És még mit nézzek a színházban?

2. rész
Nyári szezonban is rengeteg jó darabot tekinthetnek meg a színház szerelmesei. Ebben az összefoglalóban 8 Budapesti és 4 vidéki színház 1-1 darabját emelem ki.

Madách Színházban, a Furcsa Pár (2012-05-30 – 2012-07-04): Neil Simon komédiáját Márton András rendezésében, Szervét Tibor és Gálvölgyi János főszereplésével élvezhetik a teátrum látogatói.
Oscar, a laza, fesztelen, elvált újságíró, aki otthon igazi „trehány disznó”, kis időre befogadja otthonába a válófélben levő Felixet, nem is sejtve, hogy mit zúdít a nyakába ezzel. Felix ugyanis rendmániás, a pedantéria élő szobra, egy „eleven porszívó”. Az érdekes alapszituációt a két karakter különbözőségéből fakadó konfliktusok, a kitűnő párbeszédek és a nagy mennyiségű humor teszi fergetegessé.

A Bárka színházban, a Kutyaszorító, Quentin Tarantino hasonló című filmje alapján a 011-es csoport előadása. Hat fiatal budapesti srác azt tervezi, hogy Andy Vajna születésnapi party-ján kirabolják a producer házát, és a filmtámogatási pénzzel elmenekülve új életet kezdenek egy másik országban. A tervek szerint a rablás után egyenesen egy raktárba hajtanak, hogy szétosszák a pénzt. De az akció balul sül el.

A rendőrség rajtuk üt a helyszínen. Mindegyikük különböző utakon menekül a házból, nem tudnak egymásról semmit. A megbeszélt búvóhelyen, a raktárban, kétségbeesetten igyekeznek rekonstruálni a házban történt eseményeket. Sőt még az is bonyolítja a helyzetet, hogy rájönnek besúgó van közöttük. Rendező: Radnai Márk, a következő előadás május 31-én lesz.

A József Attila színházban, Hunyady Sándor: Feketeszárú cseresznye. A 2012-2013-as évad első premierje október 6-án Hunyadi Sándor: Feketeszárú cseresznye című színműve, amelynek elő-bemutatóját még az évad végén, június 2-án és 3-án láthatja a színházi különlegességet kedvelő közönség. (Az októberi bemutató előtti előadások:
2012. június 2. és 2012. június 3.)

Irina és Dusán, a szerb házaspár az ablaka alatti szerenádra ébred: a falujukban állomásozó magyar katonák jöttek búcsúzni, indulniuk kell a frontra. A magyar főbíró titokban figyelmezteti Dusánt: egyik alkalmazottja feljelentette a magyar elöljáróságnál, hogy Szerbiáért imádkozik. Dusán nem tagadja: szerb a vére, de a főbírót a legigazabb barátjának tartja. Valójában a csendes magyar férfi Dusán legnagyobb ellenfele: virágnyelven szerelmet vall az Irinának. Irina is vall érzelmeiről, de finoman visszautasítja a közeledést, nem fogja elhagyni a férjét. Két év telik el, s a történelmi helyzet gyökeresen megváltozik… Rendező: Kerényi Imre, Szereplők: Nemcsák Károly, Pikali Gerda, Rékasi Károly

A Radnóti Miklós színházban, Bolha a fülbe: Bár mi, magyarok bogarat ültetünk a másik fülébe, ha olyasmit közlünk vele, ami aztán nem hagyja nyugodni, a franciák bolhát. Persze nem szó szerint. A “bolha a fülbe” kifejezés első írásos említése a 14. századra datálható: egy meglehetősen buja francia versben fordul elő, ám egészen más jelentésben; a bolha itt a vágykeltés (eléggé sajátos) eszköze. Franciaországban ugyanis csak a 16. század vége felé kezdték a mondást a mai értelemben használni, egészen addig a másik iránt érzett vágyat szimbolizálta. A hollandok megint másképp értik; náluk, akinek bolha van a fülében, az izgága, ideges, nyughatatlan, ami – lássuk be – teljesen érthető. Rendező: Mohácsi János.

Az Örkény István színházban, Pierre Notte: Két néni, ha megindul: Annette és Bernadette, a két párizsi vénkisasszony, idejük nagy részét kilencvenhét éves anyjuk mellett, a kórházban töltik. És azon az estén, az egyetlen estén, amikor végre kiszabadulnak a monotóniából és színházba mennek, anyjuk meghal.
Annette és Bernadette, a két elárvult öreglány, a krematóriumból kilépve egyszerre ott találják magukat, urnával a kézben, a szomszédos bár pultjánál. Aztán egy vonatfolyosón. Egy hatvan személyes busz volánjánál. Eldugott temetői ösvényeken. Az eltűnt időben.
Annette és Bernadette, a két nyanya, világgá mennek, hogy felkutassák apjuk sírját, aki már huszonöt éve nyugszik valahol északon. Pierre Notte darabja – melyet most két fiatal színésznő játszik – egyszerre fekete humorú kabaré, egzisztencialista bohóctréfa és a francia sanzonok nosztalgiájából ihletődő rafinált giccs. Rendező: Gáspár Ildikó,
Szereplők: Takács Nóra Diána, Bohoczki Sára és Polgár Csaba.

A Vígszínházban, Molnár Ferenc: Játék a kastélyban: Egy elegáns, olasz tengerparti kastélyba kis színházi csapat érkezik: két szövegíró és egy fiatal zeneszerző. Tervük, hogy bejelentik az itt vendégeskedő primadonnának régen várt operettjük elkészültét. Ám a művésznőt jobban leköti az idősödő híres színész, mint a neki szánt operett és az ifjú zeneszerző szerelmes rajongása. A kacér primadonna, a hősszerelmes és a fiatal zeneszerző kínos szerelmi bonyodalmát csak egy drámaíró fortélya oldhatja meg… Rendező: Marton László. A következő előadás május 26.-án lesz, további információ a színház honlapján.

Az Új színházban, A szűz és a szörny: Szétégett arcú férfi él titokban egy nyolcadik kerületi lakásban: valamikor ő volt a környék rettegett ura, az alvilág egyik vezére: a Herceg. Az egyik áldozata azonban egy életre elcsúfította, így a Herceg bujkálni kényszerült. Régi „munkatársa” és barátja, Köcsög tartja a kapcsolatot közte és a külvilág között. Mindennapi beszélgetőtársa az egykori bérház házmestere, Samu bácsi, aki nagyon megszerette a rovott múltú szörnyet, és látván, hogy a Herceg egyre nehezebb anyagi helyzetbe kerül, dönt: albérlőt hoz a Herceg lakásába, egy fiatal lány személyében. A lány frissen jött az erdélyi havasokból, nem ismeri még a budapesti életet. Samu bácsi ezzel a lépésével elindítja a lavinát…

A tragikomédia megtörtént eset kapcsán íródott, a sodró humor és a reáltragédia keveredésével hajtja a cselekményt a végkifejlet felé. Rendező: Kautzky Armand.

A Thália Színházban, Agatha Christie: Az egérfogó: Egy vidéki panziót elzár a hó a külvilágtól. Gyilkosság történik és bizonyos, hogy a gyilkos a házban van.Mindenki gyanús, bárki lehetett a tettes.

Egy gyilkosság, egy panzió, két tulajdonos, öt vendég és egy rendőr.És kezdődhet a nyomozás. Rendező: Szikora János, a következő előadás időpontja: május 17.

A Kecskeméti Katona József színházban, Buborékok:A kifizetetlen számláknak van egy közös tulajdonságuk, tudniillik nem tűnnek el maguktól, nyomtalanul. Az pedig egyértelmű és vitathatatlan, hogy a család feje, a férj, öt gyermek boldog édesapja fogja kifizetni őket. Igen ám, de már nincs miből.
Solmay csendesen szemléli felesége, Szidónia féktelen költekezését, aki természetesen mindent a gyermekei boldogságáért tesz. A lányokat férjhez kell adni, mert ez biztosíthatja a család jövőbeni jólétét. Közben persze kell tartani egy estélyt, és fel kell dúlni egy házasságot: a legidősebb lány, Szerafin már megtalálta a megfelelő férfit, férjjé tette, és – anyjához hasonlóan – költekezésével igyekszik romlásba is taszítani.
Bizony, a buborékok szétpukkannak, a csillogó hazugságok lelepleződnek, és a családi panoptikum szétesni látszik. Persze azért ne aggódjunk túlságosan! A passzívnak tűnő családfő kézbe veszi az ügyet, és rendet teremt; mert a családot meg kell menteni, a szerelmeseket össze kell hozni, és egyáltalán: a Buborékok vérbeli vígjáték, ennek megfelelően a gordiuszi csomókat el kell vágni. Az előadás hossza kb. 180 perc (2 szünettel). Rendező: Mohácsi János

A Szegedi Nemzeti Színházban, Szép Ernő: KÁVÉCSARNOK / MÁJUS
két színmű: A Kávécsarnok két főszereplője Fanny, a jobb napokat megélt, melegszívű tulajdonos és a kávéház vendége, Alajos, a falánk agglegény. Félszeg párbeszédükből bomlik ki régen bujkáló vonzalmuk. Az első világháború idején a Városligetben egy este összetalálkozik egy szerelmespár és egy öngyilkosjelölt. “Nézzétek, fiaim. Én itt fel akarom akasztani magamat. Ma olyan szép csendes tavaszi este van. Kijöttem, hogy ma este felakasztom magam. Kikerestem ezt a fát. Tegyétek meg nékem azt a barátságot, menjetek messzebb innen…”, rendező: Bezerédi Zoltán

A Pécsi Nemzeti Színházban, A doktor úr
bohózat
két felvonásban: A doktor úr cselekménye szerint dr. Sárkány ügyvéd azáltal lett híres, hogy többször is zseniálisan szónokolt védence, Puzsér, hivatásos betörő érdekében. Puzsér minden alkalommal hátrahagy ügyvédjének egy-egy ügyesen kigondolt jelet, mely megkönnyíti a védelmét. Az ügyvédnek tehát éppolyan szüksége van Puzsérra, mint fordítva. Rendező: Tordy Géza

A debreceni Csokonai Színházban, Az ember tragédiája: Minden magyar színház, rendező és színész életében kivételes pillanat az ősszülők álombéli utazásának, Madách drámai költeményének, ennek a magyar világdrámának a bemutatása. Vidnyánszky Attila művészi feladatának tartja Madách költői, filozofikus gondolatainak újra- és újraértelmezését. Rendező: Vidnyánszky Attila,
Szereplők: Trill Zsolt, Vass Magdolna, Pálffy Tibor.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Színház

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére