Kollatos Fotios: Színház Görögországtól Magyarországig, és vissza… [interjú]

Kollatos Fotios görög származású, Magyarországon született, színész, rendező, koreográfus, dráma és színház -pedagógus, aki mesélt életéről, terveiről és a színházról. INTERJÚ!

-Mesélj honnan származol? Mit és milyen iskolában tanultál?

-Itt születtem Magyarországon, harmadik generációs görög vagyok. Az 1948-49-es polgárháború következményeként nagyszüleimnek el kellett hagyniuk hazájukat, menekültként kerültek Magyarországra. Középiskolai tanulmányaimat a Vörösmarty Mihály Gimnázium dráma tagozatán végeztem. Nekem két hazám van, mindig is vágyakoztam Görögországba,ezért úgy döntöttem, hogy főiskolai tanulmányaimat Thesszalonikiben fogom elvégezni, a Thesszaloniki Színművészeti Egyetemen.

 

-Ott mennyi ideig tanultál?

-Négy évig tanultam ott , dolgoztam, majd leköltöztem Athénba, ott is dolgoztam mint színész, aztán visszajöttem Magyarországra és már ötödik éve vagyok itthon ismét.

 

-Jól beszélsz görögül…

-Egyértelmű, anyanyelvi szinten. Magyarországon van egy görög iskola, ott is tanultam görögül, de a szülők és nagyszülők által tanultam meg igazán jól.

Kollatos Fotios

 

-Mivel foglalkoztak?

-Édesanyám tanítónő, édesapám meg filozófus. Zenei családból származom egyébként, Jorgos testvérem zenész. Régebben volt egy görög együttesünk, de inkább a színházat választottam.

 

-Miért?

-Ez egy nagyon nagyon bugyuta válasz lesz. Amikor nyolcadikos voltam, akkor három gimnáziumba vettek fel. Az egyik egy zenei gimnázium volt, a másik a dráma tagozat, a harmadik pedig egy rajzos suli. Akkor azon gondolkoztam el, hogy én a metrón mivel fogok mászkálni? Egy rajzos mappával, vagy a hangszeremmel? Azzal nem tudtam, csak a kottával, mert zongorázom… vagy valami sálat fogok magamra tekerni, mint a színészek? És akkor azt mondtam, hogy én sállal fogok járni, ezért színész leszek. Szóval, ezért mentem dráma tagozatra inkább. A drámatagozaton döbbentem rá, hogy színész szeretnék lenni.

 

-Voltál gyerekszínész színházban?

-Nem, a görög iskola által csináltunk görög gyerekdarabokat inkább, azért is, hogy a görög nyelvet fejlesszük. Ott tetszett meg igazán az, hogy görögül is szeretnék játszani.

 

-Mi történt Veled, amikor visszatértél?

-Az egyik első musical szakos diplomás görög színész lettem. Visszajöttem Magyarországra és rögtön a görög iskola felkért, hogy legyek a görög iskola tanára, ahol nem csak nyelvet tanítanék, hanem dráma pedagógiai foglalkozásokat is tartsak a gyerekeknek és ez által színházi előadásokat is rendezzek. Majd bekerültem a Nemzetiségi Színházi Szövetségbe, ahol én lettem a görög színházért felelős képviselő. A szövetségben Gergely László rendező, aki megalakította a Nemzetiségi Színházi Társulatot, és ezzel a társulattal hoztunk létre négy darabot. Az egyik darab a Csárdás királynő című darab volt, teljesen kifordított változatban. A vén Európa című darab egy nagyon sajátos rendezői felfogásban valósult meg. A nők férfiakat, a férfiak nőket játszottak, ott volt az Anna mint női szerep, ahol női ruhában voltam, viszont az volt az érdekes, hogy Annát úgy kellett eljátszanom, mint egy férfi karaktert. Nagy kihívás volt, és nagyon nagyon izgalmas.
Gergely László tragikus, sajnálatos halálát követően, a társulat megőrizte szellemiségét és annak keretében fogalmazta meg új arculatát. A Vigadalom című darabunk, egy olyan ősbemutató,ahol először fordul elő,hogy mind a 13 nemzetiség egy színpadon szerepel,egy zenés – táncos darab,amit már többször is kivittünk Görögrszágba. A másik darabot,tavaly mutattuk be a Magyar Nemzeti Színházban, Levesben címmel.Ebben egyedüli férfi színészként szerepelek. Ez azért izgi, mert minden nőnek én vagyok a férfi ideálja, vagy a férfi kapcsolata.

 

 

 

-Hogy kezdtél el rendezni?

-Amikor visszajöttem, felkért a görög iskola, hogy rendezzek színházi darabokat gyerekeknek. Már kiskoromban éreztem, hogy ehhez nekem van valami affinitásom ,egyfajta érzékem. Már jó pár gyerekdarabot magam mögé tudhatok. Amire a legbüszkébb vagyok az Út – Dromos címre hallgat, ami a magyarországi görögök 70 évéről szól, és a Nemzeti Színházban lett szintén bemutatva.

 

-A Nemzet Szépe versenyzőivel elégedett voltál? Te koreografáltad…

-Mindig elképzel valamit a koreográfus, vagy a rendező, de természetesen nem teljesen azt kaptam vissza, amit szerettem volna. Megvoltam elégedve a csapattal. De ilyenkor nem tudod, hogy kik a szereplők, a versenyzők, van rá öt napod, és amikor felmérted, hogy mi a szint, megpróbálod kihozni belőlük a legjobbat.

 

-Elégedett voltál a nyertessel?

-Igen. Örülök Fenesi Krisztina győzelmének.

 

-Jövő?

-Nagyon örülök hogy ismét felkérték az Út -Dromos című darabomat a Nemzetibe. A társulattal bemutatunk egy gyerekeknek szóló mesés darabot, Szobacsoda címmel. Nemzet Szépe is biztos lesz idén. Turné Lenygyelországba, Görögországba darabjainkkal.
Aminek meg a legjobban örülök, hogy Görögországból is jöttek felkérések… szóval ismét “haza”?

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Színház

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére