Digitális-könyvkiadás hazánkban

Csináljunk könyvet!

Gutenberg találmánya átalakulni látszik. A sokak által kevésbé kedvelt digitális világ betört a nyomdaiparba, előidézve ezzel a "könycsináló", azaz a d-book technikáját. A digitális könyv megjelenését azonban csak hazánkban nevezhetjük betörésnek, hiszen a fejlett országokban már kb. 10 éve létezik.

Rendkívüli előnye a hagyományos könyvkiadással szemben nem más, minthogy kis példányszámokban is kedvező áron nyújt nyomtatási lehetőséget.
Míg egy hagyományos kiadó legalább ezer példány eladásának reményében ad ki egy-egy kéziratot – fedezvén a kiadás költségeit -, digitálisan akár egyetlen egy példány is gazdaságosan előállítható. Ezzel az előnnyel a digitális nyomtatás méltán válik a hagyományos és költséges technika ellenlábasává.

A Magyarországon 2005 óta működő Révai Digitális Kiadó a könyvcsináló technika számos szolgáltatását nyújtja, s igyekszik a külföldön már bevált módszereket itthon is bevezetni. Ilyen, a hazánkban sajnos még nem elterjedt projekt a book on demand üzletág három fő irányának egyike, az együttműködés a hagyományos kiadókkal.
Itt a d-book – és a hagyományos kiadók szerződéses viszonyban állnak egymással. Az első, nagy példányszámú kiadáskor a d-book kiadó megkapja a könyv digitális formátumát, hogy aztán a második, kisebb volumenű utánnyomást már ők végezhessék. Ám nincs is mindig szükség utánnyomásra, sőt. A könyvek online kínálatban maradhatnak, amíg a jogok a kiadó birtokában vannak. Ez a megoldás teret nyit azoknak a kiadványoknak, amelyek csak egyszer jelentek meg, ráadásul az összes ilyet kínálatban tartva: olvasó, kiadó egyaránt jól jár. Előbbi megerőltetések nélkül jut haszonhoz minden egyes megrendelt példány után, utóbbi pedig megkaphatja a máshol hiába is keresett könyvet.

Ez a módszer itthon egyelőre nehézségekbe ütközik. Az ok: a kiadók bizalmatlansága, melyek egyelőre óvakodnak szerződést kötni az egyetlen magyar teljeskörű book on demand szolgáltatást nyújtó digitális kiadóval.

A d-book technika másik egyedülálló tevékenysége, hogy olyan könyvek is megérhetik a kiadást, amelyeket korábban visszadobtak, s a hagyományos kiadóknál nem jelenhettek meg. Itt viszont a szerző megjelentetheti művét az általa meghatározott példányszámban; s ha ez még mindig nem lenne elég: a cenzúra sem szabhat határt a terjesztésnek. Bizonyos szélsőségektől eltekintve (pornográfia; politikai szélsőségek), bármi futószalagra kerülhet.
Ennek hallatán sok "írólelkű" beleszédülhet a lehetőségbe, s ami azt illeti, bele is szédül – ennél jobbat álmodni sem igazán lehet. Könnyen megeshet azonban, hogy egyes "nyomtatásra méltatlan" művek is napvilágra kerülnek, ám ezt ellensúlyozzák az eddig rejtve maradt remekek, amelyek akár szakkönyvek, tankönyvek is lehetnek, szűk közönséget megcélozva.

A Révai Digitális Kiadó még tartogat újat a nap alatt: terveznek egy digitális, nyomtatásra alkalmas adatbázist, melynek köszönhetően bárki rendelhet, akár egy példányt is. A projekt neve tehát "egykönyv"-projekt. Amennyiben egy könyv bekerül ebbe az adatbázisba, attól fogva elérhető és kapható lesz.
Azonban mint mindennek, ennek is megvan a maga hátráltató tényezője, amely jelen esetben a szerzői jogok védelme.

Az kétségtelen, hogy a digitális nyomtatás hamarosan Magyarországon is elterjed, s nem egy, de több száz kiadó foglalkozik majd a könyvcsinálással, legyen az a közeli, vagy éppen a távoli jövőben. Az előnyök egyértelműek, és többségben vannak, úgyhogy a siker biztos.
Addig is, itt vannak a kiadó által forgalmazott könyvek ajánlói, s ha valaki komolyan kiadná szerzeményét, úgy tessék kattintani az alábbi linkre. Hát.. csináljunk könyvet!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére