Sex Mob /USA/ – Sexmob@20 lemezbemutató, Araraton /H/AR/, Syrius Legacy /HU/

Térkép betöltése...
Petőfi híd, budai hídfő
2016.05.15 20:00
A38 Hajó
3000 Ft, elővételben: 2500 Ft
Sex Mob /USA/ - Sexmob@20 lemezbemutató, Araraton /H/AR/, Syrius Legacy /HU/

A Sex Mob, az extravagáns trombitás és szopránharsonás, Steven Bernstein dekonstruktivista bulizenekara húsz éves! Ebből az alkalomból új lemez és jubileumi turné, aminek mindössze nyolc állomása lesz Európában – ebből az egyi az A38 Hajón. Nagy slágerek, Fellini- és James Bond-filmzenék, Nirvana-számok, nagyszerű zenészektől, teljesen kitekerve, ízekre szedve, hatalmas energiával és rengeteg humorral.

A Sex Mob, az extravagáns trombitás és szopránharsonás, Steven Bernstein dekonstruktivista bulizenekara húsz éves! Bizony, két évtized telt el azóta, hogy Bernstein, a New York-i dzsesszélet egyik kulcsfigurája fejébe vette, hogy bővíti repertoárját, és a trombita mellett megtanul szopránharsonázni (ami egy, a trombita hangját és a harsona játékmódját ötvöző hangszer). Kézenfekvő volt, hogy e nemes célra összetrombitálja(!!!) a város legjobb zenészeit, a Masadából, a Lounge Lizardsból, John Zorn és Bill Frisell mellől ismert arcokat. És az is kézenfekvő volt, hogy a város akkori legjobb klubjában, a már akkor is legendás Knitting Factoryben próbáljanak, közönség előtt.

A kvartett eleinte Bernstein szerzeményeit játszotta, aztán egyre több “sztenderdet” építettek be a programba, a szó legtágabb értelmében. John Barry Bond-zenéitől Nino Rotáig, Duke Ellingtontól James Brownig, a Stonestól Prince-ig rengeteg szerzőt és számot feldolgoztak. A Sex Mob indította el az azóta rettenetesen lehasznált “Játsszanak a dzesszisták Nirvanát!” mozgalmat is. A négy elképesztő zenész sodró próbáin/koncertjein játszi könnyedséggel és rengeteg laza humorral szedte ízekre a dzsessz-, a rock- és a poptörténet klasszikusait. A Sex Mob pillanatok alatt kultusz lett, a fergeteges hangulatú klubestekre sikk lett járni.

Bernsteinék folyamatosan kísérleteztek, kimeríthetetlen ötlettáruk lényegében folyamatosan megújította a zenekart. Ugyanakkor sosem tagadták, hogy elsősorban szórakoztatni akarnak: “Rájöttem, hogy a dzsessz-zenészek mindig is ezt csinálták. Játszották a mindenki által jól ismert számokat, és miután mindenki felismerte azokat, a saját képükre alakították azokat. A dzsessz régen népszerű volt. Az emberek elmennek egy koncertre, élvezik a zenét, hazamennek, lepihennek. Ez ilyen egyszerű. Ezt a szellemiséget hozzuk vissza” – mondja Bernstein.

És ez valóban így van: a lemezek szinte semmit sem adnak vissza abból a lendületből, humorból, lazaságból, ötletgazdagságból, eredetiségből és virtuozitásból, amivel a Sex Mob tagjai szétbombázzák a jól ismert slágereket, hogy szinte új szerzeményeket improvizáljanak azokból. A Sex Mob még így, húsz év után is New York legdinamikusabb dzsessz-zenekara.

Mivel a kvartett tagjai elképesztően sokat dolgoznak, a Sex Mob meg amúgy is bulizenekar, ezért az utóbbi időben elég ritkán koncertezik. Éppen ezért különlegesség, hogy a huszadik évforduló alkalmából rövid időre átruccannak Európába, hogy mindössze nyolc koncertet tartsanak a kontinensen – ezek közül az egyik a budapesti fellépés.

A kvartett zseniális ritmusszekciója, Tony Scherr és Kenny Wollesen tavalyelőtt Bill Frisellt kísérve járt Magyarországon, Steven Bernstein évekkel ezelőtt fordult meg az A38 Hajón. Most a Sex Mob tagjaiként térnek vissza, hogy a húszéves jubileumi turné alkalmából felforgassák az A38 sokat látott koncerttermét.

Az örmény-magyar Araraton zenéje valahol félúton található a szabad improvizáció, a pszichedelikus jazz és a kaukázusi népzene hagyományai között. Kompromisszumokat messzire kerülő, finom arányérzékkel hangszerelt és áradó hangszeres muzsikája határozottan feszíti szét a műfaji korlátokat. A trió az örmény gitáros, Karen Arutyunyan és a magyar szaxofonos, Grencsó István tíz évvel ezelőtti jereváni találkozásából szültett, hozzájuk csatlakozott később Sárvári Kovács Zsolt dobos. A zenekar neve önmagában megtestesíti zenei célkitűzéseit és forrásait: az örmény folklórt (az Ararát) és az egykori kelet-európai lemezkiadók (Jugoton, Hungaroton) retróhangzású neveit gyúrja össze. Az Araraton épp így játssza az európai free jazz és a keleti hatások egyedi keverékét.

A Syrius Legacy pontosan két éve alakult, hogy mai modern jazz felfogásban interpretálja a legendás magyar progeresszív rock-jazz zenekar, a Syrius 1971-ben Ausztráliában felvett „Devil’s Masquerade” című lemezének anyagát. 2014 nyarán a 43. Debreceni Jazz Napokon mutatkoztak be és azóta körbe turnézták az országot. Jártak olyan jazz-zel fertőzött városokban, mint például Cegléd, Nagykanizsa, Szombathely, Tatabánya és így tovább. Az A38-as fellépésükkel jubileumhoz érkeztek, hisz ez lesz 25. hangversenyük. Tavaly októberben jelent meg első CD-jük, a „Devil’s Masquerade – Reloaded”. A zenekar tagjai közül a dobos-énekes felvidéki magyar Benkó Ákos negyedik éve a LisztFerenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének dob adjunktusa. A basszusgitáros Fonay Tibor 2013-ban megnyerte az Orszáczky Jackie Basszusgitár Tehetségkutatót, majd 2014 decemberében kimagasló művészi teljesítményéért Junior Prima-díjat kapott! A zenekar további tagjai: az erdélyi magyar zongorista-orgonista Tempfli Erik, az alt- és szopránszaxofonon, valamint EWI-n játszó Ludányi Tamás tavaly nyáron Nürnbergben kapott diplomát, a tenorszaxofonos-fuvolista Vidákovich Izsák pedig az LFZE Masters képzésére jár.

A Syrius Legacy idén januárban a JazzMa.hu Olvasói Szavazólistáján elnyerte „Az év együttese”, „Az év lemeze” és „Az év koncertje” kategória első helyét!


Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére