Csúf paraván helyett helytörténet képekben

Az összenégyesmetrózott Kálvin téren, annak is a paravánokkal takart részén bontakozik ki a Kálvin tér múltja és története. Legalábbis ez a témája annak a szabadtéri fotókiállításnak, melyet a Ferencvárosi Önkormányzat valósított meg a Kálvin téri metróépítés miatt lezárt területének palánkjaira. A Budapest Főváros Önkormányzatával, civilekkel, a Ráday utca vendéglátósaival és a DBR Metroval együttműködve egy szebb és színesebb 4-es metró kordont komponált az évek óta utcafestményekkel, firkákkal, tegekkel és apróhirdetésfélékkel, valamint jelmondatszerű önvallomásokkal teleaggatott budapesti köztér amúgy is rusnya parafakordonja.

Formanek Gyula, IX. kerületi alpolgármester kezdeményezte a tárgyalásokat a DBR Metroval az ügyben, hogy a metróépítés miatt évek óta falakkal körülvett csomópontban hátrébb kerüljenek a metróépítés miatt elzárt területek falai, amellyel könnyebbé válhat az átjárás a Ráday utca és Kálvin tér között. A falak teljes elbontására nincs lehetőség, hiszen a munkaterületen végzett munka veszélyes, de azzal, hogy a közelmúltban fél méterrel hátrébb kerültek a palánkok, máris szellősebb lett a tér és főként a Ráday utca eleje. Így nem kell még hosszú évekig a nyomasztóan elzárt Kálvin teret kerülgetni. Legalábbis így vélekednek a projekt megálmodói, de tény az, hogy a Kálvin téri paraván egyike a legrondább képződménynek a városban, talán még az Keleti pályaudvarnál lévőt is magasan veri – vagyis eddig verte a közmegegyezésen alapuló csúnyasági ráták versenyében.

Szerencsére a Ferencvárosi Önkormányzat lelkes kezdeményezésére a fővárosiak és különösen a köztérérzékeny turisták, akik szinte zokszó nélkül passzírozták át magukat a szűköske, paravánfalakkal körített labirintuson a Ráday utca vendéglátóipari egységeihez, mostantól kulturáltabban tehetik meg mindezt.
De! Az önkormányzat nem állt meg itt, a hátrébb tett falakat feldíszítették, kiszínesítették, a DBR Metro pedig helyreállította a megrongálódott járdákat.

Ilyen volt: a Costes mellett kisvártatva, hajléktalanokkal a banképület tövében.

Ilyen lett: már csak a muskátlis ablakok hiányoznak.

„Talán kevesen tudják, hogy a Kálvin tér valamikor a Széna tér névre hallgatott. Kialakulását az segítette elő, hogy itt volt a Mátyás-kori pesti városfal egyik kapuja, a Kecskeméti kapu, így több út is ide torkollott be az Alföld irányából. Az ide érkező szekereseknek pedig szénát is kellett adni – innen jött a tér első neve. Később a szénapiacot Budára helyezték át, így a Széna tér átköltözött Budára, a pestit pedig a református templomhoz kötődően Kálvinról nevezték el a városegyesítés után” – fejtették ki a szervezők. (Reméljük senkiknek nem jut eszébe visszanevezni.)

A Kálvin tér, az Üllői út és Ráday utca közötti palánksorára installált fotókiállítás a „Kálvin téri pillanatok” címmel augusztus 25-én 10 órakor nyílik meg hivatalosan. A kiállítást az ötletgazda, Formanek Gyula alpolgármester nyitja meg. A kiállítás szervezője Zalatnay Mária, támogatója a Ferencvárosi Önkormányzat mellett az AB Egon, a Bortársaság, a Costes Étterem, az Ibis Hotel és Gyarmati Gábor. 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére