Csak még egy szálat…

Hogyan ne szokjunk le a dohányzásról
Selymes Orsolya nem kisebb vállalkozásba fogott, minthogy leírja nekünk, mely módszerekkel ne próbálkozzunk soha a dohányzásról való leszokásban, mert úgysem járunk sikerrel, emellett azért a könyv végén megbújik a megoldás is, mellyel feledhető a függőség.

A könyvet, melynek címe: Hogyan ne szokjunk le a dohányzáskor, már kézbe venni sem egyszerű, hiszen a cigis doboz mintájú borító máris eszünkbe juttatja, hogy rá kellene gyújtani mielőtt bele kezdünk. De azért csak lapozzunk bele. A 166 oldal első fejezete máris a rágyújtás lehetőségét kínálja fel, hiszen, ha nem gyújtunk rá olvasás előtt, akkor nem is igen tudunk rá koncentrálni, hogy mit is olvasunk. Ebben a pillanatban minden dohányos szépen elszív egy cigit, ami a továbbhaladást elősegíti. Nem is gond ez, hiszen a könyv célja hangsúlyozottan nem a leszoktatás, sokkal inkább a válaszadás, a leszokás lehetetlenségére, és válaszadás sok egyéb kérdésre. Például, hogy ki is az a dohányos, ki is az a nem dohányos.

Dohányos az az ember, aki életében legalább egy szál cigarettát elszívott, holott nem is igazán az, de a szó pszichológiai értelmében az.
A nem dohányosság kérdése ennél már bonyolultabb, hiszen itt megkülönböztetjük a sohasevoltdohányosokat, az ex-dohányosokat és a voltdohányosokat is. Ha valakinek ez bonyolult lenne, akkor ajánlom a könyvet a megértéshez. Nem egyszerű kiigazodni ugyanis a dohányzáson, a dohányosokon meg főleg nem. Hiszen miért is csinálja a világon egymilliárd ember, ha káros, ha halálos, ha büdös, ha rákot okoz, és még sorolhatnánk.

Meglehetősen érdekes olvasmány abból a szempontból is, hogy mit gondolnak a dohányosok a nem dohányosokról, és fordítva, hiszen a nem dohányosnak előítéletei, sőt még rosszabb sztereotípiái vannak a dohányzást illetően, és ezeket nem is győzi dohányos körökben hangoztatni. Mindeközben a dohányosnak is vannak előítéletei a nem dohányossal szemben, ami egyfajta szembenállási is eredményez két teljesen egyforma ember között. A két ember között csak egyetlen különbség van: a dohányzás.
Persze az orvostudomány és a törvényalkotók folyamatosan próbálják különböző módszerekkel megoldani azt a kérdést, hogy ne legyenek dohányosok, csak ez nem annyira egyszerű, ehhez egy nagyon egyszerűnek tűnő szemléletváltás nem is annyira folyamatára van szükség, méghozzá pszichológiai berkeken belül.

Különös tekintettel arra, hogy a dohányzásról lehetetlen leszokni, de rászokni nagyon könnyű volt, ezért ki kell próbálni a rászokást a nem dohányzásra. Mondani könnyű persze, csinálni nem, de ha valaki mélyebben szeretné megismerni a dohányost, a nemdohányost, az ex-dohányost, a sohasevoltdohányos és a pszichológust, annak egyetlen teendője maradt hátra: Egy jó cigi társaságában fogjon is bele a Hogyan ne szokjunk le a dohányzásról című könyv elolvasásához.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Irodalom

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére