Mi is az a Valentin-nap?

Neked mennyit ér meg a szerelmed? Ugye milyen beugratós kérdés? Történelem és vallás ide vagy oda, a Valentin nap van.

Neked mennyit ér meg a szerelmed? Ugye milyen beugratós kérdés? Hát persze, hogy mindent. Szánnál három ezer forintot egy virágcsokorra? Hát hogyne, ha ennek örül. És ha egy Fiat 500-ast kér a kicsike? Hát… Akkor inkább nem. Nincs pénzed rá, meg egyébként is, a Valentin nap egy hülye, amcsi, mesterséges, kereskedelmi ünnep. Másról se szól, mint a lehúzásról. Tény, hogy ilyenkor szárba szökkennek a virágárusok, és a legfonnyadtabb bokrétát is képesek pazar rózsakölteménnyé varázsolni. Míg haza nem viszed. De az már nem az ő saruk. A kereskedő dolga eladni, a szerelmesé szeretni.
A Kereskedelmi Marketing Trendek kutatásai szerint a magyarok ötöde nem kedveli ezt az ünnepet, több mint felük nem is készül semmilyen meglepetéssel, ha pedig mégis, akkor a vacsora és a virág vezet. Átlagosan 3ezer forintot költünk Valentin napkor, a magyarok 33 százaléka kedveli ez az ünnepet, 21 százalékik ki nem állhatja, a maradéknak meg mindegy.

kaja fotó

Romi vacsi jöhet?

 

De mi is ez a Valentin nap pontosan, honnan ered? Csendben megjegyzem, sokan azt sem tudják, mi köze a karácsonynak Jézushoz… Azon túl, hogy „ajézuska” sose azt hozza, amit kértünk, a Mikulás sem, a nyuszi sem. Így már csak a szerelem erejében bízhatunk. Hogy a párunk, aki az elején az súgta a fülünkben egy fülledt éjszakán, hogy minden vágyunkat teljesíti. Meg a jóban-rosszban, meg az ásó-kapa.
Az nem igaz, hogy teljesen alaptalan, gyökértelen ünnepről van szó. Szent Bálint a szerelmesek, a lelki betegek, és az epilepsziások védőszentje, akinek nem alakult ki különösebb kultusza. Az angolszász területeken a 20. század végétől alakult ki a Valentine’s Day, ami a ’90-es években gyűrűzött be kis hazánkba. Lám, a rave partykon és a tudatmódosító szereken kívül mi minden jót hoztak azok a visszasírt-irigyelt kilencvenes évek.
Ez a nap egyébként bibliai értelemben is ünnepnapnak számít, igaz, nem szokás keresztény ünnepként emlegetni. Szent Bálint a 14. században lett a jegyesek és fiatal házasok védőszentje Franciaországban és Angliában. A legenda szerint Terni püspökét hite miatt végezték ki, de még az ítélet végrehajtása előtt visszaadta a börtönőr vak lányának szeme világát. Előtte levelet írt a lánynak, amit úgy szignózott, hogy a „Te Bálintod”. Innen eredeztethető hát az üzenetküldés szokása. Ha akkor lett volna okostelefon, dobott volna egy vibrálós szívecskét köpő szmájlit, és el lett volna intézve.

Mi mindenre jó a Valentin nap? Összebújásra, gyertyafényre, egymás meglepésére. Bár elég baj, ha ilyesmi csak évente egyszer fordul elő. Valaki azért karikázza be február 14-ét a naptárában, mert „lesz szex”, mások azért, mert huszon x éve ezen a napon házasodtak össze. Netán a fiukat Bálintnak hívják. „Anyátok azt se tudta, hogy van ilyen nap, mégis szerettük egymást apáddal!” Igaz azóta el is váltak, de arról nem Valentin bácsi tehet.

Mellesleg, tudtátok, hogy a Valentin nap ősi megfelelőjénél a papok még szíjjal verték a nőket? (Pedig hol volt akkor még a szürke ötven árnyalata? Színesebb idők voltak azok, nem adták kék-zöld foltoknál alább.) Az ókori Rómában a február 14. körüli napokban tartották Lupercalia nevű vallási ünnepet. A tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból álló ünnep célja az volt, hogy kiengeszteljék a farkastestű, gonosz Lupercus istent. Ennek érdekében a papok megostorozták a fiatalokat (főleg a nőket), hogy így tisztábbak és termékenyebbek legyenek. Azért voltak a dolognak pillanatai is. A lányok Júnó, a házasság istennőnek templomába mentek, hogy szerelmi jóslatot kapjanak jövendőbelijük kiválasztásához. A férjek virágot adtak feleségüknek. A fiúk tombolát húztak a még hajadon nők neveivel. Az így létrejött párok egy darabig együtt jártak, és megesett, hogy egymásba is szerettek. (És ha egy csúnya lányt húztak???)

Azért ez a pogány szokás elég messze esik a mártírhalált halt Szent Bálint történetétől… Ő vélhetően Időszámításunk szerint 269 vagy 270 február 14.-én halt mártírhalált, épp azon a napon, amikor a pogány szerelmi sorsjátékokat is tartották. Az egyik legenda szerint Szent Valentint azért végezték ki, mert a keresztényüldözés idején nem adta fel hitét. A tömlöcből üzenetet küldött barátainak, hogy szereti őket, és emlékezzenek rá. A történet egy másik verziója szerint, Szent Valentint Claudius császár csukatta le. A császár megtiltotta, hogy a fiatal férfiak házasodjanak, úgy gondolván, hogy a nőtlen férfiakból jobb katonák válnak. Valentin a császári tiltás ellenére összeadta a párokat.

Fotó: Udvardi Attila / Szputnyik Shop

Fotó: Udvardi Attila / Szputnyik Shop

Történelem és vallás ide vagy oda, a Valentin nap van. Ha tetszik, ha nem. Babonák is kötődnek hozzá, ezek főleg a fiatal lányok párkeresését célozzák meg. Mer’ ha nincs legény, ki vesz Skoda 500-ast jövő Valentinnapkóóó? Viccet félretéve, csak komolyan, mert mi van, ha megbabonáznak? Szóval, ha srác vagy, és ezt el akarod kerülni, ne hagyd magad megcsókolni Valentin nap reggelén. Hivatkozz a reggeli szájszagra, vagy egyszerűen csak fordulj be és durmolj tovább. Ne menj temetőbe Bálint-nap előtti éjfélkor, meg máskor se, mert mi van, ha mégis léteznek szellemek. Ha azt akarod elhitetni magadról, hogy gazdag csávó vagy, reptess tengelicét a lány ablaka előtt. Csak nehogy galamb legyen belőle…Ha lány vagy, tegyél babérlevelet a párnád alá, hogy megálmodd, ki lesz a jövendőbeli kedvesed. És azt tanácsolom, de nézz horrorfilmet előtte… Ha nem elég, hogy megtudod, kitől, de azzal is szeretnél még idejében tisztában lenni, hány gyereket lesz, vágj félbe egy almát és számold meg a magjait. Kár, hogy szőlővel vagy dinnyével nem ér, abból létezik mag nélküli…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Divat-Design

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére