Szellemes szerelem – Atlantique

2019. 08. 18. 13:47 - Filmtekercs / Rakita Vivien
A Cannes-i Filmfesztivál egyik nagy meglepetése volt Mati Diop sokrétű elsőfilmje...

A Cannes-i Filmfesztivál egyik nagy meglepetése volt Mati Diop sokrétű elsőfilmje, az Atlantique, amely végül a zsűri nagydíját is elnyerte. Hamarosan pedig a Netflixen is elérhető lesz!

A Cannes-i Filmfesztivál ismét számos elsőfilmes rendezőnek adott lehetőséget – úgy az Un Certain Regard kategóriában, mint a versenyszekcióban. Ez utóbbiban debütált az eddig főként színésznőként tevékenykedő Mati Diop első nagyjátékfilmje, az Atlantique is, melynek forgatókönyvét egy viszonylag tapasztaltabb kollégájával, Olivier Demangellel írt. A férfi szemszög azonban nem igazán, csak a gyakorlottság látszik meg a történeten.
A cselekménynek ugyanis három, markánsan elkülönülő rétege van, melyek a film végére könnyedén feloldódnak egymásban. Az Atlantique első percei rendkívül realisztikusan, Szenegál jelenlegi társadalmi problémáira reflektálva indulnak el: megismerünk egy csapat munkást – köztük a fiatal Suleimant –, akik egy szellemtorony építésén dolgoznak már több hónapja fizetés nélkül. Bár a fiúk mindent megtesznek azért, hogy megkapják a pénzüket, a megbízójuk kezdetben úgy tűnik, képtelen előteremteni a bérüket.

Rögtön ezután Suleiman találkozik a szerelmével, Adával. A fiatalok láthatóan odavannak egymásért, viszont ez a randevú más, mint a többi: mindketten titkolnak a másik elől valamit. Suleiman azt, hogy aznap este ő és a társai nekivágnak az Atlanti-óceánnak egy csónakkal, hogy ők is emigráljanak, ahogy azt tette előttük még rengeteg ember.

A szenegáli illegális kivándorlás nagyon is aktuális téma manapság, és mint tudjuk, nem csak Afrikában.
A Spanyolország felé induló fiú elől viszont Ada is elhallgatott egy igencsak lényeges dolgot: a szülei már szereztek neki vőlegényt, egy gazdag, Omar nevű férfi személyében. Ada tiltott románca pedig nem csak a shakespeare-ien romantikus történetszál miatt olyan lényeges az Atlantique-ban. Diop ezzel egy újabb társadalomkritikai álláspontot rögzít, mégpedig az elrendezett kényszerházasságok ma is létező jelensége ellen lép fel.

Cikk folytatása ITT!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére