Életem Picassoval

Francois Gilot neve valószínűleg keveseknek cseng ismerősen. Akiknek mégis, többnyire Picasso élettársaként ismerik, holott a hölgy festőként és íróként is megállja helyét. Ez a könyve is arról tesz tanúbizonyságot, hogy van élet Picasso után, Picasso árnyékán túl is.

A könyv azért kapott most újra aktualitást, holott nem mai iromány (a magyar kiadás ’78-as), mert hazánkban talán még sosem, de mindenesetre nagyon régen volt ennyi Picasso festmény megtekinthető egyszerre. A Szépművészeti Degastól Picassoig kiállítása mellett a XX. század kiemelkedő alkotásait mutatja be a Nemzeti Galéria Földi Paradicsom című kiállítása is – az avantgardizmus iránt érdeklődők itt is megannyi olyan művész munkáját csodálhatják meg, akikről ebben a regényben is szó van. Ha valaki igazán érdeklődő, annak érdemes ellátogatnia a budapesti Várfok Galériába is, ahol a Papíron – csoportos kiállításon a művésznő munkái közül is megcsodálhatunk néhányat.

A könyvet, Francois Gilot és Carlton Lake írta közösen. Gilot alapvetően azt a korszakát írja le önéletrajzi jelleggel, amit Picassoval töltött, s ami Picasso életében a legtermékenyebbnek bizonyult. Segítségül hívta ehhez fantasztikus memóriáját, naplóit és egyéb írásait. Memóriáját a társszerző író külön meg is dícséri előszavában, hiszen Gilot kisasszony sokszor pontosan tudta idézni az elhangzott mondatokat, dátumokat és egyéb részleteket (pl. szobabelsők, tájak), így egy nagyon pontos képet kaphatunk Picasso egy olyan oldaláról, amit kevesen láthattak. Mivel az író maga is festő, így saját tudását felhasználva segít elmélyednünk Picasso és kortársai kiterjedt művészetének mélységeibe. Kiváló korképet kaphatunk a világháború utáni Franciaország művészeti világáról. Együtt sírhatunk-nevethetünk Gilot kisasszonnyal, aki ’43-ban ismerkedett meg Picassoval, kapcsolatuk majd 10 évig tartott, és két gyermekük született. Francois Gilot volt az egyetlen nő Picasso életében, aki saját akaratából hagyta el a művészt.
 
Életük néhány jelenetét Robert Capa is megörökítette, aki a festő barátja volt – a képekből néhányat megtekinthetünk az országban vándorló Capa kiállításon, amely most épp’ Szegeden látható.
Ez a könyv izgalmas, szórakoztató, néhol meghökkentő, máshol elgondolkodtató – amilyennek véleményem szerint egy jó könyvnek lennie kell. Ajánlom mindenkinek, aki eddig berzenkedett Picasso munkásságától, vagy a modern festészettől, mert elolvasása után biztosan megértőbbek lesznek, sőt, merem kijelenteni, hogy talán még meg is kedvelik a művészt valamiképpen.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére