2008. november 15-29.

Képek az Operában

Svédek után olasz kiállítók
Alig fél éve, hogy a belvárosban megnyílt egy új, dalszínházunk közelségét tekintve szinte magától értetődően Operának elnevezett galéria. Legutóbb a svéd festőművészek kiállítását november 29-én zárta.

Aki először tér be az Opera Galériába, meglehet, meglepődik, hogy nemcsak az aktuálisan meghirdetett kiállítás képeit látja a falakon. Így a svédországi alkotók november közepétől látható munkái mellett jó néhányat a korábbi tárlatok művei közül is. És örülhet ennek a látogató: hiszen így nem várt alkalomként más nemzetek jeles kortárs piktoraival is megismerkedhet.

A hangsúly az utóbbi mondatban a kortárs jelzőn van. A galéria háromszáz négyzetméteres területen ad módot az élő alkotók bemutatkozására-bemutatására. Ahol nem csupán szemlélődni lehet, hanem vásárolni is; erre novemberben több napos külön rendezvényen, performanszokkal színesített tárlaton kínálták a lehetőséget a gyűjtőknek, alkalmi vásárlóknak.

Az Európa Authentica Kulturális Egyesület által működtetett galéria elsődleges célja, hogy támogassa mind a hazai, mind a külföldi kortárs művészetet, alkotókat. A megnyitás óta tartottak osztrák, magyar, japán, illetve több náció részvételével nemzetközi kiállításokat; az említett vásár nyomán kint maradt festményekkel a most zárult svéd tárlat is inkább kiszélesedett nemzetközi bemutató volt.

A galériába belépve Francis Bacon szövege “igazította el” a nézőt a mai alkotótevékenység rejtelmeiben. Mint mondta: “Látjátok, a festészet és általában a kortársművészet mostanra egy játékká alakult, amely által az ember teljesen megháborodik. Magával ragadó viszont az a tény, hogy a művésznek egyre nehezebb a dolga, mert nagyon mélyen bele kell merülnie ebbe az őrületbe ahhoz, hogy jót és maradandót alkosson.” Mit mondjunk, jelenlegi világunk, mintha mindent igyekezne megtenni ahhoz, hogy a benne élő megháborodjék. Persze, az ő személyes részvételével, olykor nem is csekély közreműködésével.

A bemutatott képek tükrözik a csendes illetve dühödt megőrüléseket (más felfogású festmények mellett, természetesen). Komoly lelki bajokra láthatott-érezhetett rá a néző nem egy festményen (illetve ha egyiket-másikat vevő elvitte, katalógusban még). Vajon milyen munkát végez az a kép(hős)nő, aki napi robotja után, színes környezetben kiüresedett arccal fordul felénk; és mi mindent jeleznek (ki-ki megállapíthatja magában) a tekintetek, vádló, gyanakvó, rettegve elnyíló szemek; milyen életről, milyen egymást ütve-tépve szeretőkről tudósítanak például a svéd alkotók munkái? Végiggondolnánk, mennyire nyomorít meg, amiről azt hisszük, hogy a szabadság?

Néhány név az alkotók közül – Anneli Kivinen, Cecilia Waxberg, Elisabet Persson, Ingrid Schau, Johan Wahlstrom, Johanna Maria Bergh – remélem, hallunk róluk még. És említsük meg Kabar Vivient, aki több magyar festővel hazánkat képviseli az itt bemutatkozó alkotók közt. Ő egyik felfedezettje a galériának, munkáit tekintve feltűnően hasonlatos Francis Baconnel, s maga is érzi ezt a lelki kötődést.

A galéria folytatja tervezett programját; idén lesz még festményvásár, december 6-ától olasz kiállítás, s kész a jövő félévre szóló menetrend is. Ennek része az uniós csatlakozásunk kisjubileumát, ötéves tagságunkat megünneplő EU kortársművészeti kiállítás, 27 ország részvételével.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére