Mi van közötte?

Portré párok, és ami a kettő között van. De mi történt a kettő között? Burger Barna fotókiállítása emberismereti kalandozásra invitál bennünket, arra igyekszik rávezetni, hogy vizsgáljuk meg a színész, a zenész, a focista, vagy a diáklány vonásainak, ráncainak vagy tekintetének változását az eltelt idő alatt. S hogy ítéljük meg, vajon mi történt ez alatt a néhány perc, vagy több óra alatt az adott emberben.

A különböző lelki állapotoknak több arca van. Egy jó fotón pedig mindig hasonlítunk önmagunkra – akkor is, ha tele vagyunk feszült várakozással, és akkor is, ha egy fárasztó napon vagyunk túl. De vajon mennyire ülnek ki arcunkra ezek a történések? És észreveszi-e ezt egy idegen rajtunk?A portréfotó egy képben mutatja meg rólunk azt, ami már mögöttünk van. Ha portrésorozatról van szó, akkor az eltelt idő még nagyobb hangsúlyt kap. Hogy mennyi idő telt el a portrék között, és vajon mi történt ez idő alatt? Ha a sorozat mindössze két képből áll – előtte – utána – akkor ez az eltelt idő harmadik szereplőként lép a két kép közé, és legalább akkora hangsúlyt kap. Burger Barna ismert és ismeretlen hazai emberekről készített két-két darabos minimál portrésorozatot az „összehasonlító fotográfia” jegyében – ahogy a műfajt anno Alfred Döblin elnevezte August Sander hasonló témájú munkáiról. Az August Sander és Helmar Lerski munkáiból merített módszer hagyományaira támaszkodva és a riportfotózás béli tapasztalatait vegyítve kreált egy egyéni ötletet. Az összehasonlítás lehetősége porondra áll, a képeken, mint egy személyi igazolványon csak a portré, minimálisra vágott semleges szürke háttér előtt, nincs mesélő környezet, nincsenek a szereplők kilétére utaló jelek (még nevek sem a képek alatt). A sorozat itt nem a szereplők foglalkozását, életkorát, vagy jellembeli vonásait veti össze, hanem a mimika változását keresi bennük, egyenként. A képek szemlélője csak egyes apró rezdülésekből olvashat. Péterfy Bori, Filengauf Benedek, Cseh Tamás, Lukács László – hogy csak néhány nevet emeljek ki a sok közül, akik ismertebbek. Nagyon megkapó az idős és a fiatal apáca portréja is. Érdekes elidőzni ezek előtt az arcok előtt és megpróbálni olvasni a homlok, vagy a szájszeglet barázdáiból, a tekintetek keménységéből, a fáradtság karikáiból a szemek alatt… Első pillantásra statikus és nagyon „modern” ez az egész. Azonban, ha elmélyedünk benne, érezhetjük, mennyire emberközeli, mennyire rólunk szól.

Burger Barna ’65-ben született Budapesten, és a Práter utcai fényképész iskolában tanulta szakmáját. Szabadúszó fotográfus, akinek eddig hét albuma jelent meg (ezek közül három elnyerte az adott év Szép Könyv díját). Több magyarországi magazinnak dolgozott már.

A kiállítás 2010. május 7 és június 27 között, minden hétköznap 14.00 és 19.00 között, hétvégén 11.00 és 19.00 között tekinthető meg a Mai Manó Ház – Magyar Fotográfusok Háza II. emeletén.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére