Nomen est omen Erdélyben

TranSylvania
"Képzeld el, amit akarsz, én azt már megtettem." Egy olyan címmel, mint Transylvania és egy olyan színésznővel, mint a főszereplő Asia Argento, joggal várható, hogy a megidézett film, egy valódi vérbeli gótikus vámpírtörténet lesz rengeteg vérrel. Az önmagát köztudottan cigánynak tartó Tony Gatlif azonban inkább megtúráztat minket hegyen-völgyön keresztül, kávézaccból jósló, zajos, fékezhetetlenül szenvedélyes cigányok között.

Zingarina nem cigány, hanem lázadó. A zene, mint az élet jelképe és igaz témája, végigköveti a zavart és terhes lány útját, aki elindul Erdélybe, hogy megtalálja gyermeke apját. A szenvedélyes Zingarina (Asia Argento) Romániába utazik a barátnőjével, Marie-val (Amira Casar), hogy megkeresse szerelmét, Milánt (Marco Castoldi), kinek gyermekét a szíve alatt hordja, és aki egy szó nélkül elhagyta őt. Egy Heródesnek szentelt, szürrealista pogány ünnep kellős közepén a lány végre újra találkozik a férfival, akit szeret. Azonban semmi sem az, aminek látszik; konfetti hullás, csalódás és beleolvad a férfi kegyetlensége okozta fájdalomba.
Az őrület, a zaj, a zene és a részegség közepette rájön, hogy egyedül van a világban. A várva várt találkozás csak fájdalmat tartogatott számára, a férfi durván elutasítja. A szerelmében elárult lány maradék józanságát elveszítve hanyatt-homlok menekül bele az erdélyi tájba, amíg nem találkozik egy másik elveszett lélekkel, aki a védelmébe veszi. Képtelen hazamenni a barátnőjével, helyette a hontalanok cigányéletét választja. Megismeri Tchangalot (Birol Ünel), a nagydarab utazó kereskedőt, aki saját törvényei szerint él. Egyre szorosabb szálak szövődnek közöttük, és felveszi a cigányok hagyományos viseletét.

A kezdetben turistafilmnek induló film Erdély azon oldalát mutatja be, ami teljes egészében az enyészeté. Az enyészeté, amely egyben a főhős lelkiállapotát kívánja ábrázolni. A történet előrehaladtával azonban ahogy Zingarina személyisége fejlődik, úgy közeledünk a káoszból a rend felé. Tisztulnak a terek, egyszerűsödik a környezet, Zingarina pedig megtalálja a szerelmet, de nem Milannal vagy Tchangalo oldalán, hanem egy olyan ország iránt, ahol gyermeke a világra jön.

A francia-algériai származású rendező Tony Gatlif magas érzelmi hőfokon égő filmjének alapját adja az a fantasztikus zenei világ, ami végigkíséri a filmet, melyeknek előadásában magyar énekesnő (Palya Bea) is szerepet vállalt. A folklór dalok szimbolizálják a reményt és a boldogságot. A zene mindenütt jelen van, és mint egy szál, úgy vezeti a karaktereket sorsukon.
A 2006-os francia road movie-nak sem kezdete, sem vége – alattomosan emlékezetes vizuális, zenei és drámai orgazmus, aminek részesei lehetünk. Zingarina megéli a mocskot, ledobja magáról a „civilizált” nyugat minden szennyét, és egy részeg tánc után beleveti magát az életbe.
A francia film premierje a 2006-os Cannes Film Fesztiválon volt, azonban sajnos Magyarországon nem volt hangos sem sikere, még kevésbé ismertsége.

Gatlif Transylvaniája korábbi 1998-as Gadjo dilo – A bolond idegennek című filmének remakje, az erős érzelmi töltetet felvonultató film sokban hasonlítható Emir Kusturica (például Az élet egy csoda vagy a Macska-jaj) munkáihoz is. Filmje tele van cigánysztereotípiákkal: zajosak, sírva vígadó, szenvedélyes cigányok, akik másokat sem átallnak becsapni, törvényen kívüliek és a gyermekeik mezítláb rohangálnak. Vajon mennyire erősíti a roma társadalom egyenrangúságát, integrációját?
Erős gondolatok ezek egy filmkapcsán, azonban ezzel együtt kicsit hiányzik belőle az úttörő eredetiség, mégis egy nagyszerű, drámai alkotást láthat az, aki kikölcsönzi a tékákból az Oscar-díjas rendező, Tony Gatlif Transylvania című filmjét.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Partyfotó

  • BALATON SOUND 2017: a legtöbb világsztár [FOTÓK!]

    A tavalyi, jubileumi év rekordját megközelítő, 154 ezer fős látogatószámmal zárt az idei Balaton Sound. NÉZZ PARTYFOTÓKAT!

  • Ilyen volt a VOLT 2016-ban! [FOTÓK!]

    Ott voltál de nem emlékszel? Megnéznéd mások hogyan buliztak Sopronban? NÉZZ VOLT fesztivál PARTYFOTÓKAT!

  • SZIGET 2015: Partyfotók!

    Ott voltál? Nem voltál? Nem emlékszel? KATTINTS SZIGET 2015 fotókért!

  • Gerilla művészet

    A nyugati társadalmakban a ’80-as és ’90-es években kezdett helyet követelni magának az úgynevezett street art, a kiforrott, de sémák közé beszorított képzőművészetek között. A kezdeményezés a fiatalok nyelvét beszélte, így gyorsan berobbant a köztudatba. Az utcai aktivizmus provokatív és szellemes, de a rendszer még mindig huligánok eszközeként tartja számon. Hazánkba kis késéssel jutott el, így az avatatlan szemek, avagy a publikum egyelőre nagy előszeretettel veszi egy kalap alá a tagekkel és graffitikkel. Hibásan.

  • Vadászok vadásznak a vadászokra

    Robert Rodriguez, Antal Nimród, Adrian Brody, Danny Trejo és a híres-hírhedt Ragadozó egy filmben. Vajon melyik elvetemült mozifanatikus nem nyalná meg a szája szélét eme prominens lista olvasatán? Kemény beszólások, rengeteg akció, egy fegyveres csaj, és a vadászat izgalma. Mozikban a Predators.

  • Laza…

    Végül a Scissor Sisters-t is elérte az a végzet, amit a Ta-Dah megjelenésekor már sejtettünk: ők is egy lesznek a sok egydalos bandából. A Night Work ugyanis az év legérdektelenebb albuma.

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére