Pornó és filozófia az Ernst Múzeumban

Az ésszerűség halála. Ed Templeton, a sokoldalú, alkotólázban szenvedő sportember és művész ezt a kiindulópontot választotta „önéletrajzi" ihletésű, rendhagyó kiállítása témájául. A finissage lassan itt van, akit megmozgat némi testiség és gondolkodnivaló, az látogasson el az Ernst Múzeumba.

Ed Templeton elsősorban nem csak művészi ambícióinak köszönhetően ismert Európában. A fiatalabbak számára ismerősebben csenghet neve profi gördeszkásként és a Toy Machine nevű cég alapítójaként és grafikusaként. A San Franciscó-i szármasú művész kreatív, nyílt személyiségként tűnik fel a kortárs művészetek világában fotósként, grafikusként, szobrászként és festőként.

A Cemetery of Reason nem mindennapi kiállítás, amit már a térrendezés alapján rögtön megállapíthatunk. Hatalmas falrészletek fotókkal kitapétázva, ember nagyságú szobrok kígyózó gondolat-szalagokkal a szájukban, oltárkép szerű festmények – nem éppen hagyományos tartalommal. Művészete a nyitottabb kritikusok lélegzetét is megakasztja, nehéz dolga lenne annak, aki kategorizálni próbálná. Képei és szobor installációi kérlelhetetlenül őszinte hangvételűek, szubjektív valóságuk a pillanat nyers erejével próbál rámutatni az örökkévalóbb tartalomra.

Sajnos a kiállítás igazi élvezetéhez elengedhetetlen az angoltudás. Ed Templeton közvetlenül képeire rótt üzenetei túl nagy munkát – és lényegesen tagoltabb, kevésbé hatásos installációt – jelentettek volna a múzeum számára. Ha valaki veszi a fáradtságot és végigolvassa a képek jegyzeteit, sokkal közelebbi, szinte baráti közelségbe kerülhet a művésszel. Betekinthet gondolatvilágába, abba, hogy mi foglalkoztatja, miközben gördeszkásként járja a világot, mi az, amire rácsodálkozik és melyek azok a múló pillanatok, amiket igyekszik megörökíteni.

Az ésszerűség halála a művész saját életéről, családjáról, barátairól és mindazokról mond el röviden egy-egy történetet, akikkel Templeton az elmúlt évek során kapcsolatba került. Legyen szó mindössze annyiról, hogy autója üléséről látta, mellettük várta a buszt, vagy együtt sportoltak, szórakoztak. Az elmesélt történetek továbbgondolva túlmutatnak személyes élményein. Gondolat csírákat igyekszik elültetni közönségében, fontos szociális és társadalmi jelenségeket vesz górcső alá és próbál velünk „megvitatni”.

A kiállítás egyes képein azonban, mint a legtöbb felnőtt ember életében meztelenség, szex, vagy ezekre utaló magatartás látható, ezért a kiállítás 18 éven felüliek és mérsékelten prűdek számára ajánlott.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére