunka befejezését. A foglaló összege minden esetben beleszámít a vételárba, átadásáról és átvételéről pedig tanúk előtt nyilatkozniuk kell a feleknek, hogy az esetleges problémákat elkerüljék.

 

4.     A szerződéstervezet elkészítése

Az ügyvéd küldi el a szerződéstervezetet a megállapodás alapján a szerződő feleknek, akik ezt véleményezhetik és kérhetik módosítását. Ha a lakásvásárlás finanszírozására banki hitelt is igénybe veszünk, úgy a kölcsönt adó intézménynek is érdemes megmutatni, hogy biztosan megfeleljen a követelményeiknek.

 

5.     A szerződés adatainak véglegesítése

A szerződés adatainak véglegesítése során az ügyvédnek ellenőriznie kell mindkét fél hivatalos okmányait. Amennyiben azok lejártak vagy annyira rossz állapotban vannak, hogy a rajtuk lévő személy adatai nem beazonosíthatóak, meg kell tagadnia az ellenjegyzést.

 

6.     A szerződés megkötése, földhivatali ügyintézés

A legtöbb ingatlan adásvétel esetében a vevő egy összegben téríti meg a vételárat az eladó részére. Ennek számít a banki hitel is, amennyiben azt egy összegben folyósítják. Ilyenkor nincs szükség a tulajdonjog bejegyzési engedélyének letétbe helyezésére, hanem az ügyvéd a szerződéskötést követően a szerződést és az engedélyt is benyújtja a földhivatalba. A tulajdonjog változás bejegyzését követően pedig hivatalosan is miénk a lakás.

Ha több részletben elégítjük ki a vételárat, az ügyvéd külön okiratba foglalja a bejegyzési engedélyt és a letéti szerződést, melyet a felek az ingatlan adásvételi szerződéssel együtt írnak alá. Ez alapján az ügyvéd akkor jogosult és köteles kiadni az engedélyt a földhivatal részére, amikor a teljes vételár kifizetésre került.

 

7.      Földhivatali határozat és illetékek megfizetése

A földhivatal a tulajdonjog változásáról határozatot küld az ügyvédnek, aki továbbítja azt az adóhatóság részére. A NAV ezután megállapítja és kiveti a vagyonszerzési illetéket, melyet a vevőnek kell fizetni. Az eladó a beérkezett vételárból pedig adót fizet.

 

Mit gondolj át, mielőtt lakást vásárolsz?

  • Van megtakarításod, amit beforgathatsz a vételárba?
  • Szükséged van hitelre? Mennyire és milyen futamidővel?
  • Mi az a maximum összeg, amit havonta hiteltörlesztésre tudsz fordítani?
  • hány évig elégíti ki az igényeidet a kinézett lakás?
  • Milyen a környék és az épület szerkezete?
  • Milyen felújítási, átalakítási munkálatokra lehet szükség?

Erre figyelj az ingatlan adásvételi szerződés megírásakor

Magyarországon csak ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat, vagy közjegyző által készített közokirat segítségével történhet ingatlan adásvétel. Ennek hiányában a földhivatal nem fogadja el, illetve nem jegyzi be a vevő tulajdonjogát az ingatlan nyilvántartásba.

 

Ezen kívül mindenképp ellenőrizd:

  • az eladó személyazonosságát,
  • tulajdonjogát a megvásárolni kívánt ingatlanra (az ingatlan tulajdoni lapja segítségével),
  • tehermentes-e a lakás (nem terheli-e jelzálogkölcsön),
  • nincs-e terhelési vagy elidegenítési tilalom alatt.

Végül pedig bármilyen pénzösszeg cserél is gazdát, arról mindig írjatok átadás-átvételi elismervényt tanúk előtt hitelesítve!

Az ingatlan adásvétel izgalmas és stresszes folyamat, ami hosszú távon nagy anyagi biztonságot nyújthat. Mielőtt belevágnál egy ilyen komoly döntésbe, ne felejtsd el mérlegelni a lehetőségeidet és az esetleges kockázatokat, hogy elkerüld a kellemetlen meglepetéseket.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére