Líbia karikatúrával harcol a diktatúra ellen

Líbia fővárosában, Tripoliban az ország diktátorának, Kaddáfinak a hivatalos portréja megtalálható mindenhol. Felfedezhető szállodákban, otthonokban, bevásárlóközpontokban, iskolákban, vagy éppen a házak falán elhelyezett óriásplakátokon. A "Forradalom Testvéri Vezére és Útmutatója" a képek többsége egyfajta istenségként ábrázolja, a háttérben fényességgel, katonai egyenruhában. Ezeknek adnak éles kontrasztot a Bengáziban látható Kaddáfi-portrék, melyeket a lázadók készítettek tűzfalakra, kerítésekre, parlagon maradt falfelületekre, s melyek lényege, hogy az ecsetet fordították fegyverként a diktátor ellen.

 

A város minden szabad felületét karikatúrák borítják, melyek Kaddzáfi-ellenesek és demokrácia pártiak egyben.A város falain találkozhatunk olyan poszterekkel, melyeken Kaddáfi egy szárnyas tevéből szivattyúzza a benzink, de látható Kaddáfi Drakulaként, vagy éppen bohócnak maszkírozva. A variációk végtelenek. Hasonlóan kedvelt téma a vérrel borított diktátor, amint épp terrorizálja vagy lemészárolja saját népét.A Bengáziból indult forradalmi művészeti akcióhoz a lázongások kezdete óta több város is csatlakozott. A diktátor ott van Tobruk, al-Baida, Derma, és sok más, a lázadók kezében lévő város házainak falán, ám itt már nem a dicsőséges istenszerű fenség árad belőle. A mozgalom szlogenje „We have a dream”, azaz „Van egy álmunk“. Bengáziban óriásplakátokon jelent meg még áprilisban, s hamarosan városszerte elterjedt, miközben a piros-zöld-fekete líbiai zászló brit, francia, vagy amerikai nemzeti színű lobogókkal együtt lengedezik a város több pontján – jelzésként a NATO által küldött légierőnek.Bengázi lakossága az első adandó alkalommal hozzálátott, hogy bepótolja az elszalasztott hosszú éveket: rádióadók, újságok, zenekarok alakultak, hogy végre elmondhassanak mindent, beszélhessenek mindarról, amiért néhány korábban legalábbis börtönbe kerültek volna. Mégis, a forradalom és a szabadság leglátványosabb jelképei a házak falára felfestett alkotások. A líbiai forradalmi művészet a Reuters tudósítója szerint a kubai forradalmakra emlékeztet.

Hogy kik készítik ezeket a képeket, a lakosok zöme nem tudja. Azonban van valahol Bengáziban egy csoport, akik fegyverek helyett ecsetet ragadtak, így harcolva a rezsim ellen, a demokrácia oldalán. Egyikük a februárban kitört forradalmak kezdetén életét is áldozta a forradalmi művészet oltárán: a helyi rendőrök lőtték le, alkotás közben. A csoport ma a halott férfi, Quais al-Halali nevét viseli, s továbbra is folytatják az alkotást, nem csak falakon, de posztereken, szórólapokon is terjesztve az alkotásokat.A felkelés kezdetén al-Halali még táblákra, poszterekre, papírra alkotott, hogy demonstrációkon mutassák fel őket, vagy kifüggesszék a falakra – mondta el a csoport egyik tagja, Akram al-Bruki.Al-Bruki elmondása szerint al-Halalit figyelmeztették, hogy álljon le. Az üzenetet a Kaddáfi -rezsim biztonsági irodájától kapta, még azt megelőzően, hogy a katonákat elűzték volna Bengáziból.   De nem állt le” – mondta el al-Bruki. Hozzátette:  Amikor elkezdtük ezt csinálni, megesküdtünk, hogy senki nem állíthat meg minket.”

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére