Eljött megint Meseország

Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál 2010 (nov. 24.-28.: Uránia/Toldi)
Itt az ideje végleg felszámolni azzal a tévhittel, hogy az animációs film egyenlő a gyerekeknek szánt rajzolt mesefilmekkel. Erre a lépésre a legjobb alkalom hazánkban az Anilogue. Ahogyan eddig is, a programot most is lehengerlő sokszínűség, változatosság és kifinomult igényesség jellemzi.

Animációs film tulajdonképpen minden nem élő szereplős mozgókép. Illetve még annál is több. Van ugyanis élőszereplős animáció is, amit pixillációnak nevezünk, amelyben élő szereplők képkockánként történő mozgatásával és fényképezésével keltik a mozgás illúzióját. Megkülönböztetünk grafikai és plasztikai animációt, attól függően, hogy a történet két dimenzióban, rajzolva ölt testet, vagy az eszköz nem papír és ceruza, hanem bármi más, ami térbeli kiterjedésével és esetleg formálhatóságával válik a művészi elképzelések kifejezőjévé. Természetesen e kettő kategórián belül is számtalan alfajt találunk. Festék, ceruza, computeres, kréta, karc, papírkivágás? Gyurma, báb, tárgy, homok (térbeli, sík?), élő szereplő? Számtalan variáció merülhet föl, melyeknek csak az alkotói fantázia szabhat határt. Ennek a rendkívül színes és izgalmas világnak igyekszik helyet biztosítani az Anilogue fesztivál.
Az az igazság, hogy a kínálat annyira széles és szerteágazó, hogy lehetetlen vállalkozás volna mindenre részletesen kitérni. A program felvázolására azonban kísérletet teszek, és megpróbálom összefoglalni, mi minden zajlik majd az Anilogue budapesti helyszínein. Ugyanis a fesztivál Budapest mellett az osztrák fővárost is célba veszi.

Az animációs filmek nemzetközi seregszemléje egyrészt egy verseny. A rendezvény többször is műsorra tűz három versenyprogramot, ami egyenként körülbelül tíz rövidfilmet gyűjt csokorba, hogy aztán a szakmai zsűri, a diákzsűri és a közönség szavazatait figyelembe véve az arra legérdemesebbek elnyerjék jutalmukat. Másrészt pedig egy izgalmas kísérőprogramokkal megtámogatott körutazás a fantázia legyőzhetetlen birodalmába. A versenyprogramon kívül tíz kiváló egészestés animációs alkotást láthatnak az érdeklődők. Ezek közül az egyik a sokak számára ismerős Jan Svankmayer cseh művész nevéhez fűzhető, aki az animáció szinte összes formájában bebizonyította hihetetlen képzelőerejét és kreativitását, bizarr, helyenként sokkoló, másutt megnevettető vízióival pedig Tim Burtonra is nagy hatást gyakorolt. A Túlélni az életet az animáció talán legnagyobb ma élő alakjának utolsó filmje. Ezt a szekciót színesíti még többek között egy szerb cyberpunk anime, a legutóbbi Titanic filmfesztiválon már bemutatott Metropia című svéd disztópia, a furcsa és helyenként igen sötét brit Viszlát, Mr. Christie. Itt található még egy Jacques Tati meg nem valósított forgatókönyvéből készült francia rajzfilm, és a Stark Attila-féle Kulo City is, mely a street art és az animáció gyümölcsöző házasságából született meg sokunk örömére.

A Panoráma elnevezésű szekció is számos kategóriával kényezteti az érdeklődőket. Lesznek filmek a világ minden tájáról, válogatás egy zsűritag kedvenceiből, egy másik zsűritag, Theodor Ushev pedig saját filmjét mutatja be, megismertetve az alkotói folyamatokat. Lesz válogatás a kortárs japán animáció legjobbjaiból, illetve egy Animált Éj elnevezésű program, amely péntek-szombat este várja a bulizni vágyókat egy színes szelekcióval a benevezett filmekből, némi zenével még izgalmasabbá téve az élményt.

Az Anilogue budapesti programja tehát november 24. és 28. között várja az érdeklődőket az Uránia és a Toldi mozikban. Honlapjuk meglehetősen informatív, tehát felkeresése erősen ajánlott szemezgetés, nézelődés, programtervezés céljából.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére