F1 izgalmas világa: múlt és jelen

Érdekességek a száguldó cirkuszról
Gondoltad volna, hogy egy Forma 1-es autó több, mint 80.000 darabból áll, és az autók motorja csupán 2 órás versenyzésre alkalmas? Cikkünkből további érdekességekre derül fény.

A külföldön Formula 1-ként ismert autóverseny izgalmas története az 1930-as években Európában kezdődött, viszont a második világháború miatt az első versenyek megszervezése 1946-ig váratott magára. Forma 1 világbajnokságot először 1950-ben tartottak,a brit Silverstone-ban; a versenyzők saját autóval álltak rajtvonalhoz, mindenféle szerelői gárda nélkül. A legbefolyásosabb csapatok közé akkor az Alfa Romeo, a Ferrari, a Maserati és a Mercedes Benz tartoztak. A konstruktőrök versengése csak 1958-ban kezdődött el.

Ahogy minden kezdet, a Forma 1 beindulása is nehéz volt. Azon túl, hogy alig akadt jelentkező, a halálozási arány is rendkívül magas volt: az első évtizedben 13 versenyző veszítette életét a pályán. A verseny történetében egy alkalommal fordult elő, hogy valaki halála után, posztumusz szerzett világbajnoki címet: a Lotus csapat oszták versenyzője, Jochen Rindt az olasz nagydíj időmérő edzésén szenvedett halálos balesetet.

Az idő múlásával az autók gyorsabbak lettek, a biztonság pedig egyre fontosabb szemponttá vált. Ennek ellenére a verseny történelmében számos sokkoló esetnek lehetett tanúja a világ. Az egyik legemlékezetesebb Niki Lauda (Ferrari) 1976-os balesete volt, amikor a Német Nagydíjon autója felett elvesztette uralmát, ami ütközés után lángokba borult. Szerencsére a versenyző néhány hét lábadozás után ismét rajthoz állhatott, de nem úszta meg csonttörés és égési sérülések nélkül.

http://www.antropos.hu/data/9053/2.jpg

A legendás Bernie Ecclestone, aki egyébként napjainkban is a száguldó cirkusz első számú vezetője, az 1970-es évek elején vette kezébe a Forma 1 ügyét, és versenysportból milliárd dolláros üzletetté alakította azt. 1971-ben a konstruktőrök harcába is beszállt, amikor megvásárolta a Brabham csapatot, amit Niki Lauda és Nelson Piquet vitt sikerre.

 A Forma 1 történetében számos kiemelkedő versenyző tűnt fel: az egyik legmeghatározóbb közöttük a brazil Ayrton Senna volt. Senna pályafutása alatt három világbajnoki címet szerzett, 162 futamon indult, 65 esetben pole pozícióból. Sajnos a tehetséges Senna is a versenyzés áldozata lett; 1994-ben autójával a bolognai futamon betonfalnak csapódott, amit nem élt túl.

http://www.antropos.hu/data/9053/3.jpg

1984 és 2008 között a futamgyőzelmeken négy, tehetősebb csapat osztozott, akik meg tudták fizetni a fejlesztések költségeit. A McLaren, a Williams, a Renault (korábbi nevén Benetton) és a Ferrari tartoztak ebbe a körbe. Az időszak meghatározó pilótái között van a hétszeres világbajnok Michael Schumacher, aki a 2012-es idény végén jelentette be visszavonulását.

Napjaink meghatározó versenyzőinek listáján szerepel a német Sebastian Vettel (Red Bull Racing), aki 2008-ban minden idők legfiatalabb futamgyőztese lett, de a brit Louis Hamilton, a spanyol Fernando Alonso és Nico Roseberg neve is helyet kapott a felsorolásban, utóbbi azért, mert jelenleg ő vezeti a 2014. évi tabellát.

A Forma 1 történetéből kár volna kihagyni hazánk versenyzőjét, Baumgartner Zsoltot, akit 2004-ben első kelet-európaiként egy teljes évre szerződtetett egy csapat. Sajnos szereplése nem volt túlzottan sikeres, azonban meglepetést okozott, amikor a Minardi színeiben a balesetekben bővelkedő monacoi futamon kilencedikként ért célba.

Világszerte egyébként több, mint 68 helyen szerveztek már futamokat, részben utcai vagy országúti, részben erre a célra kialakított versenypályákon. A leghosszabb pálya 25 km hosszú, és Olaszországban található (Pescara), a legrövidebb pedig a monacói, ami 3,1 km.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

  • Modern, letisztult enteriőr a konyhában

    Ha felújításban gondolkodunk vagy egy új építésű lakásba költözünk be, akkor a berendezést illetően az egyik legfontosabb helyiség a konyha.

  • A vetex varázsa: varrj, formázz, kísérletezz!

    Ha imádsz varrni és kíváncsi vagy, hogyan bővítheted a technikai eszköztáradat és teheted változatosabbá a munkáidat, akkor jó helyen jársz.

  • Melyik a legjobb távdobó orsó feederezéshez?

    A mai horgászat egyik sokat alkalmazott és népszerű módszere a rezgőspicces, avagy feederes horgászat.

  • Tudj meg mindent a keveset emlegetett, de fontos B1-vitaminról!

    A B-vitaminok kapcsán kevés szó esik a tiamin néven is ismert B1-vitaminról, pedig fontos szerepe van a glükóz-anyagcserében, továbbá nélkülözhetetlen a normál ideg-, izom- és szívműködéshez. 

  • Party fényfüzérek a szabadtéri programokhoz

    A kellemes idő beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban, a tavaszi-nyári időszak pedig különösen kedvez a kerti programoknak, közös sütögetéseknek, családi étkezéseknek, egész napos zenés mulatságoknak, melyekhez elengedhetetlenek a party fényfüzérek.

  • Ideje a régi kerti bútorok felújításának!

    Ha olyan szerencsés vagy, hogy kert vagy legalább egy kis terasz tartozik az otthonodhoz, ahová ki tudsz ülni, akkor biztosan olyan kerti kiülőd, asztalod vagy régi székeid is vannak, amelyek a használat során megkoptak, vagy egész egyszerűen csak kifakult a színük. 

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére