Tüskevár reloaded

Remake vagy új verzió?
Fekete István Tüskevár című regénye minden vitán felül a magyar ifjúsági irodalom egyik legnagyszerűbb alkotása, melyet kortól függetlenül bárki, bármikor elolvashat. 1966-ban filmsorozat készült belőle Bánhidi László, Seregi Zoltán és Barabás Tibor főszereplésével. Többéves kínszenvedés után, úgy tűnik, idén végre mozikba kerülhet Balogh György „modernizált” verziója. A kérdés csak az, hogy a film fel tud-e nőni a regény és a sorozat színvonalához. Gyaníthatóan nem.

A hazai filmgyártás romokban hever. Az, hogy ide jutottunk, sok éves „munka” és a hazai szakma sajátságos jellemzőinek eredménye, de ezekbe most ne menjünk bele. A lényeg, hogy nincs se pénz, se mondanivaló és nincsenek tehetséges szakemberek sem. Sajnos, mindezek nélkül pedig nem lehetséges jó filmet készíteni, akármilyen remek is az alapanyag, mint most esetünkben a Tüskevár.
Balogh György mintegy 12 évvel ezelőtt készítette első játékfilmjét (Pizzás), azóta viszont semmit, ami gáz. Ez nem feltétlenül az ő hibája, sokkal inkább a hazai filmes viszonyoké, azonban a rendezés egy olyan dolog, amit ha az ember nem csinál folyamatosan, akkor simán elfelejti; a színészvezetést, az arányérzéket, dramaturgiát stb.

Ha meg még pénz sincsen, ráadásul egy eredetileg 2005-re tervezett film munkálatait financiális okok miatt többször is hosszabb időre le kell állítani, de közben a főszereplő kamaszból fiatal férfivá serdül, az már nem egyszerűen gáz, de még rohadtul kínos is. Kínos a rendezőnek, ha ezek után még mindig ragaszkodik a film befejezéséhez, kínos az összeomlott finanszírozási rendszernek, hogy majdnem tíz évébe telik egy film anyagi támogatása, és kínos a nézőknek, akiknek még vannak illúzióik a magyar filmekkel kapcsolatban.

Igazából már az érthetetlen, hogy miért kell egy majdnem 50 éves filmet újra elkészíteni (hollywoodi remake-mánia magyar módra?), vagy ha nem arról van szó (Balogh szerint), akkor minek kell a történetet modernizálni? Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy a regény szellemisége (amit 1957-ben adtak ki először) alkalmas lenne arra, hogy a mai modern magyar környezetben interpretálják. A dolgok iszonyúan megváltoztak Fekete István kora óta ugyanis. Ugyan ki hiszi el, hogy egy mai tinédzser nem az internet vagy a tévé előtt lóg a nyári szünetben, hanem e helyett lemegy valami isten háta mögötti vidéki lukba, hogy szétcincáltassa magát a szúnyogokkal? Hiszen ott még wifi sincsen…

A rendező elmondása szerint az összköltség mintegy 80 millió forint volt, ami egy átlagos magyar film büdzséjének kevesebb, mint harmada. Ez a pénz mire elég? Elárulom: nem sokra. És sajnos, hiába ölik bele a filmbe az utolsó fillért is, a mozgókép egy olyan produktum, aminek az előállítása ennél többe kerül, főleg, ha még jól is akarják megcsinálni. 80 millióból viszont szinte borítékolhatóan csak gagyi készülhet. Erről különben az évek során napvilágot látott különféle előzetesek alapján már bárki meggyőződhetett… (pl. ami a regényben egy rejtett nádkunyhó volt, ahonnan Matula bácsi és Tutajos a Kis-Balaton lenyűgöző madárvilágát szemlélhette, az itt egy ócska furnérlemez-tákolmány, amit kb. hajléktalanok eszkábálnának össze valami erdő szélén…)

A szereposztás sem az igazi, hogy finoman fogalmazzak. Nagy Marcell biztosan állati jó arc, de egyszerűen nem tud sem játszani, sem beszélni, sem mozogni, egyszóval tehetségtelen. Ezt már a Sorstalanságban is bebizonyította, bár az a film nem csak miatta nem volt jó. Viszont rajta kívül gyakorlatilag nincsen más fiatal (gyerek)színész ma az országban, aki szóba jöhetne egy ilyen szerepre.

21 éves elmúlt, de egy 15 éves fiút játszik. Bravó…
Kovács Lajosról meg ugyan ki hiszi el, hogy a jóllakott fejével és nagy pocakjával egy emberektől távol élő, magának való halőr, aki úgy ismeri a vizet, mint a tenyerét? A potenciális célközönségnek (értsd: aki rendszeresen moziba szokott járni) egyből az Argó jut róla eszébe, és baromira nem Matula bácsi, aki egy gyökeresen más karakterű ember.

Eperjes Károlytól személy szerint a hideg kiráz, szerintem egyáltalán nem jó színész, hanem egy idegesítő ripacs, persze ez ízlés dolga, de én már nagyon unom, hogy minden magyar filmbe beledugják „húzónévként”. Pogány Judit detto. Csak hát Magyarországon nincsenek külön színházi és filmes színészek, így abból kell válogatni, ami van…

Az előzetesben érdemes odafigyelni a feltűnően digitális villámra és a rendező szerint biztosan nagyon vicces Titanic-paródiára. Én viszont azt mondom, hogy ha valaki Tüskevárra vágyik, akkor inkább nézze meg a régi filmsorozatot, de inkább olvassa el a regényt, sokkal-sokkal jobban jár vele.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére