Harmadik felvonás az egészségért

Szendi Gábor és Mezei Elmira nem adja fel. Harmadik e témát fejtegető könyvvel próbálnak tenni valamit a helytelen táplálkozás ellen. A Boldogtalanság és evolúció és a Paleolit táplálkozás című könyv után itt a folytatás, egy rendhagyó szakácskönyv. Nevezzük nevén; Paleolit szakácskönyv.

A magamfajta tenyeres-talpas alföldi ‘gyerök’ mindig zokon veszi, ha egy nagy tudású kozmopolita bele akar szólni az éves hurka – kolbász adagjába. A nagy különbség a többi életmód praktikával szemben, hogy esetünkben szó sincs eme és ehhez hasonló (vidék)gasztronómiai remekek tiltásáról. Persze Szendi szerint sem a csülökpörkölt és csörögefánk a fő beviteli forrásunk, ám szerencsére itt már nem szembesülünk a modernkorban divatos táplálkozási boszorkányüldözéssel.

A szakácskönyv megjelölés / megnevezés azonban csalóka. A mű tetemes része inkább egyfajta reflexió az ezt megelőző két könyvekkel kapcsolatban felmerült kérdésekre, kritikákra. Korrigál, változtat, pontosít, egyszóval tökéletesít. A nyugaton már bevált és elfogadott teóriát hazánkban még mindig kételkedve fogadják mind a szaktekintélyek, mind a közemberek. Először is ez nem fogyókúra vagy diéta. Ez életmód. A paleolit jelmondata a következő „Vissza kell térnünk ahhoz a táplálkozáshoz, amelyhez évmilliókon át alkalmazkodtunk”. Ez nem jelent mást, mint a számunkra legmegfelelőbbek a bogyók, zöldségek, gyümölcsök és persze a hús. Magok azonban nem.

A paleolit táplálkozás leginkább azzal jár, hogy száműzzük az életünkből a magokat, azok származékait és a különböző tejtermékeket. Azért van szükségünk ezek elhagyására, „mert a genetikai alkalmazkodás nem történt meg, így ezek az élelmi anyagok, elterjedtségük és mindennapos nagy mennyiségű fogyasztásuk miatt, okai a civilizációs betegségeknek.”

A könyvben lejegyzett receptek teljesen szembemennek az átlagos életmód könyvek receptjeivel. Húsok különböző édességek és persze saláták egész armadájával találja szembe magát az egészségtudatos olvasó. A töménytelen mennyiségű húsételek és már egy test elleni merényletként kategorizálható édességbombák azonban nem biztos, hogy képesek legyűrni a pékáruk hirtelen kiesését. Gondoljunk bele, ha egy megerőltető és annál eredménytelenebb bölény vadászat után – hisz mégis csak paleolit korba kacsintunk vissza – letennénk pattintott kő lándzsánkat és belevetnénk magunkat (beton)dzsungel éléskamrájába (lásd McDonald’s) szomorú szájízzel tapasztalhatnánk, hogy jól megszokott étrendünk fele alsó hangon esik ki a pikszisből.

Summa summarum, ez a legérdekesebb szakácskönyv, amivel valaha találkoztam. Receptek, vélemények és kis tanulmányok remek ötvözete. Ha nem is leszünk elkötelezett hívei a paleolit táplálkozásnak, egy kis perspektívatágításnak tökéletesen megfelel. Ne feledjük a legfontosabbat, a paleolittal nem kell kopogó szemekkel lelkiismeretünk elöl menekülni, amikor az állatsimogatóban már csak négy lábon járó, olykor bégető pörkölteket vizionálunk.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére