Műkincsek és bűnesetek

Ingyenes tárlat ellopott és visszaszerzett műtárgyakról a Szépművészeti Múzeum és az Országos Rendőr-főkapitányság közösen rendezett időszaki kiállításán október 7-ig. Közel száz műtárgyat láthatunk, melyek krimibe illő módon tűntek el és kerültek vissza a tulajdonosokhoz.

A világon a szervezett bűnözés harmadik legjövedelmezőbb ága a műkincsrablás. Több sikeres filmből sejthetjük, hogy hogyan zajlik egy ilyen esemény, de valószínűleg senki nincs tisztában vele, hogy napjainkban Magyarországon is évente 700-800 eset történik, közel egymilliárd forintnyi kárt okozva a tulajdonosoknak, legyen az magángyűjtő vagy múzeum. Ugyan az esetek száma csökken, de a kárérték nő, és az elkövetők egyre kifinomultabb és szakszerűbb módszerekkel dolgoznak.
2006-ban már láthatott egy ilyen kiállítást a nagyközönség az Örökség Galériában (Kulturális Örökségvédelmi Hivatal), most a Szépművészeti Múzeumban az azóta eltelt időszak fellelt műkincseit mutatják be. Közel száz értékes kincset láthatunk az őskortól a XX. századig: régészeti leleteket, antik szobrokat, középkori kőfaragványokat és természetesen festményeket.

A kiállított tárgyaknak megismerhetjük a történetét – hogyan lopták el azokat, és a sikeres hatósági munkának köszönhetően hogyan kerültek vissza jogos tulajdonosukhoz. Így a tárlat segítséget is nyújthat ahhoz, hogy miként készülhetnek fel a vagyonokat érő műtárgyak védelmére.

A kiállítás egyik kiemelkedő tárgya az V. századból származó, ékkövekkel díszített ékszerekből álló aranylelet, mely összértéke meghaladja az 50 millió forintot. Szintén meghaladja az 50 millió forintot azoknak a tárgyaknak az összértéke, melyeket a Nógrád megyei Horpácsról, a Mikszáth Kálmán Emlékházból tulajdonítottak el. Az elkövetők magukkal vitték az író több személyes tárgyát, valamint a 12 millió forintra becsült Virágzó almafák című festményt, amit Szinyei Merse Pál festett. A festmény szintén a kiállítás részét képezi.

A tárlat egyik részében az ellopott vagy megrongált köztéri műkincsek vissza-, illetve helyreállításáról szóló fotókat láthatunk. Sajnos a köztéren álló műkincsek fokozottan ki vannak téve a káros környezeti tényezőknek, valamint az emberi brutalitásnak – a fotókon azt a küzdelmet láthatjuk, ahogy a helyreállításért küzdenek a műkincsvédők.
A kiállítás „A műkincsvédelem rendőri kapacitásának megerősítése” című projekt keretében valósult meg és 2012. október 7-ig ingyenesen látogatható a Szépművészeti Múzeum Dór Csarnokában rendes nyitva tartási időben (belépés K-V 10.00-17.00 óra között, zárás 17.50 órakor).

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére