A startupok szerepe a fenntartható jövőért zajló küzdelemben

(x)
A startup kifejezést hazánkban körülbelül tíz éve halljuk egyre gyakrabban: ez főként azokat az induló cégeket jelöli, melyek erős lendülettel, jó ötlettel, innovatív megoldásokkal és nagy kockázattal indulnak el a céggé válás útján.

Mivel ez a forma szinte egyenlő a korszerű, rugalmas, gyorsan reagáló attitűddel a társadalom és a világ problémái felé, ezért nem kérdés, hogy a fenntartható jövőért való küzdelemben is fontos szerep jut a hasonló vállalkozásoknak.

energiahatékonyság_antropos

Egy fenntartható jövő alapjai

A fenntarthatóság igazán komplex fogalom: az emberek világhoz, valamint egymáshoz való viszonyának számos motívuma beletartozik. Az első asszociációnk mégis a környezetvédelemmel, környezetbarát megoldásokkal kapcsolatos. Egyéni szinten apró, de annál fontosabb lépésekkel tehetünk a fenntarthatóbb jövőért, mint a szelektív hulladékgyűjtés, az energiapazarlás elhagyása, az újrahasználható megoldások alkalmazása az eldobható helyett, például vásárlásnál, tárolásnál.

Az egyén mellett azonban a közösségeknek, ezzel együtt pedig a cégeknek is hatalmas felelősségük van a fenntarthatóságért való küzdelemben. Az energiahatékonyság elérhető a modern, kisebb fogyasztású gépek segítségével, az átgondolt, környezetbarát csomagolással, a jól szervezett munkafolyamatokkal, amelyek nem engedik pazarolni sem az emberi időt, sem a technikához szükséges energiát.

 

 

Miért éppen a startupok?

Mivel a startupok jellege magában foglalja az innovatív szemléletet, valamint a fiatalos, lendületes, kreatív munkafolyamatok jegyében működik, könnyen párhuzamba vonható a fenntartható működéssel. A startupokat alapítók generációja már tudatosan foglalkozik a klímaváltozás problémájával, a hétköznapi értelemben megvalósítható környezetvédelemmel, valamint az energiahatékonyság kérdésével. Miért kézenfekvő és előnyös ez számukra?

 

Modern eszközpark

A startupok általában saját tőkéből létrehozott vállalkozások, amelyek kreatív ötleten alapulnak, megvalósításuk azonban sok időt, energiát és pénzt vehet igénybe. A minél korszerűbb eszközpark kiépítése sokszor a technikai feltételek miatt alapvető szükséglet a vállalkozáshoz, ez azonban nagyobb előnnyel is jár, mint önmagában a modern eszközök megléte.

A korszerű géppark, a minél jobb energiahatékonyságú technika mind az eszközöket, mind az irodai világítást, akár a fűtést figyelembe véve, nemcsak társadalmi szinten járul hozzá a fenntarthatóbb létezéshez, hanem anyagilag is kifizetődő, hiszen nagyban csökkenti a fogyasztást. A befektetett összeg többszörösen megtérül, miközben a működés fenntartható és felelősségteljes.

 

Arculat és tudatosság

A startupok jelentős része akár a nemzetközi piacon való megjelenéssel is számolhat, hiszen napjainkban az innovatív, modern és nyitott gondolkodáson alapuló cégek a világpiac számtalan szegmensében hódítanak. Nem véletlen, hogy sokféle energiafelhasználással, környezetbarát működéssel kapcsolatos minősítés is helyet kap a rendszerben, amelynek elnyerése nemcsak a cég számára büszkeség, hanem a versenytársak, a partnerek, valamint a célzott fogyasztók szempontjából is pozitívan járul hozzá a vállalt arculatához.

A tudatosság ma már alapvető elvárás nemcsak a célvonalba való beérkezést követően, hanem a startmezőn állva is – ennek pedig a startup cégeknek még inkább meg kell felelniük a kiélezett verseny miatt. Az átláthatóság, a korszerű gondolkodás, a felelősségteljes szervezés nem csupán a külső képet alakítja előnyösen, de a cég belső működését tekintve is biztonságot, kiszámíthatóságot mutat még a legkreatívabb, leginkább változato munkafolyamat közepette is.

 

A fenntarthatóság emberi vonatkozásai

A fenntarthatóság elsősorban tehát az energiahatékonyságot jelenti: amikor minél kevesebb energia felhasználásával tudjuk elvégezni ugyanazt a munkafolyamatot. Egy cég esetében azonban ebbe a munkaerővel kapcsolatos hatékony szervezés is beletartozik. A startupoknál, ahol a vezetőknek saját tőkéből kiindulva kell profitot termelniük, akár nagyobb kockázatvállalással is, alapvető feladat a nagyon pontos, átgondolt szervezeti rend kialakítása. Ide tartozik a minél hatékonyabb egyéni munka, valamint ezzel együtt a sikeres csapatmunka is. Az energiahatékonyság része a rugalmas gondolkodás is: a munkaidő mobilitása, a kikapcsolódásra, feltöltődésre való lehetőség biztosítása, a munkatársak felé való bizalom.

Emellett a fenntarthatóság témájába a társadalmi felelősségvállalás is beletartozik: a startupok általában a hétköznapok megkönnyítését célzó termékekkel, szolgáltatásokkal dolgoznak, amelyek a modern világ elvárásain, igényein alapulnak. Éppen emiatt a nyitottság és a tájékozottág alapvető pillérük: így az emberi egyenlőséget, a gyengébbek, elesettebbek számára való segítségnyújtást is magától értetődően beépíthetik működésükbe és szemléletükbe.

 

Lépjünk együtt!

Természetesen amellett, hogy a startupok mind szervezeti felépítésben, arculatban, nyitottságban és korszerűségben alkalmasak és hajlandóak is a fenntartható működésre, az energiahatékonyság, a környezetbarát működés megvalósításért mindenkinek tennie kell. A már régóta működő nagyvállalatoknak ugyanúgy, mint a most alakuló, nagy reményekkel induló vállalkozásoknak. A kis és nagy cégek szerepe nemcsak amiatt kiemelten fontos, mert nagyobb energiával gazdálkodnak, hanem amiatt is, mert példaként szolgálnak mások számára. A felelősségvállalásuk hozzásegíthet, hogy az egyéni tudatosság is minél széleskörűbbé válhasson.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére