Nyulak a trapézon

Hogy mit csinál a városi nyúl egész nap? És hogy mi köze van Schilling Árpádhoz, a cirkuszhoz és a franciákhoz? Kiderül júniusban, a Fővárosi Nagycirkuszban, a Krétakör és a Francia Cirkuszakadémia (CNAC) közös, Urban Rabbits című produkciójából.

A jó öreg kötéltáncos-zenebohócos cirkusznak van egy viszonylag friss hajtása, amit nemes egyszerűséggel csak Új Cirkusznak (Nouveau Cirque) neveznek, és a hetvenes-nyolcvanas évek környékén alakult ki. A lényeg röviden annyi, hogy a hagyományos cirkuszművészetet a kortárs színház, zene és tánc elemeivel ötvözik, és az idomár fejét leharapó oroszlán és egyéb állatszámok helyett inkább a mozgásszínház, az akrobaták, zsonglőrök és légtornászok irányába tolódik el a hangsúly.

Ennek az új irányzatnak – egy-két kósza, Trafós előadást leszámítva – természetesen még csak a szele sem igazán ért el hozzánk, azonban Franciaországban már hosszú évek óta folyik a műfaj hivatalos és államilag finanszírozott oktatása. Az egyik legfontosabb intézményben, a CNAC (Centre National des Arts du Cirque) nevezetű iskolában 1988 óta oktatják az új cirkusz művészetét, méghozzá igen magas színvonalon. Már a felvételiző diákoknak is komoly tudással kell rendelkezniük, a képzés 3 éve alatt pedig többek között hangszeres és színházi képzést is kapnak, valamint tánctréningeken, esztétikai és filozófiai kurzusokon vesznek részt. Végzősként pedig egy-egy meghívott koreográfus vagy rendező vezetésével hozzák létre vizsgaelőadásukat, amit székhelyükön, Chalons-en-Champagne-ban mutatnak be. És mivel ez az iskola nem az a kegyetlen fajta, amelyik a ballagás után se szó se beszéd, az utcára hajítja az ifjakat, hogy kezdjenek magukkal, amit akarnak, a végzősök a vizsgaelőadás bemutatása után egy európai turné keretében egy rakás lehetőséget kapnak a fellépésre, szakmai kapcsolataik kiépítésére, és nem utolsósorban ízelítőt kapnak a cirkuszművészek életét jellemző vándoréletből is.
Ez mind szép és jó, de vajon miért is érdekes nekünk ez az egész? Az történt ugyanis, hogy az iskola 21. évfolyamának vizsgaelőadásához Schilling Árpádot kérték fel, így a 2009-es vizsgaelőadás a Krétakör közreműködésével készült el, és a már említett turné egyik állomásaként június 19-én Budapestre érkezik.

A közös munka már tavaly nyáron elkezdődött, amikor is Schilling Árpád elkezdett ismerkedni a 17 diákkal és úgy általában a cirkusznak nevezett műfajjal, amit korábban még nem ismert túlságosan, majd szeptemberben kezdődött a többhónapos, a bemutatóig tartó próbafolyamat. Ez nem egy rövid időszak, így joggal merül fel a kérdés, hogy vajon mi tartott idáig? Lévén, hogy ez azért alapból vizsgaelőadás, a legfontosabb szempont természetesen az volt, hogy olyan előadás szülessen, amin keresztül a végzősök mindegyike megmutathassa tudását és egyéniségét. Ezt pedig nem egyszerű összeszervezni, már csak azért sem, mert a résztvevő diákok elég sokan vannak, és hát ahány ember, annyi egyéniség, így nehéz olyan produkciót összehozni, ami egységes, és mégis mindenki egyenként is kibontakozhat. Mivel ebben az esetben a hangsúly elsősorban az előadókon van, a rendező inkább valamiféle szervező-dramaturgként vesz részt a munkában, és nem célja, hogy az előadás egyetlen történetet vagy rendezői koncepció köré szerveződjön.

A bemutató 2009 decemberében volt, idén pedig elkezdődött a nagy turné, ami arra hivatott, hogy bemutassa a frissen végzetteket a világ (de legalábbis Európa) cirkuszosainak és közönségének. Franciaország, Málta, Olaszország és Románia után végre hozzánk is megérkezik a produkció, így június 19-én a Fővárosi Nagycirkuszban végre fény derül arra, hogy is van ez a nyulakkal meg a várossal. A nyulak ezután júliusban Pécsre vándorolnak, majd Belgrádban fejezik be az utazgatást.

Bemutató: június 19.
További előadások: június 20. 22. 23. 24. 26 27.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Partyfotó

  • BALATON SOUND 2017: a legtöbb világsztár [FOTÓK!]

    A tavalyi, jubileumi év rekordját megközelítő, 154 ezer fős látogatószámmal zárt az idei Balaton Sound. NÉZZ PARTYFOTÓKAT!

  • Ilyen volt a VOLT 2016-ban! [FOTÓK!]

    Ott voltál de nem emlékszel? Megnéznéd mások hogyan buliztak Sopronban? NÉZZ VOLT fesztivál PARTYFOTÓKAT!

  • SZIGET 2015: Partyfotók!

    Ott voltál? Nem voltál? Nem emlékszel? KATTINTS SZIGET 2015 fotókért!

  • Gerilla művészet

    A nyugati társadalmakban a ’80-as és ’90-es években kezdett helyet követelni magának az úgynevezett street art, a kiforrott, de sémák közé beszorított képzőművészetek között. A kezdeményezés a fiatalok nyelvét beszélte, így gyorsan berobbant a köztudatba. Az utcai aktivizmus provokatív és szellemes, de a rendszer még mindig huligánok eszközeként tartja számon. Hazánkba kis késéssel jutott el, így az avatatlan szemek, avagy a publikum egyelőre nagy előszeretettel veszi egy kalap alá a tagekkel és graffitikkel. Hibásan.

  • Vadászok vadásznak a vadászokra

    Robert Rodriguez, Antal Nimród, Adrian Brody, Danny Trejo és a híres-hírhedt Ragadozó egy filmben. Vajon melyik elvetemült mozifanatikus nem nyalná meg a szája szélét eme prominens lista olvasatán? Kemény beszólások, rengeteg akció, egy fegyveres csaj, és a vadászat izgalma. Mozikban a Predators.

  • Laza…

    Végül a Scissor Sisters-t is elérte az a végzet, amit a Ta-Dah megjelenésekor már sejtettünk: ők is egy lesznek a sok egydalos bandából. A Night Work ugyanis az év legérdektelenebb albuma.

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére