Mit érdemes tudni a zöldítésről?

(x)
A zöldítéssel – hivatalos nevén az ökológiai másodvetéssel – kapcsolatban sok kérdés felmerül a gazdálkodók körében.

Ennek az az oka, hogy sokakat érint a környezet és éghajlat szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtandó támogatás.

httpswww.primag.hu - 2023 július - Cikk1

 

A leggyakoribb kérdések a zöldítéssel kapcsolatban

Van néhány olyan kérdés, amivel Ön is könnyen ellenőrizheti, hogy megfelelően végzi-e el ezt a műveletet. Lényeges annak a meghatározása, hogy milyen kultúra elé kerüljön a zöldítés. A fajokat ugyanis mindig a következő kultúrához kell igazítani, mert a hatásukat arra a növényállományra fogják kifejteni, ami elé vetik. 

A Primagnál beszerezhető vetőmagok közül választva a kalászos főnövény előtt a leglátványosabb eredményeket a mustár, az olajretek, a facélia és a pillangós fajokat tartalmazó keverékek biztosítják.

Lényeges annak a meghatározása is, hogy mely fajokat célszerű az ökológiai másodvetésre felhasználni. Az EU ajánlásai alapján kiválasztásra került fajok több mint a fele még csak nagyon kis mértékben van alkalmazva a magyarországi zöldítési gyakorlatban, aminek az az oka, hogy nehezen vagy csak drágán lehet beszerezni.

 

Melyek azok a keverékek, amiket érdemes választani?

Annál több fajt célszerű a zöldítésben felhasználni, minél szegényebb fajú egy vetésforgó. Az ökológiai másodvetés alkalmazásával olyan fajok kerülnek a vetésforgóba, amelyek előnyös hatást gyakorolnak annak egészére. 

Azt is célszerű mérlegelni, hogy megfelelő-e annak a területnek a kultúrállapota, ahova a zöldítés kerül. Zöldíteni csak gyommentes állományt követően kell, mert a művelet az évelő gyomokkal fertőzött területen csak tovább fokozza a problémákat. Az évelő gyomokkal, acattal, tarackbúzával fertőzött területeken vegyszeresen vagy mechanikai eszközöket bevetve tarlókezelést kell végezni. 

 

Milyen tőszámmal érdemes vetni a keveréket?

A zöldtrágyázás minőségét jelentősen befolyásolja a kivetett vetőmag mennyisége. Ebben az esetben a nagyobb mennyiség a több, mert a zöldtrágyázás vízmegőrző hatása csak akkor érvényesül, ha a zöldítésre alkalmazott lágyszárú növények takarják a talajt, és megakadályozzák a gyomfajok csírázását, árnyékolásukkal megőrzik a talaj vízkészletét. 

 

Mekkora az optimális zöldtömeg?

Csak olyan talajviszonyok mellett érdemes a nagy biomassza elérésére törekedni, ahol az képes lebomlani. A kötöttebb talajokon a túl nagy zöldtömeget fejlesztő zöldítés kártékony is lehet. A létrejött növényi tömeget még virágzás előtt célszerű ledolgozni, mert ezzel a talajba alacsonyabb cellulóztartalmú növényi massza juttatható.

 

A zöldítés képes csökkenteni a növényvédelmi problémákat is

A zöldítés előnye a termésnövelő hatás mellett az is, hogy képes gyéríteni a kórokozókat, kártevőket, segít biológiai úton fertőtleníteni, gyommentesíteni a talajt. A zöldítéshez használt vetőmaggal az a legfontosabb elvárás, hogy annak szennyező és idegenmag tartalma minimális legyen.

Alkalmazzon Ön is igazolt származású vetőmagot a zöldítéshez!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére