Palpatine Császár mondjon le!

Vajon a valóságban is működne a Star Trek pénz nélküli világa?

Vajon a valóságban is működne a Star Trek pénz nélküli világa? Miért nem akart Katniss Everdeen a lázadás arca lenni? Hol szúrta el a Dűne istencsászára? Kommunista-e az Enterprise legénysége? Elolvastuk a Sci-Fi Politológiája című könyvet, hogy megtudjuk a fenti kérdésekre a választ.

Megvan a Sithek bosszújából a Windu vs. Palpatine bunyó? Ha nincs, meneküljetek a spoiler elől!!!

Nézzétek meg a filmet, és gyertek vissza továbbolvasni, megvárunk.

Szóval Windu Mester vs. a leendő uralkodó. Tök egyértelmű, tök világos jelenet. A napnál is világosabb, hogy ki a jó, és ki a rossz. És akkor most nézzünk meg a jelenetet egy másik szemszögből:

Amikor a kancellár leárulózza Windu Mestert, valahol igaza van. Palapatine a Köztársaság választott vezetője, a hatalmát a Szenátustól kapta. A letartóztatási próbálkozás mögött viszont totál nincs se politikai, se jogi felhatalmazás. Windu nem kért engedélyt a Szenátustól, de még a Jedi Tanácstól sem. Egy dologra épít. Egy kétes megítélésű tanú, Anakin Skywalker vallomására, miszerint Palpatine Sith Nagyúr. Amikor pedig már benne vannak a harcban, Windu a kancellár meggyilkolását javasolja Anakinnek. Ez pedig bírósági tárgyalás nélkül puszta önbíráskodás.

Ilyesfajta logikai gombolyagokat bondorít kifelé Tóth Csaba könyve, A sci-fi politológiája, de persze nem elégszik meg ezekkel a logikai játékokkal. A sok kis gombolyagból, hogy úgy mondjam, koherens pulóver készül. Tóth az első pár fejezetben sorra veszi a leghíresebb tudományos fantasztikus univerzumokat (Csillagok Háborúja, Éhezők Viadala, Dűne, Star Trek, Radch Birodalom), és felboncolja a bennük működő politikai rendszereket, azok alakulását, és persze hogy miként reflektálnak való világunk politikai rendszereire és történelmi eseményeire. Az utolsó pár fejezetben pedig a fajok egymáshoz fűződő viszonya, az egyenlőség-egyenlőtlenség, illetve a demokrácia-diktatúra tengely mentén veti őket össze.

Menet közben kiderül, hogy a Jedi Tanács valóságos métely a Köztársaság testén, hogy leginkább a Jedik tehetnek róla, hogy a Galaxis becsicskult a Sitheknek, hogy miként lesz a jó szándékú, sikeres szabadságharcból könyörtelen diktatúra, hogy a Star Wars univerzuma totál multikulti, és hogy az Éhezők Viadalában nagyon korán és nagyon könnyen el lehetett volna kerülni a lázadást, ha Snowdennek egy kicsivel is több lett volna az IQ-ja 70-nél.

Tóth Csaba elismert arc a politikai elemzések világában. Éppen ezért a sci-fi rajongóknak valószínűleg lövésük sincs arról, hogy ki lehet, de ez most változni fog. A sci-fi politológiája egy nagyon érdekes elméleteket felvonultató, közérthetően megírt, és ami a legjobb szórakoztató, élvezetes stílusú olvasmány. Felzabálja az olvasó szabadidejét, aki egyszer csak azon kapja magát, hogy már be is fejezte.

A legérdekesebb talán az benne, hogy ráébreszt, hogyan kell science-fiction világot építeni. Mert a politikát egyikben sem lehet elkerülni. Jedik, Sithek, Klingonok, Istencsászárok között kapkodhatjuk a fejüket. Ha nagyon kukacosak akarunk lenni, akkor megemlítenénk, hogy jó lett volna Philip K. Dick és Douglas Adams univerzumairól is olvasni, de az az igazság, hogy nélkülük is kerek ez az olvasmány. Akár egy parlamenti patkó.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére