Több mint mese?

Robert Harris: Szellemíró
Mi köze van egy 2007-ben megjelent regénynek Tony Blairhez? Fikció vagy rágalmazás a könyv? Robert Harris Szellemíró című regénye lebilincselő stílusban visz közelebb minket a politikusok nem mindig csillogó életéhez, enged könyvének lapjaival végigcsónakázni a politikai berkek nem mindig sima vízén.

Egy szellemíró munkája az, hogy világhírű sztárok, baseball játékosok, profi sportolók, színésznők, politikusok emlékiratait megírva, a héttérbe nézze végig, hogyan aratják le munkája gyümölcsét, mások. Egy szellemíró nem más, mint egy bértollnok, aki emlékiratokat ír, hogy aztán a megbízók az elkészült műveket saját nevük alatt publikálhassák. A név nélküli írókat előszeretettel használják hírességek és közéleti személyiségek, hogy közzétegyék önéletrajzaikat, memoárjaikat. Az, hogy a megbízó milyen mértékben vonja bele a munkába az írót mindig megegyezés vagy egyéniség kérdése. Lehet a munka szimpla szerkesztés, de előfordul, hogy az alannyal együtt élve, őt megismerve körvonalazódik a mű.

De hogy jön ide a volt brit miniszterelnök, és hogyan lehet ebből a békés foglalatoskodásból veszélyes küldetés, egy névtelen íróból szörnyű titkok tudója? A Szellemíró egy mai, nagyon is aktuális politikai thriller a legkeresettebb angol író és újságíró, Robert Harris tollából. A fiatal írót meggyőzi ügynöke, hogy vállaljon el egy nem mindennapi feladatot, amely a csúcspont lehet egy úgynevezett „irodalmi néger” életében. A volt brit miniszterelnök, Adam Lang emlékiratait kell befejeznie, miután az előzőleg felkért író McAra, rejtélyes körülmények között elhunyt. Így kerül Martha’s Vineyard-szigetre, ahol a volt államfő visszavonultan él feleségével. Lang egy szigeten, luxus körülmények között, izolált helyiségek, komplett biztonsági rendszer és személyzet között telepedett le, egy télen ijesztően kihalt borús, vészjósló szigeten.

Névtelenünk alig csomagolja ki laptopját, amikor rájön, hogy talán elhamarkodta a lépést, amikor elvállata a felkérést. Azonban amíg elődje feljegyzéseit olvasgatja, a volt miniszterelnök nyaka körül is szorul a hurok. Nyomozás indul háborús bűnök felkutatására, melyben a volt politikus személye is előtérbe kerül. A szellemíró elkezdi feltárni nyomokat, ami arra utal, elődje felfedezhetett egy szörnyű és hihetetlen titkot, miszerint a Lang és a CIA között több van, egyszerű ismeretségnél. Lang az amerikai hírszerzés ügynöke volt miniszterelnöksége alatt? Elődjét pedig a titok feltárásért gyilkolhatták meg? A mesebeli munkának induló rutinfeladat hamarosan nyomozásba csap át, melynek a fő kérdése: van bármilyen titkos kapcsolat a Lang és a CIA között? Felelősségvizsgálat, brutális, arctalan szereplők, terrorizmus gyanúja, embertelen bűntettek, labirintus a kibertérben, tökéletes feszültségkeltést követhetünk végig a könyv oldalain.

A könyv főszereplője Lang karaktere feltűnően sok hasonlóságot mutat a volt brit miniszterelnökkel Tony Blairrel, akivel 1997-ben Harris végigizgulta a választások éjszakáját. Bár az író könyvében nem határozza meg, hogy a politikus melyik politikai pártot képviseli, azonban sejteni lehet, hogy a karakter eredetije Harris egykori barátja Blair lehet, akivel egykor, a könyvben is helyet kapó iraki háborún különböztek össze.

A cinikus, kemény szenvedélyesen és érzékeny Szellemíró egy igazi politikai thriller, átlengi a terrorizmus veszélye és arctalan fenyegetése, melyben benne van minden, ami egy igazi regényhez kell. Harris egy bennfentes tapasztalatival írta meg könyvét, melyben megcsillogtatja gonosz humorát is. Rezonáló aktuális témák, hangulatos és izgalmas politikai thriller, történet csalásról és árulásról, minden szinten, egy olyan világban, ahol semmi, és senki nem az, aminek látszik.

Robert Harris, a Szellemíró könyvét két évvel a londoni, és három évvel a madridi robbantások után, 2007-ben mutatták be, azonban itt is, ahogy a valós életben a szellem névtelen maradt.

Harris könyvéből írt forgatókönyvet, Roman Polanski filmesítette meg Ewan McGregor, Jon Bernthal, Kim Cattrall és Pierce Brosnan főszereplésével, mellyel elnyerte a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Ezüst Medve-díját.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Partyfotó

  • BALATON SOUND 2017: a legtöbb világsztár [FOTÓK!]

    A tavalyi, jubileumi év rekordját megközelítő, 154 ezer fős látogatószámmal zárt az idei Balaton Sound. NÉZZ PARTYFOTÓKAT!

  • Ilyen volt a VOLT 2016-ban! [FOTÓK!]

    Ott voltál de nem emlékszel? Megnéznéd mások hogyan buliztak Sopronban? NÉZZ VOLT fesztivál PARTYFOTÓKAT!

  • SZIGET 2015: Partyfotók!

    Ott voltál? Nem voltál? Nem emlékszel? KATTINTS SZIGET 2015 fotókért!

  • Gerilla művészet

    A nyugati társadalmakban a ’80-as és ’90-es években kezdett helyet követelni magának az úgynevezett street art, a kiforrott, de sémák közé beszorított képzőművészetek között. A kezdeményezés a fiatalok nyelvét beszélte, így gyorsan berobbant a köztudatba. Az utcai aktivizmus provokatív és szellemes, de a rendszer még mindig huligánok eszközeként tartja számon. Hazánkba kis késéssel jutott el, így az avatatlan szemek, avagy a publikum egyelőre nagy előszeretettel veszi egy kalap alá a tagekkel és graffitikkel. Hibásan.

  • Vadászok vadásznak a vadászokra

    Robert Rodriguez, Antal Nimród, Adrian Brody, Danny Trejo és a híres-hírhedt Ragadozó egy filmben. Vajon melyik elvetemült mozifanatikus nem nyalná meg a szája szélét eme prominens lista olvasatán? Kemény beszólások, rengeteg akció, egy fegyveres csaj, és a vadászat izgalma. Mozikban a Predators.

  • Laza…

    Végül a Scissor Sisters-t is elérte az a végzet, amit a Ta-Dah megjelenésekor már sejtettünk: ők is egy lesznek a sok egydalos bandából. A Night Work ugyanis az év legérdektelenebb albuma.

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére