Mikor jöhet jól a zöld hitel?

(x)
Ki gondolta volna még pár éve, hogy a környezetvédelem az MNB-nél is kiemelt terület lesz?

Ilyen gyorsan változik a világ és a változásokra a jegybankoknak is megfelelő válaszokkal kell szolgálniuk. Azt, hogy mennyire fontos a környezetünk védelme, a környezettudatos életmód, már egyre kevésbé kell magyarázni bárkinek is. Ma már inkább az a kérdés, hogy az állam, annak intézményei és egyenként mi állampolgárok is mit tehetünk a környezet védelméért?

Az MNB egy külön stratégiai programot indított a Növekedési Hitelprogram (NHP) keretében, amelynek Zöld Otthon Program a neve. Ennek keretében az MNB 0 százalékos kamat mellett biztosít a hitelintézeteknek refinanszírozási forrást, amelyet azok maximum 2,5 százalékos kamattal hitelezhetnek tovább a lakossági ügyfelek részére. Az NHP Zöld Otthon Programban elérhető jelzáloghitelek „NHP Zöld Otthon Hitel” minősítéssel rendelkeznek.

A jegybank 200 milliárd forintos forrást biztosított energiahatékony otthonok vásárlásának, építésének finanszírozásához. Az új programot megfelelő eszköznek gondolták a zöld lakások iránti kereslet élénkítésére, mivel hosszú távon kiszámítható, kedvező kamattal nyújtott hitellel segíti az energiahatékony új lakások vásárlását és építését.

 

A Zöld hitel feltételei

Az vitán felül megállapítható, hogy a Zöld hitel nagyon kedvező lehetőség az új lakást vásárlók, építkezők számára, hiszen a futamidő végéig fix 2,5 százalékos kamat mellett vehető fel legfeljebb 70 millió forint kölcsön.

Ezek a hitelpiac legjobb feltételei, és cserébe csak pár elvárást támasztanak:

  1. az ingatlannak energiahatékonynak kell lennie, vagyis az energetikai besorolása el kell érje legalább a „BB” kategóriát,
  2. a primer energiafogyasztás pedig nem haladhatja meg a 90 kWh/m2/év értéket. (A keret 200 milliárd forinttal indult, most emelte meg ezt az MNB újabb 100 milliárd forinttal és egyúttal a 90 kWh/m2/év értéket 80 kWh/m2/év értékre szigorította)

Mi történik a hitellel, ha nem felelünk meg végül a zöld feltételeinek? Sajnos ebben az esetben büntetőkamatot kell fizetnünk, nem kapjuk meg a kedvezményes kamatfeltételt.

Many coins are stacked in a graph shape with green background for money saving ideas and financial planning insurance.

 

Miért nem épül elegendő új lakás?

A lakásépítések statisztikai adatait nézve meg kell állapítanunk, hogy akármilyen gyors is az építőipar válasza az éppen változó ÁFA-kedvezmény, hatalmas kereslet, Zöld hitel és bármilyen más lakáspiaci fejleményre, akkor is sok idő kell a tervezésre, a terület előkészítésére, a hitelfelvételre és magára az épület felépítésére.

2021-ben 19 898 új lakás épült, 29%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Annak ellenére, hogy a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján tervezett építendő lakások száma 29 941 volt, 33%-kal több,  mint 2020-ban. Budapesten 7 038 lakást vettek használatba, 11%-kal többet, mint 2020-ban, minden egyéb településen jelentősen csökkent a használatba vett lakások száma: a megyei jogú városokban 47, a többi városban 33, a községekben 45%-kal.

Az építési engedélyek számában ellentétes trend rajzolódik ki, mint az átadott lakásokéban: csak Budapesten csökkent (14%-kal) az építendő lakások száma, minden egyéb településkategóriában növekedett. A növekedés mértéke a megyei jogú városokban 35%, a többi városban 58%, a községekben pedig 55% volt. 2014 óta először a Pest megyében építendő lakások száma (7,7 ezer) meghaladja a fővárosit (5,5 ezer).

 

 

Mi a visszatartó erő?

Sok hitelfelvevő érezheti úgy, hogy a banki elvárások, a fejlesztői érdekek, az újlakás-piac alapvető adottságai és a vásárlók lehetőségei nem találkoznak és így az ügyintézés rendkívüli nehézségekbe torkollik. A kivitelezők gyorsan igyekeztek a Zöld hitel energetikai elvárásainak megfelelő módosításokat elvégezni, hogy az igénylők találhassanak elegendő, a programnak megfelelő lakást. Azonban a kereslet erőteljesebb volt, mint amit a folyamatban lévő építkezések képesek lettek volna kielégíteni, így a kínálat elmaradt a kereslettől. Az emelkedő anyag- és bérköltségek miatt pedig különösen nehéz volt minden szereplő helyzete, de erről most ne is beszéljünk.

A banki ügyintézés során sok olyan elvárással kell szembesülnünk, amelyeket elsőre nem is gondolnánk:

  • végleges adásvételi szerződést vár el a legtöbb bank, ezt azonban több kivitelezésnél még az elején nem tudják megkötni
  • a bankok éppen leállították a Zöld hitelek befogadását, mert látták a keret kimerülését, amikor jött a hír a keret emeléséről
  • kombinálható a Zöld hitel CSOK támogatással is, ekkor azonban az elvárt feltételek tovább bővülnek

Ezért nagyon fontos, hogy szakszerűen és mindenre felkészülve adjuk be a kérelmet és már a kivitelezővel folytatott tárgyaláskor ismerjük a banki elvárásokat. Érdemes ehhez a bonyolult folyamathoz hitelszakértő segítségét igénybe vennünk.

 

Van olyan, hogy Zöld és CSOK hitel egyszerre?

A kedvező Zöld hitellehetőség mellett a gyermeket nevelők egy újabb jelentős kedvezménnyel is élhetnek. Ha megfelelnek mind a CSOK hitel, mind a Zöld hitel feltételeinek, akkor akár 0%-kal is felvehetik a CSOK hitelt.

Nézzünk erre egy példát! Tegyük fel, hogy 50 millió forint hitelre van szükségünk egy új lakás vagy ház építéséhez vagy vásárlásához. Amennyiben az ingatlan és mi is megfelelünk a Zöld hitel és a CSOK hitel feltételeinek is, akkor a meglévő és esetleg a vállalt gyermekek számától függően, 10, vagy akár 15 millió forint CSOK hitelt is kaphatunk 0%-os kamat mellett. A további szükséges 35-40 milliót pedig 2,5%-os kamatozású zöld hitelként vehetjük fel. Mindkét kamatkondíció a futamidő végéig érvényes!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére